Vysoká nad Labem, teplomilná stráň na kopci Milíř (Lhota)

Vysoká nad Labem, teplomilná stráň na kopci Milíř (Lhota)

Stráň na vrcholu kopce Lhota ve Vysoké nad Labem, severně od obce.

Příroda na Milíři

 

Létající špek – nejvzácnější východočeský denní motýl přímo zde!

V biologické hantýrce jsou největší vzácnosti označovány jako „špeky“ a s jedním takovým je možné se setkat i zde. Denní motýl pestrobarvec petrklíčový žije dnes ve v celém Královéhradeckém kraji pouze na dvou lokalitách a kopec Milíř je právě jednou z nich!!!

Housenky se vyvíjejí na prvosence jarní a dospělí motýli potřebují velmi řídké listnaté lesy s dostatkem světlin.

Násoska cikáda i šlechtici mezi brouky

Zdejší teplomilná stráň je domovem mnoha druhů pozoruhodných živočichů. Jedním z nich je i řecký symbol věčného zpěvu – cikáda. Její neutuchající cvrčivý zpěv můžeme zaslechnout koncem jara, či začátkem léta. Protože se však jedná o jiný druh než který je obecně rozšířen např. ve Středomoří, není její cvrčení tolik pronikavé a hlasité, ale naopak velmi jemné a slyšitelné jen na několik metrů. Ale pozor, navzdory památné větě Škopkové v závěrečném díle trilogie Slunce, seno.. vyřčené do tmy italské noci: „Táto, ty cikády řvou jako krávy!“, tak hlas cikády můžeme slyšet (a to i ve Středomoří) pouze během prosluněného dne.

Také na starém latinském rčení „Žije z rosy jako cikáda“ není špetky pravdy, neboť se cikády s blažeností sobě vlastní oddávají nasávání rostlinných šťáv. Ať už jde o dospělce kteří sají na keřích, nebo o larvy které sají na kořenech rostlin až metr pod zemí.

Mezi další zdejší pozoruhodnosti lze s jistotou zařadit i svým pestrým zjevem zcela výjimečné brouky – krasce. Jsou vázáni na staré až přestárlé, nejčastěji postupně prosychající a odumírající osluněné stromy, ve kterých se vyvíjejí jejich larvy. Krasec lesklý je zde dosud stále ještě běžný, ačkoli jinde se již jedná o druh dosti vzácný.

Jak chutná hořec

Stráň je v širokém okolí posledním útočištěm mnohých vzácných planých rostlin. Patří k nim i hořec brvitý. Rostlina je, jak název napovídá, nejen hořká pro člověka, ale dokonce i pro hospodářská zvířata. Ta se jí proto vyhýbají – byť jen když se jedná o větší porosty. A právě z toho má tato krásná, přitom ale drobnější rostlina výhodu. Ovce a kozy zkonzumují vyšší rostliny právě až na hořce, které pak mají dostatek životodárného světla. Bohužel v momentě kdy pastva (nebo alespoň občasné posečení) ustane, hořce mizí mezi prvními.  Podobný osud stihl i zdejší populaci hořce brvitého, která je dnes hodně oslabená.

Blýskání na lepší časy…

Vlivem dlouhodobé absence vhodné údržby řada nejvzácnějších rostlin a živočichů již vymizela. Nadšenci z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř s laskavým svolením obce Vysoká se proto pustili do aktivní péče o celou lokalitu, aby podobný osud nepotkal i přírodní hodnoty které se zde zatím ještě zachovaly. Prozatím likvidují náletové dřeviny a mozaikovitě kosí travní porosty. Občasná pastva ovcí a koz ze strany místních lidí určitě také není na škodu. Díky tomu došlo k zastavení poklesu druhové rozmanitosti, zdejší populace vzácné flóry a fauny se již začínají stabilizovat a dokonce početnost některých druhů již začala vzrůstat. Držme proto palce ať to takhle vydrží i nadále – navzdory citelným ztrátám v minulosti za ochranu tato lokalita stále ještě určitě stojí!

 Na lokalitě roste ze vzácnějších druhů hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), h. svazčitý (D. armeria), čilimník řezenský (Chamaecytisus ratisbonensis), svízel severní (Galium boreale), pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule), sesel roční (Seseli annuum), jetel alpínský (Trifolium alpestre), huseník chlupatý pravý (Arabis hirsuta subsp.hirsuta), tužebník obecný (Filipendula vulgaris), bradáček vejčitý (Listera ovata), jabloň lesní (Malus sylvestris), černýš český (Melampyrum bohemicum), prvosenka jarní (Primula veris), hrušeň polnička (Pyrus pyraster), hadí mord nízký (Scorzonera humilis), rozrazil ožankovitý (Veronica teucrium), jmelí bílé borovicové (Viscum album subsp. austriacum) a snad stále i hořec brvitý (Gentianopsis ciliata).

Zajímavější druhy motýlů s denní aktivitou zastupuje pestrobarvec petrklíčový (Hamearis lucina), modrásek očkovaný (Phengaris teleius), modrásek vikvicový (Polyommatus coridon),  otakárek fenyklový (Papilio machaon), vřetenuška komonicová (Zygaena viciae), v. čičorková (Z. ephialtes). Méně časté motýli s převážně noční aktivitou zastupuje srpokřídlec olšový (Drepana curvatula), můřice dubová (Polyploca ridens), vlnopásník ožankový (Scotopteryx bipunctaria), hřbetozubec Milhauserův (Harpyia milhauseri),  pabourovec jestřábníkový (Lemonia dumi), hnědopáska dubová (Minucia lunaris), pestroskvrnka zelenavá (Dichonia aprilina), p. hnědošedá (D. convergens). Méně běžné brouky prskavec větší (Brachinus crepitans), p. menší (B. explodens), zlatohlávek tmavý (Oxythxrea funesta), krasec lesklý (Anthaxia nitidula), krasec Trachys fragariae, kvapníci Harpalus signaticornis, H. caspius roubali, střevlíček Lebia cruxminor, hnojník Aphodius obliteratus, zdobenec zelenavý (Gnorimus nobilis), kovařík červený (Stenagostus rufus), kovařík Agriotes gallicus, kozlíčci Exocentrus adspersus a Oberea erythrocephala, štítonoš Pilemostoma fastuosa, nosatci Trachyphloeus alternans, Lixus punctiventris, Larinus brevis, Tychius polylineatus, Minyops carinatus, Rhynchaenus pragensia, ostatní bezobratlé např. cikáda chlumní (Cicadetta montana). Z chráněných obratlovců zde žije ještěrka obecná (Lacerta agilis), slepýš křehký (Anguis fragilis), datel černý (Dryocopus martius) a krahujec obecný (Accipitel nisus).

K druhým motýlů které odsud či blízkého okolí vymizely zejména vlivem zalesnění borovicí, rozšiřování zástavby a zahuštění lesů je bohužel možné zařadit takové jako: otakárek ovocný (Iphiclides podalirius), modrásek jetelový (Polyommatus bellargus), m. rozchodníkový, (Scolitantides orion),  hnědásek kostkovaný (Melitaea cinxia), okáč skalní (Chazara briseis), o. ovsový (Minois drys),  vřetenuška ligrusová (Zygaena carniolica), kovolesklec žluťuchový (Lamprotes c-aureum) a přástevník užankový (Hyphoraia aulica), z rostlin pak vstavač osmahlý (Orchis ustulata) a zvonek klubkatý (Campanula glomerata)

Vztah k Velkojaroměřskému pozemkovému spolku:

O lokalitu pečujeme (likvidace náletových dřevin, sečení travnatých ploch a likvidace biomasy) na základě písemné výpujční smlouvy od roku 2008.

Děkujeme obci Vysoká nad Labem, která svým vzorným a vstřícným přístupem pomáhá udržet cenné přírodní plochy na území obce.

Další fotografie ZDE.

Přesnější údaje o jednotivých nálezech živočichů a rostlin obsahu tabulka:

Hmyz:

Cicadetta montana(Scopoli, 1772) cikáda chlumní 19952011 leg. Mikát Miroslavleg. Číp David
Zygaena viciae(Denis et Schiffermüller, 1775) vřetenuška komonicová 1996 leg. Mikát Miroslav
Zygaena ephialtes(Linnaeus, 1767) vřetenuška čičorková 1984 leg. Mikát Miroslav
Heliothela wulfeniana (Scopoli, 1763) travařík 2001 leg. Mikát Miroslav
Lemonia dumi(Linnaeus, 1761) pabourovec jestřábníkový 1976 leg. Mikát Miroslav
Papilio machaonLinnaeus, 1758 otakárek fenyklový 1975 – 1995 leg. Mikát Miroslav
Hamearis lucina(Linnaeus, 1758)Maculinea telejus(Bergsträsser, 1779) pestrobarvec petrklíčovýmodrásek očkovaný 199520112011 leg. Mikát Miroslavleg. Číp Davidleg. Andres Miloš

 

Polyommatus coridon (Poda, 1761) modrásek vikvicový 1975 leg. Mikát Miroslav
Drepana curvatula(Borkhausen, 1790) srpokřídlec olšový 2001 leg. Mikát Miroslav
Polyploca ridens(Fabricius, 1787) můřice dubová 2001 leg. Mikát Miroslav
Scotopteryx bipunctaria (Denis et Schiffermüller, 1775) vlnopásník ožankový (píďalka) 1996,2 leg. Mikát Miroslav
Harpyia milhauseri(Fabricius, 1775) hřbetozubec Milhauserův 1996 leg. Mikát Miroslav
Minucia lunaris(Denis et Schiffermüller, 1775) hnědopáska dubová 1996 leg. Mikát Miroslav
Helicoverpa armigera (Hübner, 1808) černopáska bavlníková 2000 leg. Mikát Miroslav
Dichonia aprilina(Linnaeus, 1758) pestroskvrnka zelenavá 1998 leg. Mikát Miroslav
Dichonia convergens (Denis et Schiffermüller, 1775) pestroskvrnka hnědošedá  1998 leg. Mikát Miroslav
Brachinus (s.str.)crepitans (Linnaeus, 1758) prskavec větší 1987,199 leg. Mikát Miroslav
Brachinus (Brachynolomus) explodensDuftschmid, 1812 prskavec menší  1992 leg. Mikát Miroslav
Harpalus (Semiophonus) signaticornis(Duftschm., 1812) kvapník 1995 leg. Mikát Miroslav
Harpalus (s.str.)caspius roubaliSchauberger, 1928 kvapník 1992,2 leg. Mikát Miroslav
Lebia (s.str.)cruxminor(Linnaeus, 1758) střevlíček 1994 leg. Mikát Miroslav
Aphodius (Nimbus) obliteratus Panzer, 1823 hnojník 1991 leg. Mikát Miroslav
Gnorimus nobilis(Linnaeus, 1758) zdobenec zelenavý 1988 leg. Mikát Miroslav
Trachys fragariaeC.Brisout de Barneville, 1874 krasec 1986,1987, 1992 leg. Mikát Miroslav
Stenagostus rufus(De Geer, 1774) kovařík červený 1996 leg. Mikát Miroslav
Agriotes gallicusBoisduval et Lacordaire, 1835 kovařík 1983,199 leg. Mikát Miroslav
Exocentrus adspersus Mulsant, 1846 kozlíček 1996 leg. Mikát Miroslav
Oberea (Amaurostoma) erythrocephala(Schrank, 1776) kozlíček 1984,2 leg. Mikát Miroslav
Pilemostoma fastuosa (Schaller, 1783) štítonoš 1995 leg. Mikát Miroslav
Trachyphloeus alternans Gyllenhal, 1834 nosatec 1994-1995 leg. Mikát Miroslav
Lixus punctiventrisBoheman, 1836 nosatec 1995 leg. Mikát Miroslav
Larinus (s.str.)brevis (Herbst, 1795) nosatec 1996 leg. Mikát Miroslav
Tychius polylineatus(Germar, 1824) nosatec 1986,1992, 1994,1995 leg. Mikát Miroslav
Minyops carinatus(Linnaeus, 1767) nosatec 1996 leg. Mikát Miroslav
Rhynchaenus (Pseudorchestes) pratensis (Germar, 1821) nosatec 1992,2 leg. Mikát Miroslav
Rostliny:
Anemone sylvestrisL.    sasanka lesní  leg. Samková V., 1997, zřejmě zplanělá ze zahrady
Arabis hirsuta (L.) SCOP. subsp.hirsuta huseník chlupatý pravý  leg. Belicová J., 1985, Cejnarová V., 1992, 1994, 1995
Chamaecytisus ratisbonensis(SCHAEFFER) ROTHM.   čilimník řezenský  leg. Belicová J., 1985, leg. Samková V., 1997
Cirsium acauleSCOP.    pcháč bezlodyžný leg. Belicová J., 1985, leg. Samková V., 1995
Dianthus armeriaL.   hvozdík svazčitý  leg. Cejnarová V., 1994, leg. Samková V., 1995
Dianthus carthusianorum L. subsp.carthusianorum   hvozdík kartouzek  leg. Cejnarová V., 1994, leg. Samková V., 1995
Filipendula vulgarisMOENCH   tužebník obecný  leg. Cejnarová V., 1991, leg. Samková V., 2005
Galium boreale L. subsp. boreale    svízel severní pravý  leg. Čechová J., 1963
Gentianopsis ciliata(L.) MA    hořec brvitý  leg. Samková V., 1995
Hieracium racemosum WILLD.  jestřábník hroznatý  stráň pod lesem, leg. Válek B., 1979
Listera ovata (L.) R. BR.    bradáček vejčitý orchidej rostoucí v lesíku  v Z části lokality
Malus sylvestrisMILL. jabloň lesní
Melampyrum bohemicum A. KERN.    černýš český roste na okraji lesa
Primula veris L. subsp. veris    prvosenka jarní pravá
Pyrus pyraster (L.) BURGSDORF subsp.pyraster hrušeň polnička leg. Belicová J., 1985
Scorzonera humilisL.    hadí mord nízký
Seseli annuum L.   sesel roční  leg. Belicová J., 1977, 1984, leg. Samková V., 1995
Trifolium alpestreL.    jetel podhorní  leg. Belicová J., 1985, leg. Cejnarová V., 1994
Veronica teucriumL.   rozrazil ožankovitý leg. Čechová J., 1963, Belicová J., 1985
Viscum album L. subsp. austriacum(WIEB.) VOLLMANN    jmelí bílé borovicové

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *