Popice – stepní trávníky Popická stráň – PP Hochberk

Stepní lokalita nacházející se severně od obce Popice, součástí přírodní památky Hochberk.

IMG_1699

Předmět ochrany:

Stepní lokalita, ačkoliv součástí přírodní památky, ve značně špatném stavu. Střední část přírodní památky vypadá lépe díky místní pastvě ovcí, zatímco jižní je převážně přerostlá křovinami.

Na lokalitě se ze zajímavějších druhů rostlin vyskytuje například černohlávek velkokvětý (Prunella grandiflora), sasanka lesní (Anemone sylvestris), len žlutý (Linum flavum), len chlupatý pravý (Linum hirsutum subsp. hirsutum), čistec přímý (Stachys recta), hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris) a hvězdnice chlumní (Aster amellus), šalvěj luční (Salvia pratensis) a šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata).  Z živočichů například modrásek černolemý (Plebejus argus), ještěrka obecná (Lacerta agilis), ťuhýk obecný (Lanius collurio), vlha pestrá (Merops apiaster).

 

Vztah k Velkojaroměřskému pozemkovému spolku:

V roce 2015 se naší dceřinné organizaci ČSOP Morava podařilo získat první souhlasy k péči o lokalitu a proto se od tohoto roku začínáme v těsné spolupráci s ČSOP Morava starat.

 

Další fotografie ZDE

 

Loading
Center map
Traffic
Bicycling
Transit

 

 

2 Comments

 1. Helena, Brno Helena, Brno
  7.6.2015    

  7. června 2015 v 17.30 – 18.15 pozorováno minimálně pět párů vlhy pestré (jeden má pozorovatelnu na suchém ořechu nad cestou vedoucí přes střelnici do Popic. Nejsou ani výrazně plaché, neulétají ani před cyklisty, ani před jedoucím autem.
  Zajímalo by mě, kde mají hnízdní kolonii – je něco nahoře, na kopci? Potřebují alespoň tří- až pětimetrový ostrý písčitý nebo sprašový svah nedostupný pro predátory – a nic z toho jsme v lokalitě nepozorovali.

  • 8.6.2015    

   Dobrý den,
   v této oblati vlhy dnes už hnízdí leckde a už dávno naplatí že potřebují několik metrů vysoký břeh. Tak jako v Maďarsku a jinde o něco jižněji, i na j. Moravě už jsou vlhy schopné hnízdit na rovné zemi či jen v několik cm vysoké „kolmé“ stěně. Nicméně velká kolonie je např. v sousedních Pouzdřanech ale i jinde okolo.
   S pozdravem David Číp

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podpořte ochranu přírody

Podpořte i vy ochranu naší přírody. Díky Vašim darům můžeme chránit nejcennější přírodní lokality. Pomozte nám pokračovat v naší práci.
CHCI PODPOŘIT JARO Jaroměř

Partnerské organizace

V péči o některé lokality úzce spolupracujeme s:

Grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska

Péče o části nebo celé lokality: Ještěrčí ráj, Josefov, Na Plachtě, Písník Jaroměř, Pouzdřanská step, Soví doly, Violky, Východočeská Sahara byla v roce 2015 realizována z projektu "OCHRANA NAŠICH NEJOHROŽENĚJŠÍCH BIOTOPŮ – MOKŘADŮ A STEPÍ – PROSTŘEDNICTVÍM POZEMKOVÝCH SPOLKŮ" podpořeným grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Děkujeme!