Nové Mesto nad Váhom – Přírodní rezervace Turecký vrch (Slovenská republika)

Nové Mesto nad Váhom – Přírodní rezervace Turecký vrch (Slovenská republika)

Přírodní rezervace Turecký vrch byla vyhlášena roku 1984 na ploše 30,42 ha na stejnojmenném vrchu severně od Nového Mesta nad Váhom. Strmý sráz, svažující se do Povážské nížiny, konkrétně do tzv. Beckovské brány, je chráněn soustavou Natura 2000, díky výskytu mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Předmět ochrany:

V severní části rezervace, porostlé teplomilnou dubinou můžeme nalézt např. třemdavu bílou (Dictamnus albus). Jižní část rezervace má výrazně stepní charakter, díky čemuž zde roste například vzácný kavyl vláskovitý (Stipa capillata), vstavač bledý (Orchis pallens) a nachový (Orchis purpurea) nebo více druhů kozinců.

Z chráněných druhů živočichů je tu, podobně jako na ostatních lokalitách v Beckovské bráně, hojná například kudlanka nábožná (Mantis religiosa). Svou velikostí a zbarvením upoutají pozornost zejména motýli jako např. otakárek fenyklový (Papilio machaon) a ovocný (Iphiclides podalirius), z dalších vzácných motýlů jmenujme bourovce trnkového (Eriogaster cataxv ČR vymírající druh), okáče kostřavového či ploskoroha pestrého (Arethusana arethusa). Mezi další významné druhy bezobratlých na lokalitě patří velké druhy žahalek či roháči obecní (Lucanus cervus). Z plazů zde žije například své severní hranice rozšíření dosahuje ještěrka zelená (Lacerta viridis), dále zde žije i ještěrka zední (Podarcis muralis), ještěrka obecná (Lacerta agilis), z hadů zde žije užovka stromová (Zamenis longissimus) a (Coronella austriaca), z ptáků tu žije například pěnice vlašská (Sylvia nisoria), žluna šedá (Picus canus),  za potravou zaletuje i raroh velký (Falco cherug) a jestřáb lesní (Accipiter gentilis).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ještěrka zelená (Lacerta viridis) Majka obecná (Meloe prascarabeus)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kozlíček (neurčeno)

 

Vztah k Velkojaroměřskému pozemkovému spolku:

O lokalitu pravidelně pečuje slovenská nezisková organizace Pre Prírodu, na jaře roku 2011 jsme poprvé vyrazili na pomoc i my. Péče o lokalitu, která trpí především zarůstáním stepní části náletovými dřevinami, spočívá právě v eliminaci těchto dřevin a odstraňování travní biomasy z nejcennějších partií lokality. Děje se tak na základě ústního souhlasu vlastníka.

Další fotografie ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *