Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Ekosvátky

Vánoce

Podívejte se také na naši Vánoční nabídku.

Již tradičně každým rokem nám média říkají, kolik miliard utrácíme za dárky. Mysleme však

také na to, kolik se vyhodí balícího papíru a vánočních stromečků, které po Novém roce postrádají smysl. Ohromná nadprodukce věcí, které nepotřebujeme = výroba odpadu a znečištění (výroba, přeprava dárků, blikající žárovičky a ozdoby z Číny). Nakonec je to naše planeta, kdo nejvíc trpí. Je to však skutečně to, co opravdu chceme? Ten pravý smysl těchto magických dnů? Tyto svátky byly odpradávna oslavou návratu Slunce, světla, pohody, klidu, času tráveného se svými nejbližšími.

Zkusme se zamyslet nad tím, co pro nás Vánoce vlastně jsou a zkusme je prožít jinak. Šetrně k přírodě, bez zbytečného plýtvání, avšak plné pohody a lásky.

Začněme třeba cukrovím, které budeme péct z lokálních potravin, bez palmového oleje. Některé recepty naleznete zde.

Kupme nejbližším dárky, které jsou ekologické a zároveň pomáhají přírodě.

Dárky máme, jak je tedy ekologicky zabalit? Vánoční balící papíry se na dárcích dlouho neohřejí a většinou je brzy vyhodíme. Ideálním a šetrným může být využití obalů, které můžeme použít opakovaně (látkové sáčky, papírové tašky, sáčky z organzy). Pokud jste vyloučili všechny možnosti, pak nejekologičtějším způsobem balení je balící papír na balíky, který seženete v každém papírnictví. Je vyrobený z recyklovaného materiálu a není zatížený barvami. Vhodně zvolená stuha (ideálně látková, opakovaně používaná), či plátek sušeného ovoce vzhled dárku jistě pozvednou. Nebojte se také jutových stuh a provázků. Ekologický je například i celofán. Věděli jste, že celofán je vlastně přírodní? Je vyrobený z celulosy (polysacharid), je tedy zdravotně nezávadný a biologicky degradovatelný.

Jak vybrat vánoční stromeček? Když už zvolíme řezaný živý stromeček, je vhodné vybrat certifikovaný (FSC). Můžete však podpořit např. ČSOP Arion a koupit si stromeček z prořezávky náletů.
Další variantou je nákup hrnkového stromečku, který můžete na jaře vysadit do přírody. Například v Toulcově dvoře.  Nedoporučujeme umělý stromek z PVC, který k nám putuje přes půl planety. Při jeho výrobě dochází k velké zátěži životního prostředí.