Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Mise Apollo 11 úspěšně splněna!

Od motýlů po slony a orangutany, od ochrany pralesů po ochranu bezlesí střední Evropy samotnými Evropany. Aneb zdánlivá schizofrenie ochranářů, kteří na jedné straně bojují proti kácení stromů a vypalování …a vzápětí ti úplně stejní lidé pak vlastnoručně kácí stromy a nejraději by i vypalovali (kdyby to šlo).

O to důležitější je vysvětlovat důvody proč jsou důvody ochrany přírody zdánlivě zcela protichůdné.

Také proto přes 50 ochranářů ze Slovenska, České republiky, Polska, Turecka, Španělska a Portugalska z jedenácti ochranářských organizací společné před pár dny pomáhalo chránit úchvatnou přírodu Bielych Karpat, včetně kriticky ohrožených motýlů. A u toho vysvětlovali zdánlivé zcela protichůdné způsoby ochrany přírody. Přímo z úst předního primatologa Stanislava Lhoty z Koalice proti palmovému oleji, který na vlastní oči spatřil neblahé důsledky spotřeby palmového oleje na přírodu tropů jsme se řešili, jak můžeme orangutanům, tygrům i nosorožcům pomáhat i my ve střední Evropě. Paradoxní je že to, co na jedné straně planety přírodu ničí, na druhém konci naopak pomáhá. Roman Kalous a Kamil Maralík z Českého svazu ochránců přírody Arion Olomouc nám proto vysvětlovali, proč je narozdíl od tropů středevropskou přírodu možné chránit jak s využitím kopyt zubrů, praturů, divokých koní, tak i ohně nebo dokonce tanků. Symbolicky jsme spálili rohovinu a slonovinu – poprvé na Slovensku. Důvody proč je správné rohovinu a slonovinu likvidovat zde. K tomu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o životě a ochraně jasoňů i dalších druhů, poznali krásný kout Slovenska a zažili spoustu dalších bezva věcí. A jako bonus střežíme i jedno primatologické tajemství, které zúčastněné dosti překvapilo a pobavilo zároveň.

Počasí špičkové, nálada ještě lepší a k tomu opravdu velká kupa poctivé a dobře odvedené práce pro přírodu.

Kdo se neúčastnil osobně – doporučujeme shlédnout alespoň krátký, ale o to lepší spot o průběhu akce, ale hlavně důvodech proč se tato akce konala.

Ukázku toho jak někteří z našich nejstatečnějších hrdinů provozovali vysokohorskou turistiku s motorovkou v ruce v TV reportáži.

Další fotogalerie s popisky které odkrývají méně známé zkutečnosti zde.

Pozoruhodná fotogalerie dokumentující vysokohorskou turistiku s motorovými pilami, které později nastartované létají vzduchem, aby si následně spokojeně samy vrčely pod kopcem.

A ještě jedna velmi pěkná fotogalerie.

Napsat komentář