Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Ekologické desatero aneb návod, jak si zachránit planetu

Ekologické desatero aneb návod jak si zachránit planetu

  1. Omezme nakupování nepotřebných věcí

Nekupujme nic, co nutně nepotřebujeme, opravdu není nutné mít neustále nový model čehokoliv, když ten starší stále dobře a srovnatelně funguje. Nezapomínejme, že výroba zboží, zejména v rozvojových zemích, je často vykoupena mnohdy i dětskou prací, nelidskými podmínkami v neodvětrávaných a přehřátých halách bez ochranných pomůcek, nedůstojnými mzdami, ničením životního prostředí ale i rozvratem života tamních obyvatel.

Oblečení/Textílie

I při výběru, ba i dokonce likvidaci oblečení se můžeme chovat šetrněji k životnímu prostředí. Vybereme si tuzemské kvalitnější a životnější výrobky z šetrných materiálů, nebo oblečení z druhé ruky. Oblečení, které garantuje, že při výrobě nedocházelo k porušování lidských práv. Nepotřebné věci nevyhazujeme, ale posíláme je dál. Problémem je také dnešní doba, která tlačí spotřebitele, aby rok co rok obměnili šatník, jinak nebudou „in“, v tomto případě je to však otázka osobnosti.

české výrobky – podpora místní produkce, přispívání k omezení přepravy

oblečení z dovozu – preferujeme Fair trade výrobky – které zaručují, že při jejich výrobě  nedocházelo k porušování pracovněprávních standardů (www.fairtrade.cz). Nebo také značky, které se snaží zaručit kvalitní pracovní podmínky a důstojný výdělek lidem z chudých oblastí, jako je např. obchod Thao (www.thao.cz), který takto podporuje nepálské ženy a děti.

1biotextil – suroviny na výrobu biotextilu pochází z ekologického zemědělství, nejsou tedy ošetřovány pesticidy, herbicidy a dalšími chemikáliemi.

– certifikáty v ČR: holandský – Fair Wear Foundation; anglický – Soil Association; mezinárodní – GOTS

234

oblečení z jiných přírodních vláken – nejpopulárnější klasická bavlna je nejméně šetrná – je to nejvíce chemicky ošetřovaná plodina vůbec a její pěstování spotřebuje obrovské množství vody, vhodnými alternativami jsou vlna (kvalitnější merino vlna), lněné příze, konopí (velmi pevný a savý materiál, 100% pohlcuje UV záření, vysoká odolnost vůči teplu a chladu, antiseptické účinky), či bambus, existuje oblečení i z dřevěné či eukalyptové celulózy (tencel), alternativou bavlny je také organická bavlna (biobavlna), při jejímž pěstování nejsou používány pesticidy a herbicidy (více informací např. na: www.ecovoice.cz; www.biosatnik.cz)

umělá vlákna – mezi umělá vlákna patří například polyester, elastan, či lycra. Tato vlákna jsou vyráběna z ropných derivátů, a tudíž jsou neobnovitelná. Jejich výroba je energeticky velmi náročná a výrobky se těžko recyklují a likvidují. Navzdory mnoha svým nedostatkům se používají díky nízké ceně a snadné údržbě. Ale i v této kategorii jsou jistá pozitiva. V současné době se často používá fleece, ten se vyrábí ze 100 % polyesteru ten však lze získat i z recyklovaných PET lahví.

bavlna vs. biobavlna

BAVLNA

– ošetřována pesticidy, herbicidy, umělými hnojivy a odlisťovačemi

– 7 z 15 herbicidů, které se pro pěstování bavlny používají, jsou karcinogenní

– vlákno je díky chem. látkám narušené a proto méně vydrží

– farmáři v rozvojových zemích jsou vykořisťováni a nuceni používat chemikálie, čímž

ohrožují vlastní zdraví (20 000 lidí zemře ročně v rozvojových zemích na otravu pesticidy)

– půda je zcela vyčerpaná a zamořena chemickými postřiky, často dochází k erozi

– je povoleno používat geneticky modifikované (GMO) osivo

– bělena toxickým chlórem

– barvena látkami s obsahem těžkých kovů

BIOBAVNA

– při pěstování nejsou používány chem. látky

– vlákno není narušené chemikáliemi, a proto je kvalitnější a trvanlivější

– používání přírodních lokálních insekticidů, zajištění takových přírodních podmínek aby na polích zůstali přirození predátoři škůdců

– půda je díky šetrné a přirozené péči zdravá a je stále schopna zadržovat vláhu

– při pěstování nejsou porušována lidská práva

– bělena peroxidem

– barvení přírodními nebo ekologicky šetrnými barvivy

– dražší pořizovací cena

kůže a kožešiny – ročně je díky kožešinovému průmyslu zabito 90 mil. zvířat, jediným smyslem chovu je, aby nedošlo k poškození kožešiny a tak ke ztrátám ze zisku. Proto jsou zvířata chována v malých a nevybavených klecích. Při čištění a ošetřování kůží se používají chemikálie, které způsobují znečišťování ŽP a samotný chov je z mnoha hledisek neetický (www.protisrsti.cz). I v České republice jsou kožešinové farmy, je jich jedenáct a chovají lišky (obecnou i polární), norky americké, činčily a fretky. Proti chovu kožešinových zvířat se již zvedá vlna nevole, jedním z výsledků je kampaň obchod bez kožešin, do kterého se již zapojilo mnoho prodejců oděvů (jejich seznam viz www.obchodbezkozesin.cz).

7

second handy – v těchto obchodech můžeme často narazit na to, co právě potřebujeme a za daleko nižší cenu. Oblečení, které nám již nevyhovuje, nevyhazujeme, může je dobře využít někdo jiný ať už z rodiny, nebo z okolí. Oblečení můžeme dát do bazarů (např. www.votocvohoz.cz), nebo charitativním organizacím.

praní – při praní můžeme ušetřit spoustu energie, a to praním na méně stupňů (30° nebo 40°), sušením prádla volně na vzduch (ne v sušičce) a žehlením pouze těch kusů, které to opravdu potřebují. Co se týče pracích prostředků, jsou lepší mýdlové, protože mýdlo je dobře rozložitelné na rozdíl od aviváží. Na první pohled se může zdát, že univerzálnější prací prášek je lepší, bohužel jeho univerzálnosti je dosaženo větším počtem chemických látek v prášku obsažených. S fosfáty v pracích a mycích prostředcích se již snad na českém trhu nesetkáme, zvyšují totiž obsah živin ve vodě a tím podporují rozvoj sinic a řas. Pokud můžeme si koncentrát, čímž šetříme na obalových materiálech i na naší peněžence.

obuv – v současné době se můžeme setkat i s ekologickou obuví – jedná se především o ručně vyráběnou obuv – jsou používány ekologičtější suroviny – přírodní nebarvená kůže a přírodní kaučuk, nebo konopí (http://rucne-site-boty.cz; www.kluboz.cz), už i to, že si koupíme obuv od českého výrobce, je velmi dobrý krok vpřed

krejčovství – výroba oblečení v krejčovství sice nezaručí ekologické materiály, ale velmi omezí náklady a znečištění spojené s mezinárodní dopravou a zaručí kvalitní pracovní podmínky, na rozdíl od oblečení dováženého z Číny.

další textil – v našich domovech nemáme jen oblečení a boty, máme tu i ložní prádlo, přikrývky, deky, ručníky, utěrky i toto zboží můžeme pořídit v biokavalitě, pokud budeme chtít. Takovéto zboží seženeme například na www.amwa.cz. Tato společnost má certifikát GOTS.

88

Mobilní telefony – mobil, přístroj, který má dnes v podstatě a každý a často ne jeden a tak se není čemu divit, že výroba mobilních telefonů má značný dopad na ŽP. Každý mobil v sobě obsahuje vzácné kovy např. kobalt nebo tantal a také drahé kovy zlato anebo stříbro. Tyto kovy jsou většinově těženy za nelidských podmínek v afrických státech. Tam díky těžbě dochází ke kontaminaci půdy a vody a ničení zdraví dělníků a ničení prostředí. Jak tomu zabránit? Vybírejme si kvalitnější a především životnější mobily, pokud možno z částečně recyklovatelných materiálů, nekupujme si neustále nové modely, ale vydržme s tím starým, který stále funguje. Nepoužitelné telefony zrecyklujeme.

tantal – tento prvek je extrahován z rudy coltan tzv. „černého zlata“, hojně se používá v mobilních telefonech, noteboocích a dalších elektrozařízeních. Centrum těžby se nachází hlavně v demokratické republice Kongo. Zde se těží v těch nejhorších podmínkách – dochází k neustálému ničení ŽP, lidé nedostávají patřičné ohodnocení, dětská práce není výjimkou. Navíc finance získané z těžby (a to především ilegální, probíhající i na územích národních parků) zřejmě dotují nekončící občanskou válku, která má již na svědomí více jak 5 mil. obětí. Díky těžbě ať už legální či ilegální dochází k neustálému ničení původních pralesů a tak se mnoho druhů ocitá na pokraji vyhubení. Aby se tantal a další prvky vůbec dostaly do Vašeho telefonu, musí nejdřív procestovat půlku planety – vytěžené prvky z Afriky, Chile, nebo Ruska putují do Turecka nebo Číny, kde se zpracovávají. V Malajsii se montují a balí, pak se dostávají k oficiálním výrobcům a až po cestě kolem světa na váš stůl.

proč recyklovat – mobily patří mezi nejběžnější domácí spotřebiče na světě, počet nepoužívaných mob. telefonů se pohybuje okolo několika miliard. Na výrobu mobilních telefonů je použita celá řada materiálů, často vzácných. Jejich vytříděním tedy ušetříme za nákladnou a neekologickou těžbu.

jak recyklovat – pokud je telefon stále použitelný můžeme jej předat někomu z rodiny, anebo jej prodáme v bazaru, nebo můžete svůj telefon věnovat potřebným lidem např. přes portál www.venujmobil.cz anebo ho můžeme odevzdat v některé zoo (např. ZOO Praha a Brno) v rámci projektu „přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa“ – za každý vrácený mobil (který je následně zrecyklován) jde 10 korun na vybavení strážců přírody v rezervaci Dja, kde žijí mimo jiné i kriticky ohrožené gorily nížinné. Tento projekt zajišťuje společnost REMA Systém (www.remasystem.cz), kde můžete ekologicky zrecyklovat i jiný nepotřebný elektromateriál.

Květiny – jsou krásné, jsou neškodné, jsou přece z přírody, a přesto mohou mít na ŽP silný a to bohužel negativní dopad. Aby se k nám krásné barevné a exotické rostliny dostaly musí ujet tisíce kilometrů, aby to po cestě vydržely musí být různě chemicky ošetřeny, aby vůbec někde v tropech vyrostly spotřebují mnoho vody, která je v těchto oblastech čím dál vzácnější..

květinový byznys – většina květin pochází ze států jižní Ameriky a Afriky. Nedílnou součástí pěstování rostlin jsou chemikálie. Používají se na postřiky proti škůdcům, proti nemocem, do vody, do lázně pro květiny, atd. Pěstování jakýchkoliv plodin je velmi náročné na vodu, v některých oblastech se proto dokonce stává, že obyvatelé trpí nedostatkem vody. Někde ale zase jen díky těmto podnikům mají práci. Ani hrnkové květiny na tom nejsou o moc lépe, pokud si ovšem nezaskočíme koupit takovou květinu někam na trh od místního farmáře.

certifikované květiny – v dnešní době již existují certifikáty, které se snaží zaručit udržitelný květinový obchod a to, jak z hlediska ekologie, tak i z hlediska zajištění kvalitních pracovních podmínek. Bohužel v ČR není prozatím o takové květiny zájem a poptávka je téměř nulová, proto se u nás s takovými rostlinami téměř nesetkáme, čemuž odpovídá i míra znalosti obchodníků s květinami. V evropských státech je známá například holandská značka „Fair Flower Fair Plants“, anebo evropský Flo-Cert.

222jak vybrat květinu – pokud si přece jen chceme dopřávat krásu květin, vybírejme v první řadě ty, které jsou místně a aktuálně dostupné. Tedy takové druhy, které právě kvetou a které farmář vypěstoval na svém záhonku. Pokud je to možné vybíráme fair trade rostliny, rostliny, které byly pěstovány bez použití zbytečných chemikálií. Když už zahraniční květinu, tak alespoň menší množství a takovou, která déle vydrží.

  1. Podporujme místní produkci kvalitních a zdravých výrobků

Když už něco kupujeme, preferujme místní výrobky, suroviny a potraviny, zajímejme se o to, jak se který výrobek získává/vyrábí/dováží/ a co svoji volbou způsobujeme třeba i na druhé straně zeměkoule.

Nákupem tuzemských výrobků podporujeme místní prodejce a navíc tak odpadá dálková doprava, která znečišťuje ovzduší a způsobuje úmrtí mnoha živočichů.

Dobrým tipem je nakupování na trzích, které jsou dnes čím dál populárnější (zde ale nemusí být všechny výrobky produkty ekologického zemědělství).

Potraviny

Potraviny jsou nedílnou součástí našeho života. Každý den přemýšlíme, co budeme jíst, co budeme vařit a co k tomu potřebujeme koupit. Dnešního spotřebitele doba donutila vybírat výrobky především podle ceny. Přitom podle hesla „jste to, co jíte“ bychom se měli orientovat hlavně podle kvality ale v současné době také podle dopadu jednotlivých potravin na přírodní a sociální sféru. Ačkoliv je dnešní doba, jaká je, umožňuje nám si vybrat. Proto můžeme zvolit zdravější a čerstvější potraviny, které nejsou dováženy přes půl planety napuštěné hromadou chemických látek a pěstovány a zpracovány místními obyvateli ohodnocenými minimální mzdou.

„Éčka“- éčka jsou aditiva přidávaná do potravin za účelem zlepšení jejich vlastností, jako jsou trvanlivost, barva, hustota, chuť. Každá takováto látka je označena číselným kódem začínající písmenem E. Ačkoliv byl původní záměr, přidávání těchto látek do potravin možná kladný, aktuálně je u mnoha z nich zjištěn velmi negativní vliv na naše zdraví. Je třeba se takovýmto výrobkům vyhýbat.

Nebezpečná „Éčka“:

  • amarant
  • glutaman sodný
  • guma guar

Pesticidy –  chemické látky, kterými jsou ošetřovány rostliny určené jak pro přímou konzumaci, tak pro výrobu tkanin anebo pro zahradnictví. Jejich význam spočívá v likvidaci živočišných, rostlinných škůdců a nemocí. Tyto látky však mají na svědomí otravy zaměstnanců, kteří je aplikují na plodiny. Akumulují se v plodinách a tím pádem se dostávají až ke spotřebitelům, kterým způsobují zdravotní problémy. Některé ze schválených pesticidů jsou dokonce toxické, karcinogenní nebo mutagenní (dobře známým příkladem je dříve používané DDT, které se stále v některých rozvojových zemích používá). Pesticidy jsou aplikovány především na velkých monokulturních polích a na plodinách, které cestují ke spotřebitelům na velké vzdálenosti. Pokud se chceme pesticidům vyhnout, měli bychom nakupovat plodiny z ekologického zemědělství, kde je použití takovýchto látek nepřípustné. Nebo nakupovat alespoň místní výrobky např. na zeleninových a farmářských trzích a informovat se u prodejců.

Geneticky modifikované potraviny (GMO) – GMO potraviny jsou takové potraviny, které vznikly zcela umělým způsobem. Genoví inženýři vkládají geny z jedněch organismů do organismů jiných (např. geny z ryb jsou obsaženy v jahodách, v některých plodinách jsou obsaženy i lidské geny). Docílí se tak vzniku téměř dokonalých plodin, které by však přirozeně nikdy nevznikly. Potraviny, které jsou složené z více jak 0,9 % geneticky modifikovaných organismů, musí být označeny. To však neplatí u zvířat, která byla těmito plodinami krmena. Problémem je, že tímto způsobem dochází ke ztrátě biologické rozmanitosti, a zvyšuje se riziko alergií.

Obchodní řetězce – je velmi pohodlné zajít do jednoho obchodu a sehnat tam všechno, od potravin, přes hygienické potřeby až k hračkám, knihám a potřebám pro domácnost. Velké obchodní řetězce se však většinou nezajímají o kvalitu nabízených výrobků, ale spíše o vlastní zisk. A tak velmi často jednají nečestně a nasazují ceny nižší než je nákupní cena a tak neumožňují existenci malých prodejců, u kterých nakoupíme kvalitnější výrobky.¨

Jak nejlépe nakupovat?

  1. nenakupujte a pěstujte vlastní ovoce a zeleninu, bylinky a jiné
  2. nakupujte pouze místní výrobky, z farmářských trhů, objednejte se fresh bedýnku (freshbedynky.cz; www.bedynky.cz)
  3. omezte nakupování v hypermarketech
  4. pokud už tam nakupovat musíte, kontrolujte zemi původu a vyhýbejte se výrobkům, které cestovaly přes půl planety
  5. když už je výrobek z druhé strany světa zkuste preferovat Fairtrade, u kterého nedochází k porušování lidských práv a svobod
  6. pokud nemůžete nakupovat ani podle jednoho z výše uvedených doporučení, zkuste aspoň při nákupu omezit obaly (především plastové), vezměte si vlastní plátěnou tašku a vlastní pytlíky či sáčky na pečivo
  7. nakupujme pouze to, co opravdu zvládneme sníst, ať potraviny zbytečně nekončí v popelnicích (lépe na kompostech) a zkusme omezit nákup masa

 

  1. Preferujme biopotraviny, především rostlinného původu

Preferujeme produkty ekologického zemědělství, které jsou vstřícnější k přírodě i lidem – najděme si každý svého místního zemědělce. Omezme spotřebu masných a živočišných výrobků, jejichž produkce je mnohem náročnější, než produkce rostlinná.

Biopotraviny

Biopotraviny jsou vyrobené z rost­lin, živočichů a jejich produktů pěstovaných, chovaných a zpracovaných pod­le zákona o ekologickém zemědělství a dle legislativy EU. Biopotraviny neobsahují zbytky pesticidů, průmyslových hnojiv a antibiotik. Při jejich zpracovávání je zakázáno používat umělé chemické látky a po celou dobu jsou sledovány kontrolními organizacemi pro ekologické zemědělství.

cena biopotravin – biopotraviny bývají často dražší než běžné potraviny, je ale důležité uvědomit si, že jde především o rozdílnou kvalitu a koupí biopotravin myslíme tedy hlavně na své zdraví. Méně peněz za biopotraviny ušetříme v případě, že je budeme odebírat přímo od farmářů.

označení původu biopotravin:

(potraviny, které nejsou bio, toto označení nemají)

  • zemědělská produkce EU
  • zemědělská produkce MIMO EU
  • zemědělská produkce EU/MIMO EU
  • zemědělská produkce ČR

Živočišná vs. rostlinná výroba

Vysoká energetická náročnost produkce masa, strašné podmínky chovaných zvířat.

slepice – směrnice EU zajišťuje každé chované slepici 550 cm2 (velikost A4 papíru)

maso – po masu je vysoká poptávka, jeho pěstování je ale velmi energeticky náročné v přepočtu na plochu pěstovaného krmiva (na vypěstování 1 kg masa je třeba 16 kg krmiva a 3700 l vody). Navíc, je často spojeno s týráním a omezováním svobody zvířat. Například prasata jsou chována v tak malých klecích, že se ani nepohnou, proto rodí prasnice v nepřirozených polohách, které je stresují a zvyšují jejich agresivitu a jsou schopné sežrat vlastní narozená selátka. Telata jsou od dojných krav okamžitě odstavována do malých plastových separátních budek a jsou krmena umělými kašemi, nedostanou tak tolik potřebné látky z mateřského mléka a jsou proto více náchylná nemocem, trpí průjmy. Na takováto telata je opravdu žalostný pohled.

Na kvalitu masa má též vliv stres, zvířata, která jsou na jatka přepravována, trpí stresem a jejich maso je pak méně kvalitní a rychleji se kazí.

  1. Preferujme výrobky, které jsou kvalitní, zdraví nezávadné a garantují šetrné využívání životního prostředí

Kromě potravin a oblečení musíme občas nakupovat i jiné věci, jako jsou hygienické a kosmetické potřeby, čisticí prostředky, hračky, nábytek. Vybírejme si proto takové, které méně škodí životnímu prostředí.

Kosmetické potřeby – ač to možná není na první pohled zcela patrné, kosmetické výrobky, které dnes běžně používá každý z nás, mají také značný dopad na životní prostředí. Například díky palmovému oleji, který je obsažen v některých přípravcích, dochází k ničení deštných pralesů, cílenému zabíjení zvířat a k porušování lidských práv a svobod. Mnoho výrobků obsahují také zdraví i prostředí škodlivé látky, některé jsou zase testovány na zvířatech. Zamýšlejme se proto více nad tím co kupujeme, protože to má vliv i na druhé straně polokoule.

složení – škodlivé jak pro naše zdraví, tak pro prostředí jsou například ropné látky (minerální oleje, parafín, vazelína), některé tenzidy (např. hojně užívaný „sodium laureth sulfate“ nešetrný k pokožce ekologicky nahraditelný „lauryl či capryl glukosidem“), propylenglykol, zahušťovadla MEA, DEA, EDTA, syntetické parfémy označovány jednoduše „parfum“

certifikovaná kosmetika – v ČR se můžeme setkat s certifikátem CPK = certifikovaná přírodní kosmetika, tyto výrobky neobsahují škodlivé látky a min. 20% tvoří složky certifikované jako bio (z ekologického zemědělství). Tento certifikát u nás získala například značka Saloos (www.saloos.cz). Dalším certifikátem je „netestováno na zvířatech“ zaručující, že výrobek ani jeho složky nebyly testovány na zvířatech (seznam na www.netestovanonazviratech.cz).

 1111 1111111

 

 

 

 

 

mezi další certifikáty, se kterými se u nás můžeme setkat, patří NaTrue a německý BDIH.

55555 hvj

 

Hygienické potřeby

 pleny – dnes většina maminek používá papírové pleny – „jednorázovky“, hlavním důvodem proč vznikly, byla náročná údržba plen v dřívějších dobách (praní, máchání, vyvařování, žehlení), příchod automatických praček však veškerou práci značně usnadnil, a přesto všichni dále používají papírovky. Je to prostě daleko snazší. Látkové pleny mají však celou řadu výhod: podporují správný vývoj kyčlí, dají se opakovaně používat (pro budoucí sourozence), dají se koupit i v bazarech, nestojí tolik peněz jako papírovky, neobsahují žádné chemické látky (ty obsahují absorpční gely papírovek), nezpůsobují přehřívání genitálií (může vyústit až sníženou plodností chlapečků), nezatěžují životní prostředí tunami netříditelného odpadu, děti většinou začnou chodit dříve na nočník (přece jen sedět v mokré látkové plínce je méně příjemné než v papírové), s látkovými plenami je přece jen větší práce (větší spotřeba vody a enrgií), jsou méně skladné a přebalování trvá trošku déle (záleží na šikovnosti rodiče). Aktuálně je dostupná například česká značka ANAVY (www.anavy.cz)

Když už zvolíme látkové pleny, snažme se preferovat takové, které jsou z přírodních materiálů (biobavlna, konopí, bambus). Více informací získáte na www.latkovepleny.cz

Jsou však okamžiky, kdy se látkové pleny opravdu nehodí, v tom případě jsme nuceni použít ty papírové. Ale i v tomto případě můžeme využít alespoň takové, které méně zatěžují jak miminko, tak i ŽP. Jsou to pleny, které nejsou běleny chlórem, neobsahují chemické látky v absorpčních gelech, nebo jsou alespoň částečně vyrobeny z obnovitelných materiálů.

plbezplenková komunikační metoda (BKM) – pro odvážné a odhodlané rodiče je tu nově bezplenková metoda. Tato metoda nemá žádný dopad na ŽP, neprodukuje odpady, nezvyšuje náklady na vodu a energie, děti nemají opruzeniny a velmi rychle si zvyknou na nočník a tak má velmi příznivý dopad i na naši peněženku. Není však třeba se ji naučit. Chce to čas, trpělivost a také věnovat větší pozornost dítěti během dne i noci. Tato metoda má pozitivní vliv na trávení a zdraví dítěte, protože miminko vykonává potřebu v přirozené poloze a ne vleže a pokožka není vystavená kontaktu s exkrementy. Navíc prohlubuje vztah mezi dítětem a rodiči. BKM bývá většinou doplňována používáním látkových plen.

potřeby pro dámy – ženy za svůj život utratí neskutečné peníze za hygienické potřeby (vložky a tampóny), televize je plná reklam na tyto produkty, ale nesetkáme se s žádnou reklamou na ekologičtější a také ekonomičtější varianty, které nám ušetří tisíce korun, nehledě na vliv na ŽP. Proč? Protože jeto prostě obrovský business! Uvědomělé ženy začínají ve velkém používat menstruační kalíšky a bavlněné vložky. Jediná starost navíc je praní popřípadě dezinfekce těchto prostředků. Menstruační kalíšky jsou silikonové kalíšky, které uvnitř genitálií zachytávají krev, čím dál více firem se zabývá jejich návrhy a prodejem, podrobnější informace získáte např. na www.kalisek.cz. Pro ženy, které byly zvyklé na klasické vložky (plné chemie, bělené chlórem, málo prodyšné) jsou zde bavlněné vložky vyráběné z kvalitních přírodních materiálů (biobavlna, konopí, bambus), které se používají naprosto stejně jako klasické vložky (např. www.anavy.cz), jen se o ně musíme starat. Obě varianty nás na začátku stojí peněz více, ale po několika měsících se nám investice vrátí. Pokud můžeme tak si navíc vybereme českého výrobce.

 Čisticí prostředky – vybírejme nezávadné testované výrobky, které jsou v přírodě rozložitelné a odbouratelné, nepoškozují naše zdraví a neobsahují jedy a další škodlivé látky. Je-li to možné, kupujeme větší balení, nebo koncentráty.

složení – čisticí prostředky by neměly obsahovat – silné minerální kyseliny (např. kyselina fosforečná), louhy (hydroxid sodný), fosforečnany/fosfáty, slou­čeniny s obsahem chlóru, fluóru, brómu nebo jódu, EDTA, aro­matické uhlovodíky (benzen), azobarviva, diethanolamin či organická rozpouštědla s výjimkou ethanolu neboli lihu.

označení – látky škodlivé pro životní prostředí jsou označeny tímto symbolem:

Dalšími symboly je označováno, zda je výrobek toxický, zdraví škodlivý a další.

Na nebezpečné vlastnosti upozorňují na obalech tzv.  R-věty. Čím více je vět na obale, tím méně je výrobek šetrný.

Velmi škodlivé jsou výrobky označené např. těmito větami:

  • R-45 = může vyvolat rakovinu
  • R-46 = může vyvolat poškození dědičných vlastností
  • R-50 = vysoce toxický pro vodní organismy
  • R-51 = toxický pro vodní organismy
  • R-52 = škodlivý pro vodní organismy
  • R-53 = může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí
  • R-60 = může poškodit reprodukční schopnost
  • R-61 = může poškodit plod v těle matky
  • R-62 = možné nebezpečí poškození reprodukční schopnosti
  • R-63 = možné nebezpečí poškození plodu v těle matky
  • R-64 = může poškodit kojené dítě

ekoznačky – zaručují nám, že výrobek prošel testy týkající se biologické rozložitelnosti, ekotoxicity pro vodní organis­my, dermální dráždivosti, recyklovatelnosti obalového materiálu nebo vhodnosti dávkování. Přidělování této značky zprostředkovává česká agentura CENIA (více informací na www1.cenia.cz). V ČR se můžeme setkat s tímto označením:

eko ekol

na českých trzích se můžeme setkat s označením BIOQUEST Formula u výrobků společnosti Amway (www.amway.cz)

878

Hračky – když zakládáme rodinu a vychováváme děti, snažíme se na všechno dávat pozor a všechno hlídat – pereme speciálními prášky, kupujeme speciální potraviny, kojeneckou vodu. Měli bychom se však zaměřit i na hračky a to nejen z hlediska bezpečí, ale i z hlediska použitých materiálů, které mají vliv jak na zdraví dětí, tak i na ŽP. Zkusme si také představit, v jakých podmínkách pracují lidé, kteří hračky na nonstop linkách v některých zemích vyrábí, jistě to není pěkná představa. A co teprve děti vyrábějící hračky pro děti v Asii, Africe, či jižní Americe…

Mezi značky, pro které pracují děti, patří například Disney, Mattel, Wal-mart. V Číně tak pracují děti 7 dní v týdnu, 18 hodin denně za neadekvátní mzdu.

55

není CE jako CE – značka CE doslova znamená „Conformity European“. Tato evropská značka zaručuje bezpečnost (nikoliv však kvalitu) výrobku. S CE se můžeme setkat skoro na všem, co doma máme – od elektroniky přes nábytek až po hračky. Testy CE měří hodnoty karcinogenních, toxických a mutagenních látek, které nesmí přesáhnout stanovenou prahovou hodnotu. Některé limity jsou ale považovány za nedostatečné. Proto se při nákupu budeme řídit i jinými značkami kvality.

Ne však každé CE znamená „Conformity European“, jsou i takové které znamenají „China Export“. Poznají se od sebe podle tvaru a vzdálenosti písmenek, a hlavně především kvalita výrobků nebude srovnatelná. Nesmíme ale Číně upřít snahu o pokrok a to i v oblasti testování a nezávadnosti výrobků.

cc

„Conformity European“       „China Export“

nebezpečné hračky – jsou hračky např. z PVC a to hlavně kvůli ftalátům, které se do něj přidávají, mohou totiž zvyšovat riziko onemocnění alergiemi a astmatem. Tyto látky se nesmějí přidávat do nejrůznějších „kousátek a žužlátek“ pro nejmenší děti. Na mnoha výrobcích se velmi často setkáme s větou „nevhodné pro děti do 3 let“a to z toho důvodu, že výrobky určené pro děti starší 3 let nemusí splňovat tak přísné podmínky.

bezpečné hračky – nejlepší hračky jsou dřevěné popřípadě hadrové vyrobené 1. doma 2. v České Republice 3. i v zahraničí, ale s certifikátem Fair Trade, kterým podpoříme lepší životní podmínky místních lidí. Dřevěné hračky certifikované značkou FSC zaručují, že při získávání dřeva nebylo ničeno ŽP (více viz Nábytek). Lepší jsou hračky bez nátěrů, ale bez nich se zase mohou do pórů dostávat nečistoty, z toho důvodu jsou beznátěrové hračky nevhodné pro nejmenší děti. U hadrových hraček budeme preferovat výrobky z ekologičtějších tkanin (biobavlna, len, konopí, vlna). Čím je hračka jednodušší, tím více rozvíjí vlastní fantazii dítěte. Pokud je na baterky použijme alespoň dobíjecí, které jsou více šetrné.

 Nábytek a nátěrové hmoty – dnes se můžeme na trhu setkat s velmi širokou nabídkou nábytku z nejrůznějších druhů materiálů. Ač se to na první pohled nemusí zdát, nejlepším materiálem je masivní dřevo. Je to přírodní materiál, který je obnovitelný, má dlouhou životnost a lze ho opravovat.

–  materiál – pokud si můžeme vybrat, dáváme přednost surovému dřevu před plasty, kovy a jinými materiály. Měli bychom se vyhýbat exotickým dřevům, která velmi často pochází z likvidovaných pralesů, kde je hlavním cílem zisk, nikoliv udržitelnost tohoto ekosystému. Snažíme se proto vybírat místní dřevo, anebo i to exotické, ale s certifikátem FSC. Tento certifikát získávají pouze lesy obhospodařované ekologicky šetrně, sociálně prospěšně a ekonomicky životaschopně (www.czechfsc.cz). Rozloha FSC lesů roste jak ve světě, tak i v ČR. Na našem trhu se můžeme setkat s takto certifikovanými hračkami, nábytkem, okny, zahradními, kancelářskými i kuchyňskými potřebami. Často používaným materiálem je také dřevotříska, ta je ale napouštěna chemickými látkami, z nichž nejnebezpečnější je formaldehyd, který se může z nábytku uvolňovat mnoho let. Tato látka má velmi negativní vliv na lidské zdraví.  Můžeme si alespoň pomoci nákupem nábytku v lepší emisní formaldehydové třídě (E1).

nábytek na míru, restaurování, vlastní nápady – domů přesto nejlépe pasuje nábytek vyrobený na míru. Pořizovací cena je sice o něco vyšší avšak životnost tohoto nábytku je nesrovnatelně delší a navíc podpoříme místní ekonomiku a pomůžeme místním firmám, které se v době velkých gigantů jen těžko prosazují. Nábytku, který již zdánlivě odsloužil, můžeme dát nový dech, místo nákupu nového nábytku, s kdovíjakým původem a kdovíčím ošetřeným, nechejme staré kusy opravit a restaurovat. Vzniknou tak velmi originální a cenné kusy. Největší originality však dosáhneme tvorbou nábytku vlastního. Pokud máte doma spoustu nepoužívaného materiálu, jako jsou palety, cihly, kartony nebo oblečení můžeme z nich vyrobit originální postele, stolky, poličky i křesla. Pokud nemáte vlastní nápad, tak se nechte inspirovat na internetu.

nátěrové hmoty – barvy, laky a lepidla často obsahují organická rozpouštědla, jako jsou dichlormethan a toluen, ty jsou zdrojem těkavých organických látek, které se z nátěrů uvolňují až několik měsíců a mají negativní vliv na naše zdraví a okolí. Proto bychom se měli snažit vybírat výrobky označené štítkem „ekologicky šetrný výrobek“, anebo nahradit tyto látky přírodními – přírodní oleje a vosky. V současnosti již existují obchodníci, kteří se zabývají výrobou šetrných a přírodních hmot (např. www.biofa.cz; www.zelenadomacnost.cz).

Údržba nábytku:

leštěný povrch 4 kapky oleje (olivový/lněný) a 2 kapky lihu
kožený povrch 1 díl oleje a 1 díl octa
proutěný povrch voda se solí

Cerifikace firem – nový certifikát LEED Platinum – tato známka hodnotí vliv stavby a její následný provoz na životní prostředí

  1. Snižme tvorbu odpadů, a když už, tak důsledně třiďme vzniklý binec

Neprodukujme zbytečné odpady (nejekologičtější obal je ten, který nevznikne) např. zbytečné obaly, reklamní letáky apod. a to, co vyprodukujeme, důsledně roztřiďme.

Pravidlo 3R (Reduce, Reuse, Recycle)

Biologicky rozložitelné obaly

označení obalů – označení obalového materiálu bývá uvedeno na etiketě nebo na dně obalu. Zpravidla se jedná o trojúhelníkový symbol s jednociferným číslem nebo zkratkou materiálu. Z plastových obalů je nejméně šetrné PVC, protože celý jeho životní cyklus je spojen s úniky toxických látek a při jeho spalování se uvolňují velmi nebezpečné dioxiny a další škodlivé látky.

Označení plastových obalů:

  • PET              1   polyethylentereftalát
  • HDPE (PE)  2   vysokohustotní polyethylen
  • PVC             3   polyvinylchlorid
  • LDPE (PE)   4   nízkohustotní polyethylen
  • PP                 5   polypropylen
  • PS                 6   polystyren

Čím méně obalů tím lépe – Pokud je to možné preferujeme větší balení a výrobky bez zbytečného množství obalů. U čisticích prostředků koncentráty, čímž šetříme na obalových materiálech a často i na financích.

  1. Preferujme MHD, kolo, vlastní nohy 🙂

Necestujme více, než je nutné (nejméně šetrné je letadlo – je opravdu nutné přeletět kvůli dovolené půl světa, když pak mnozí ani neopustí hotelový komplex?), používejte především ekologicky přijatelnější hromadné dopravní prostředky.

  1. Používejte úsporné spotřebiče a vypínejte je

Používejme energeticky úsporné spotřebiče a nenechávejme je v provozu zbytečně včetně stand by režimu.

Nahraďme staré neekonomické spotřebiče novými a úspornějšími.

Spotřebiče označené ekologickým štítkem A (lépe A+++).

  1. Neplýtvejte energiemi nutnými pro chod domácnosti

Malý zateplený byt je mnohem lepší než velký dům s velkým únikem tepla, malé snížení teploty ve vašem obydlí nejen výrazně sníží výdaje za teplo, ale příznivě ovlivní i přírodu.

Bydlení

Náš domov je místo, kde bychom se měli cítit dobře a pohodlně. Kvalitní domov by měl být takový, který šetří naše zdraví, ale také i přírodu. Na naše zdraví má vliv vybavení domu – použité materiály, laky, barvy. Proto bychom si měli vybírat kvalitnější a šetrnější materiály, které nejsou ošetřené celou řadou chemických látek. Abychom šetřili přírodu, měli bychom především šetřit energiemi užitými na chod domácnosti. Již správnou orientací domu, výběrem stavebního materiálu a kvalitní izolací můžeme docílit značných úspor. Nízkoenergetické a pasivní domy mohou mít až 3x nižší spotřebu energie v porovnání s klasickou zástavbou.

Aktuálním problémem je také místo. Lidská populace neustále exponenciálně roste a všichni potřebují někde bydlet, rozrůstají se satelitní městečka a přibývá zastavěné plochy na úkor zemědělské půdy a přírodních ekosystémů. Pokud se chceme pustit do stavby nového domku, zkusme si promyslet, zda by nebylo lepší a stejně nebo i méně nákladné opravit domek starší. To však často není možné, proto zkusme ve svém novém obydlí zavést alespoň nějaká úsporná opatření, která pomohou jak naší peněžence, tak i přírodě.

– betonové džungle – v současné době jsou trendem stavby velkých hal, skladů, parkovišť, nákupních center a také vybetonované dvorky, silnice a ulice. Všechny tyto stavby zmenšují obnažený půdní povrch, který je nezbytný pro přirozené vsakování vody. Důsledkem tohoto trendu jsou klesající hladiny spodních vod, vysychající studny a povodně, neboť zbylý povrch je natolik malý, že nedokáže pojmout náhle příchozí deště. Dalším negativem je přehřívání takovýchto ploch. Sálající teplý vzduch totiž může ovlivnit lokální mikroklima a tím četnost a prudkost srážek. Proto se snažme nepodporovat takovéto typy staveb.

nízkoenergetické a pasivní domy – tyto domy se snaží o větší energetickou nezávislost. Využívají sluneční záření, teplo produkované spotřebiči a obyvateli domu. Díky kvalitní izolaci takto získané teplo stačí pro vytápění téměř po celý rok. Nízkoenergetický dům (přechod mezi běžným domem a pasivním) ale na rozdíl od pasivního, vyžaduje větší zdroj tepla a rozsáhlejší topný systém, zatímco pasivní je více soběstačný. Více informací naleznete např. na www.pasivnidomy.cz.

užité materiály a technologie – do módy začínají ve stavebnictví zase přicházet přírodní materiály, jako jsou dřevo, nepálené cihly a omítky z různých hliněných a slámových směsí. Místo klasické polystyrenové izolace lze využít slámu, len, celulózu, či konopí. Plochu střechy můžeme použít pro instalaci solárního kolektoru, který nám bude ohřívat vodu, nebo vytápět obydlí. Pokud bydlíme v oblasti, kde vítr dosahuje rychlosti alespoň 6 m/s a více, můžeme také uvažovat o instalaci větrné elektrárny. Zapojení takového zařízení do našeho domova, je ale třeba řádně promyslet. Ne všude se totiž takovéto zařízení hodí a skutečně šetří energii.

 Voda

Voda je bez nadsázky jedním z nejdůležitějších elementů na Zemi, bez kterého by nebyl život. A přesto s ní mnoho lidí plýtvá, jako by byla nevyčerpatelná. Na jedné straně planety lidé umírají žízní, vysychají velká jezera, ze kterých se stávají solné pouště a na druhé straně si lidé napouští obrovské rohové vany, kropí své sterilní anglické trávníčky a pitnou vodu, která jim teče z kohoutku, používají jen na mytí nádobí, podlah a splachování záchodů, zatím co pijí balené přeslazené limonády. Je třeba si vody začít daleko více vážit a také podporovat její přirozenou funkci v krajině.

voda v krajině – trendem minulé a částečně i současné doby je narovnávání a betonování koryt, vysoušení močálů, bažin a lužních lesů, bohužel všechna tato opatření mají za následek daleko horší a silnější povodně. A to protože všechna tato stanoviště zvyšují retenční (zadržovací) schopnost krajiny, která tak zadržuje i silnější přívaly vody. Naopak vybetonovanými koryty voda odtéká daleko rychleji, a tak i příchozí povodňová vlna je daleko silnější.

zalévání zahrady – zaléváním zahrady vyplýtváme velké množství pitné vody, daleko lépe k tomuto účelu však poslouží dešťová voda. Pro tento účel poslouží daleko lépe, protože je měkká, neobsahuje chlór a vápenité soli. Stačí si jednoduše pod okap umístit nějakou nádobu, či barel. Tímto způsobem šetříme jak svou peněženku, tak i vodní zdroje a navíc tím lépe prospívá naše zahrada.

 

  1. Zachovejme ve své zahradě alespoň kousek živé přírody, pomozme přírodě ve svém okolí

Nedělejme z našich zahrad sterilní mrtvé pouště, zachovejme v nich alespoň kousek místa pro opravdovou přírodu, aby se k nám mohli vrátit motýli, ježci, cvrčci a jiná užitečná havěť. Můžeme také vyvěšovat budky pro ptáky a netopýry, sypat jim v zimě do krmítka.

Veřejná zeleňo deštných pralesech se (právem) říká, že jsou plícemi planety. To však neplatí jen pro deštné pralesy, ale pro zeleň celkově. Stromy ve městech a v našich zahradách, na rozdíl od holého povrchu, který se v letních měsících silně přehřívá, vážou energii slunečního záření do vodní páry, čímž ochlazují jak sebe, tak i své okolí. Mimoto snižují znečištění, spotřebovávají oxid uhličitý a produkují kyslík.

Domácí mazlíčci

Při pořizování exotických domácích mazlíčků dávejte pozor na jejich původ, abyste nekoupili živočicha (popřípadě rostlinu), který byl ilegálně odchycen přímo ve volné přírodě, navíc může být chráněn i zákonem. Obchod s chráněnými volně žijícími živočichy a rostlinami je kontrolován úmluvou CITES. Je lepší si zvířata opatřovat u prověřených chovatelů.

Je také velmi důležité si pořízení nového zvířete pořádně rozmyslet, abyste se pak neocitli v situaci, kdy budete přemýšlet kam s nechtěným mazlíčkem. V žádném případě jej nevypouštějte do přírody. Způsobíte tím zvířeti velký stres a velmi pravděpodobně zahyne. V opačném případě se může začít množit, a pokud jde o cizokrajný druh, může napáchat vážné škody, jako například nepůvodní norek americký, který u nás zdomácněl a vytlačuje původní živočichy.

Pokud na naše mazlíky používáme různé přípravky (šampony, odblešovače a další) měli bychom kontrolovat jejich složení a vyvarovat se látkám, které mají negativní vliv na jejich zdraví (např. lindan) a na životní prostředí.

Koncept zdravé zahrady

– rodový statekwww.rodovystatek.cz

Budky, hotely, krmítka, jezírka, zídky, zimoviště pro ježky a plazy

  1. Zapojme se aktivně do ochrany přírody

V ČR funguje celá řada organizací, která zoufale hledá pomocníky a dobrovolníky pro své aktivity, například na údržbu opuštěných přírodovědně hodnotných lokalit.

 

Použitá literatura:

Umění vybírat: Jak se ekologicky a odpovědně orientovat při každodenních nákupech. Ekologický institut Veronica.

 Použité zdroje a odkazy:

www.otevrioci.cz

www.czechfsc.cz

www.pasivnidomy.cz

 

Napsat komentář