Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Mezinárodní motýlí seminář v Kuksu

O víkendu 14. – 16. února jsme uspořádali mezinárodní seminář o motýlech a jejich repatriaci. Vzhledem k tomu, že hmyz nezná hranice států, v jeho praktické ochraně je nezbytné se nad státní útvary povznést i z naší strany a spolupracovat napříč zeměmi. Proto se u nás sešli odborníci z Česka, Slovenska, Polska i Rakouska s cílem navázat spolupráci a dát vzniknout projektu, chránícímu motýly napříč střední Evropou.

V pátek jsme se vydali na místa, na nichž by se daly vybudovat záchranné chovy různých druhů motýlů. Společně jsme se v diskuzi snažili zvolit nejvhodnější lokalitu (výběr byl možná až příliš zdařilý, jako vhodná se jevila všechna místa). Večer se rychle začaly tvořit nové ochranářské plány a akce do budoucna.

Hlavním dnem programu byla sobota. Dopoledne jsme se rozdělili do dvou skupin. Pětičlenná mezinárodní skupinka odborníků se vydala navštívit chovná zařízení Miloše Andrese, nejúspěšnějšího českého chovatele motýlů. Z prohlídky se vrátila patřičně nadšená a plná odhodlání se do snah o záchranu a repatriaci mnoha druhů zapojit také. Druhá, více než třicetičlenná skupina se mezitím v Hradci Králové účastnila bloku přednášek o dosavadní ochraně a repatriacích několika nejvzácnějších druhů, jakými jsou okáči skalní, metlicoví či ovsoví, hnědásci osikoví a květeloví a modrásci ligrusoví, východní a komonicoví. Na ochranu motýlů byla taky těsně navázána prezentace o pastvě velkých kopytníků a jejích výsledcích u nás.

Symbolické společné foto na hřbitově druhů. Společně se postaráme o to, aby se už nerozrůstal!

Po skvělém obědě jsme se vydali na exkurzi po PP Plachta, kde jsme byli seznámeni s různými metodami ochranářské péče a netradičními přístupy k podpoře biodiverzity. V plánu je zde návrat okáče metlicového a translokace okáče ovsového z Východočeské Sahary. Bohaté populace vzácných modrásků jsou také výsledkem speciální odborné péče. Haldy sutě obývané plazy, mokřady plné žab a písčiny s prokázaným výskytem vzácných včel samotářek v teplejších měsících tepou životem. Teď nás těšili zejména ptáci, jako například malé hejno králíčků obecných a samozřejmě divocí exmoorští koně, celí porostlí hustou zimní srstí.

 

V podvečer jsme se přesunuli do barokního Hospitálu na Kuksu, kde pokračovaly přednášky. Představili se hlavní účastnické organizace – JARO Jaroměř, JARO Östereich, BROZEko Unija, Krkonošký národní park Polsko, Alpenzoo Innsbruck a Semix a pokračovalo se v prezentacích a diskuzích o ochraně a repatriacích motýlů. Diskuze se přenesla i na pozdní večeři, která se také nesla celá v duchu hledání cest k záchraně opylovačů.

 

V neděli využila již výrazně menší skupina jedinečnou možnost návštěvy bývalého vojenského prostoru Milovice, který se sestává z 1000ha bezlesých ploch, z nichž je část udržována pastvou exmoorských koní, zpětně šlechtěných praturů a zubrů. Možnost pozorování obrovských zvířat, nerušeně žijících v obrovských výbězích prostupných pro divoká zvířata, byla pro všechny účastníky zážitkem, na který budou dlouho vzpomínat. Zejména úspěšné nalezení zubrů a možnost pokochat se majestátními obry skrytými za hlohovými houštinami na všechny silně zapůsobilo. Touhu vrátit se sem na jaře a užít si rozkvetlé byliny a jejich opylovače, které tento typ pastvy podporuje, nikdo neskrýval.

Všem účastníkům děkujeme, víkend přinesl plno nových podnětů a plánů. Ti, kterým se dorazit nepovedlo, nemusí zoufat, podobná akce nebyla naposledy!

 

 

 

 

exmoorští koně na Plachtě ožírají mladé stromky
způsob ořezu borovic pro vznik tzv. motýlích pelíšků
u hlavatých vrb
jeden z mokřadů na PP Plachta
Hospitál na Kuksu
pozorujeme zubry
Milovická pastvina
Věrné napodobeniny motýlů pro učební pomůcky z polského „Centra analiz ziwotnosci i ochrony motyli“
Ondřej Sedláček o repatriaci modrásků