Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Zachraňovat čápy za každou cenu?

Pomoc čapímu samci na hnízdě v Mladých Bucích má nečekanou dohru, proto jako pracovníci stanice a ochránci přírody cítíme povinnost vysvětlit pomoc zvířatům v nouzi ze širšího úhlu pohledu.
K bezprostřednímu ohrožení mláďat v Mladých Bucích došlo v důsledku lidské činnosti. Čápice uhořela na sloupu vysokého napětí a proto by v tomto citlivém období všechna mláďata uhynula. Jednou z možností bylo všechna mláďata odebrat a vykrmovat je v záchranné stanici a případně je později adoptovat do hnízd jiných čápů. Toto řešení nese spoustu úskalí pro samotná mláďata, kupříkladu adaptaci na lidskou péči a ztráta plachosti. Proto jsme se rozhodli pro variantu nechat čápata na hnízdě a zkusit v počátcích pomoci čapímu samci a vlastně suplovat funkci druhého rodiče. Čápata budou stále v kontaktu s čápem v přirozeném prostředí a nevznikne tak silná vazba k člověku. Z tohoto důvodu se nosí 3x denně krmení na hnízdo a v případě deště i seno, protože samotný čáp nemá možnost opustit hnízdo a potřebné přinést. Pud mu velí zůstat na hnízdě a chránit malá mláďata, dokud ho jiný čáp nevystřídá. Jakmile nebudou čápata vyžadovat inkubaci, krmení se na hnízdo již nosit nebude.
Vypomáhání vdovci na hnízdě spolu s umístěním kamer na dalších čapích hnízdech a deštivým počasím však zvedlo vlnu žádostí o pomoc mláďatům i na dalších hnízdech. Na žádném z nich však nedošlo k takové tragédii jako v Mladých Bucích, na všech je kompletní zdravý čapí pár. Stalo se jen to, co se v přírodě děje, pršelo. Dlouhodobý déšť může být pro čerstvě narozená mláďata fatální, a to nejen ta čapí. Mnoho ptačích mláďat uhyne, protože jim rodiče ani nemohou přinést potravu. S tím dokonce příroda počítá, záměrně mají ptáci i savci početnější snůšky a vrhy, protože jasné, že nemohou všechna mláďata přežít. Vždyť jen když se zaměříme na dlouhověké čápy (mohou se dožít i 25 let), tak by při nárůstu čtyř mláďat ročně jejich populace závratně narůstala. Nevhodné zásahy ve víře dobré pomoci čápatům na hnízdě v domnělém ohrožení může mít naopak fatální důsledky. Návštěva člověka na hnízdě v chladném deštivém počasí znamená velké riziko prochladnutí pro malá mláďata. I když se nám lidem může zdát, že mláďata jsou mokrá a trpí, pod mámou jim je mnohem lépe než když hnízdo kvůli pomoci člověka byť jen na pár desítek minut opustí. Dnešní příběhy z hnízd v Ústí nad Orlicí a Žírči toho mohou být dobrou ukázkou. Rozvášněný dav požadoval okamžitý zásah na čapím hnízdě v Žírči, kde jsou tři malá mláďata a další dvě nevylíhlá. Pokud bychom na hnízdo v tomto počasí vlezli, mohlo dojít jak k prochladnutí mláďat, tak k zastydnutí vajec. Zatím mláďata déšť přečkala, jsou suchá a minimálně dvě vypadají vitálně. Naopak na hnízdě v Ústí nad Orlicí, kde zasahovali hasiči, nakonec všechna mláďata uhynula. Tlak veřejnosti pomáhat čápům v jejich životních situacích a zasahovat do jejich přirozeného způsobu života by nakonec nepřinesl čápům nic dobrého. Dobrou paralelou může být i „zachraňování“ savčích a ptačích mláďat, jež na stanici denodenně řešíme. Ochránit mláďata před útoky predátorů, nepřízni počasí a raději je vlastně ukrást rodičům. Opravdu chceme chránit zvířata před přírodou a dělat z nich vykrmené vepře, kteří už ani v té „kruté“ přírodě nemají šanci obstát? Kamery nám umožňují nahlédnout do úžasného světa čápů a to se vším všudy, narozením mláďat, obětavou péčí rodičů, ale také smrtí mláďat při útoku jiného čápa či v době nepříznivého počasí….to vše bychom měli s pokorou sledovat a ne řešit za ně.
Mnohem větší rizika přináší čápům nezajištěné sloupy vysokého napětí, trávení jedy v zemědělské krajině a její alarmující stav, nemluvě o hobby střelbě na tahových cestách. Tolik příznivců tato krásná zvířata mají, tak jim pojďme skutečně pomáhat, ale správně!