Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Instrukce a pozvánka na vypuštění divokých koní z aklimatizační ohrady

Vážení přátelé východočeských divokých koní – jste skvělí!!! 

Máme radost, že sdílíte naši prosbu, kde hledáme Strážce divokých koní. Už se nám ozvali desítky Strážců, a to díky tomu, že to několik set lidí sdílelo, byl dosah této výzvy přes 35 tisíc lidí. Info o tom vyjde i v Hradeckém deníku…

Díky tomu věříme, že společně koně uchráníme před komplikacemi ze strany některých nezodpovědných návštěvníků. Vhodná osvěta je totiž nejlepší prevence a navíc tím pomůžeme i dalším koním, protože problém nevhodného přikrmování se netýká jen těch divokých! A máme proto pro Vás nejčerstvější instrukce i pozvánku na vypuštění divokých koní na Plachtě z aklimatizační ohrady do aklimatizačního výběhu, které proběhne již tuto sobotu, tedy 17. 2.

Sejděme se proto v 10:30 přímo na místě v Hradci Králové u koní na Plachtě. Nejprve zbouráme „lidský ohradník“, pak otevřeme aklimatizační ohradu, aby z ní koně mohli ven, pokud možno pod naším společným dozorem – byť se jim asi chtít do nového prostoru nebude, ale to uvidíme. U toho se alespoň všichni Strážci divokých koní osobně poznáme a pokusíme se domluvit na podrobnostech, jak si rozdělíme „dobrovolné služby“ v Hradci i na Josefovských loukách, pokusíme se naučit rozpoznávat jednotlivé koně, zapamatovat si jejich jména apod. Probereme a naplánujeme způsoby naší vzájemné komunikace tak, aby vyhovovaly všem a zároveň to nikoho příliš neotravovalo. Řekneme si, co vše je třeba u koní kontrolovat a domluvíme se na různých úrovních kontroly tak, abychom všichni včetně našich koní byli prostě co nejspokojenější.

Abychom minimalizovali střety s volně pobíhajícími psy, natáhneme ještě ten den alespoň v nejexponovanějších místech aklimatizačního ohradníku pletivo nebo stínovku + nainstalujeme další várku informačních cedulí o tom, proč se koně nemají krmit, a že psi v okolí ohrady by měli být na vodítku. Následně se už rovnou pustíme do stavby hlavního výběhu. Ten je pro bezpečnost divokých koní zcela zásadní. Pokud se totiž splaší (např. když mezi ně vběhne pes – jakkoli se těmto případům budeme snažit zabránit), potřebují koně velký prostor. Zaprvé aby měli před psem kam uniknout, zadruhé aby se mohli začít bránit, pokud by to pro ně začalo být už hodně vážné a pes příliš velký a agresivní. Velký výběh bude zároveň nejlepší ochrana před nezodpovědnými návštěvníky, kteří mají tendence koně krmit – jednoduše proto, že nebude vůbec jednoduché se ke koním přiblížit. Přesun do velkého výběhu proběhne zhruba za měsíc, až koně vypasou aklimatizační výběh a postavíme pro ně hlavní ohradník, kde budou pak koně trávit nejvíce času.

Abychom výběh postavili, budeme vrtat díry motorovým vrtákem, roznášet a usazovat akátové kůly, natahovat ohradníky, vytvářet průchody ohradníkem pro divoká zvířata atd….Nějaké nářadí máme, ale pokud Vás přijde hodně (což doufáme ;)), nevíme, zda jej bude dost pro všechny. Proto kdo můžete, vezměte si prosím s sebou větší palici na temování kůlů, motorový nebo i jen ruční zemní vrták (průměr alespoň 20 cm), motorovou pilu, křovinořez, sekerku, kladívko či paličku, případně rýč a holínky na hloubení napajedla, pákové nůžky na likvidaci náletů, svačinu a termosku s čajem (pokud si chcete na místě opéct buřta nebo jablko či brambory je to možné, oheň rozděláme, když bude zájem). Kdyby byl náhodou přetlak lidí, je možné pomáhat i jinde na Plachtě s likvidací náletů, údržbou tůní pro obojživelníky a listonohy apod.

Na  akci osobně dorazí i známý ochránce přírody David Číp, který bude informovat o novinkách (divoké koně, ale i ochrana přírody Plachty) prozradí zajímavé akce, které nás čekají a to včetně přírodovědných exkurzí, které budou časem probíhat i přímo ve výběhu divokých koní. Přiveze i občerstvení od sponzorů – cereální bezpalmové sušenky od firmy Semix a biopekárny Zemanka.

A poslední prosba na závěr. Protože pastva s využitím původních druhů kopytníků je nejen nejekologičtějším a nejšetrnějším, ale i nejlevnějším (tedy až na počáteční náklady s výstavbou ohrad, tam statisíce lítají, když dohromady na všech lokalitách v naší péči aktuálně stavíme kilometry elektrických ohradníků na desítkách hektarů) způsobem, jak zajistit péči o naše největší chráněná území, které vyžadují pravidelnou údržbu. Rádi bychom divoké koně (ale časem i

zubry a možná i zpětně šlechtěné pratury) navrátili i na další místa ve Východních Čechách. Ať už jde o mokřadní louky v Národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník, motýlí stráně v Ještěrčím ráji nedaleko Jaroměře, přírodní rezervaci Zubří v Železných horách, snad i vhodná místa v Krkonošském národním parku apod. Navíc bychom rádi pomohli tato úžasná zvířata navrátit za stejným účelem i na Slovensko, do Rakouska nebo na Balkán, kde naše organizace již mnoho let působí, ale kde se nám nedaří vymírání zdejších orchidejí, motýlů, ještěrek i ptáků zabránit, protože nás na to je hrozně málo a krásných motýlích strání, orchidejových luk i mokřadů s rosničkami, které ohrožuje zarůstání agresivními druhů trav a náletů je tolik, že je to prostě zatím nad naše síly.  Právě divocí koně a další velcí býložravci (včetně ohně), by ale právě tohle mohli změnit.

Zatím však na tyhle cíle nemáme ani finanční prostředky, ani dostatek dobrovolníků, ale to vše nám můžete pomoci změnit! Dokázali jsme společně už mnoho zdánlivě nemožných věcí, tak se teď pokusme zvládnout i tohle. Nejvíce nám pomůžete, když se stanete našimi dobrovolníky – podrobnosti ZDE. Ale také velmi pomůžete tím, když budete šířit informace o našem dalším skvělém společném projektu:

Ekokaravan – příroda v pohybu!
Osvětu nejen problematiky divokých koní, ale i informace o tom, jak nejefektivněji chránit přírodu u nás doma i na druhém konci světa chceme teď nově  šířit i s pomocí „Ekokaravanu“. S ním budeme objíždět různé větší akce pro veřejnost, hudební festivaly, dožínky a další slavnosti, trhy i veletrhy, školy, dětské tábory, zoologické zahrady, velké firmy,…nejen v ČR, ale právě i na Slovensku, časem snad i v Polsku. V Ekokaravanu povezeme jednak mobilní výstavu o ochraně přírody u nás doma i v zahraničí, mobilní panelové prezentace nejlepších českých a slovenských ochranářských projektů (právě včetně návratu velkých kopytníků) a nejširší nabídku benefičních výrobků ochranářských organizací k okamžitému prodeji – některé ukázky např ZDE.

Tím budeme šířit poselství o přírodě, jejím ohrožení, ale zároveň o všemožných způsobech, jak jí pomáhat. Zároveň i informace přímo o konkrétních ochranářských projektech a organizacích. A díky osobnímu kontaktu našich „ekokaravanistů“, bychom měli získávat nejen nové posily z řad dobrovolníků, ale i všemožné dárce, sponzory a partnery. A to přímo pro jednotlivé projekty a organizace, které budeme prostřednictvím Ekokaravanu prezentovat.

Jedná se o zcela unikátní projekt, který zastřešila Koalice proti palmovému oleji (tvořená 90ti nevládními organizacemi, zoologickými zahradami, ale i vědci, ochranáři, lékaři, učitely,…) a Koalice pro ochranu biodiverzity. Náklady na vytvoření ekokaravanu, nákup prvního benefičního zboží a první mise již podpořila Nadace Partnerství  tak, že na každou částku kterou získáme, nám věnuje stejný objem prostředků!

Tedy pokud kdokoli pošle 10 Kč, od nadace dostaneme dalších 10 Kč navíc! Pokud někdo pošle stovku, dostaneme navíc stovku! Ale hlavně – jakmile Ekokaravan začne vyrážet na své mise, bude trvale a pravidelně přivážet prostředky i dobrovolníky pro ochranu naší i tropické přírody! Takže Váš dar se díky tomu může ve finále třeba časem i ztisicínásobit!!! To tu prostě ještě nebylo, aby jste darem jedné destikoruny, věnovali rovnou nejméně tisícikorunu! 

Nejzákladnější náklady na vytvoření Ekokaravanu a první měsíce jeho provozu tvoří dohromady něco přes 230 tisíc korun (cca 80 tisíc za bržděný dvounápravový přívěs za auto, cca 100 tisíc speciální nástavba v podobě půvabné maringotky, zbytek na nákup benefičního zboží, vytvoření mobilní výstavy a první cesty Ekokaravanu). Ale díky Nadaci Partnerství nám stačí sehnat už „jen“ něco přes sto tisíc korun. To není tak strašná částka, abychom se společně nesložili!

V momentě, kdy prostředky seženeme a následně Ekokaravan zakoupíme (nebo sami vyrobíme), se už jeho provoz bude financovat sám. A zároveň tím dojde k záchraně nejedné ochranářské organizace nebo projektu, která zajišťuje skvělé věci, ale neustále se zmítá v existenčních problémech – viz např. snahy o záchranu 450 km čtverečných unikátního deštného pralesa v Indonésii – v Zátoce nosatých opic, nebo právě náš projekt na návrat původních druhů kopytníků.

Nejprve proto prosíme o jakýkoli příspěvek na realizaci tohoto dosti převratného ochranářského počinu, který by měl pomoci hned několika desítkám tuzemských ochranářských projektů, posléze uvítáme Vaše typy, kam by mohl Ekokaravan zavítat i ve Vašem městě – předpokládáme, že bychom mohli začít vyrážet zhruba od druhé poloviny roku 2018, pokud na něj ty prostředky skutečně seženeme. Chcete vědět, jakou nádhernou maringotku jsme si vysnili? Koukněte sem!

Nejčerstvější informace o tom, jak už teď propojujeme různé občanské aktivity abychom společně vytvářely lepší svět v TV reportáži ZDE.

Děkujeme, že síťujete s námi!

Napsat komentář