Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Otřesená datlice a nešťastná volavka uškrcená vlascem

Mezi desítkami pacientů, proudících na naši stanici, se v posledních dvou měsících zapsaly dvě zajímavé ptačí události.

Na začátku října jsme do péče dostali samici datla, trpící otřesem mozku po nárazu do skla. Prvotní apatie a dlouhotrvající ospalost v nás moc nadějí nevzbuzovala, ale po pravidelném krmení notnou dávkou tučných moučných červů se nakonec dala dohromady a po měsíci odpočinku  a nabírání sil byla vypuštěna zpět do přírody.

O mnoho smutněji skončil nález volavky bílé, obyvatelky ptačího parku Josefovské louky. Neodolala návnadě na rybářském vlasci a spolu s rybkou spolkla i dvoucentimetrový háček. Aby toho nebylo málo, do vlasce se navíc zamotala takovým způsem, že při každém dalším pohybu se jí zařezával čím dál hlouběji do krku. Ačkoli naši veterináři úspěšně vytáhli háček, průchodnost zaškrceného jícnu se přes veškeré jejich úsilí obnovit už nepovedlo a volavka musela být uspána. Její příběh sdílel i Ekolist, a tak nám nezbývá než doufat, že bude poučením aspoň pro některé rybáře.

Jako mnoho našich pacientů, i tito dva ptáci byli oběťmi lidských nástrah, které na ně v krajině číhají skutečně všude. Apelujeme proto na všechny – zasaďte se o zabezpečení skel ve vašem domě nebo i celé obci, nebo své známé rybáře zkuste poučit o nebezpečí utržených vlasců (a sami při toulkách kolem řek při nálezu vlasce zkuste sebrat a odnést vyhodit do civilizace). Každá sebemenší snaha má smysl. Děkujeme!