Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Příprava na repatriaci jasoně červenookého v okolí Innsbrucku

Březen 2 - Březen 8

Z důvodu nezvykle tvrdé zimy, kdy máme sníh dokonce i v Alpách, jsme museli akci odložit a to na 2.3. – 8.3. nejpozději až 15.3. Pozdější termín není možný, protože od 15.3. se nesmí nic kácet kvůli začátku vegetační sezóny.

Místo jednoho hektaru, máme stihnout hektary dva. Proto se počítá s cca 10 lidmi na 14 dní = když nás bude 20, mohli bychom i tak snad oboje stihnout za týden. Podle toho, kolik nás bude a jak kdo (ne)bude moct, se pak odvíjí kolik vypravíme aut a v jakých termínech atd. Optimální by bylo to vše stihnout v termínu (1. 3.) 2. 3. – 8. 3. (10. 3.). a ten další týden si nechat jen jako případnou rezervu pro pár lidí kteří by tam pak ještě zůstali na případné dodělání. Snad to nebude tak, že budeme vše dohánět těsně před 15. 3. Víc zatím nevíme, vše zkrátka záleží aktuálně na výšce sněhové pokrývky – která když se udělá hezky může ale roztát během tří dnů – prý to tam je standard.


Další historický milník se blíží. Členové a příznivci JARO Jaroměř se již příští měsíc prosečou a prořežou do Alp. Byli jsme tam pozváni našimi rakouskými ochranářskými kolegy jako přední experti, kteří mají za úkol přijet ukázat místním lidem, jak správně se má chránit příroda. Čekají tam na nás první hektary dnes nálety zarostlých strání, které se pokusíme připravit tak, abychom pak následně mohli pomoci s pokusem o návrat jednoho z nejikoničtějších motýlů Evropy – jasoně červenookého. Pokud se vše povede jak má, měli bychom začít jezdit chránit přírodu do Alp pravidelněji a to možná i na Švýcarskou stranu. Respektive měli bychom se začít po Rakousku pohybovat ještě více než doposud, přičemž se budeme snažit pomáhat zachraňovat nejohroženější Rakouské druhy a populace. Vše má jeden příjemný vedlejší efekt – práce v těchto zemích bychom neměli zajišťovat zadarmo a z toho co zde vyděláme, pak budeme moci o to efektivněji chránit přírodu u nás doma, na Slovensku, nebo třeba v Indonésii nebo na Madagaskaru. Zatím to vypadá jako zcela ideální kombinace pro všechny a hlavně pro přírodu, která nezná hranice jednotlivých států. Tak držte palce, ať se nám celý tento záměr podaří!

Ve dnech 16.2. – 24.2 (některé auto se ale asi bude vracet dříve) odjíždíme sekat Alpy v rámci příprav na repatriaci jasoně červenookého v okolí Innsbrucku (zájemci se mohou hlásit již nyní, počet účastníků omezen jen na 20 lidí, pro 10 účastníků máme zajištěno ubytování s plnou penzí, pro zbytek jen ubytování s jídlem, ale ne v podobě plné penze). Pro všechny naše dobrovolníky (účastníky) zajišťujeme navíc zdarma dopravu tam i zpět. Jestli budeme mít přetlak lidí, tak o tom, kdo s námi nakonec vyrazí rozhodnou jeho dosavadní ochranářské zásluhy – tato akce je totiž za odměnu ;). Termín se může měnit pokud by se náhodou stalo, že tam bude ještě ležet sníh, ale poslední roky v místech, kde budeme působit příliš nebývá, tak by tomu tak mělo být i teď.

Zájemci o účast na akci nechť pošlou email na coracias@seznam.cz

Podrobnosti

Zahájení:
Březen 2
Ukončení:
Březen 8

Místo konání

Innsbruck
Rakousko + Google Mapa