Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nabídka pro firemní dobrovolníky

Nabídku můžete také stáhnou v pdf formátu zde.

Aktualizovaná nabídka destinací pro firemní dobrovolníky Ochranářské skupiny JARO

Máte pocit, že jste v práci demotivovaní a frustrovaní, práce Vás netěší tak jako dřív, protože celý kolektiv nepracuje, jak má, vládne špatná nálada i vázne společná komunikace? Nebo z Vaší firmy už dokonce začali pracovníci odcházet, což je dost závažný problém, vezmeme-li v úvahu, že nedostatek kvalitních zaměstnanců je jedním z hlavních limitujících faktorů rozvoje tuzemským firem. Navíc odchody pracovníků ještě více zvyšují stres těch obětavců, kteří ve firmě ještě zůstávají a musejí to pak vše zvládnout sami v ještě horších podmínkách.

Cítíte, že by Vám i Vašim kolegům prospělo, kdyby si dali prostě jeden den „voraz“, a zároveň by se na Vašem pracovišti uvolnila příliš stresující atmosféra díky neformálnímu firemnímu setkání?

V tom případě se s ostatními zkuste domluvit (= pracovní kolektiv přemluví své nadřízené, nebo obráceně) a přijeďte alespoň na pár hodin mezi nás! Působíme skoro po celé ČR.

Na čerstvém vzduchu v přírodovědně i krajinářsky mimořádně hodnotných lokalitách si při relaxační manuální práci všichni provětráte hlavu, upustíte stresový ventil a protáhnete si kancelářsky zakrnělé svaly. Dozvíte se i spoustu pozoruhodných zajímavostí o přírodě a její ochraně a získáte nevšední zážitky.

Přitom spolu ale budete u intelektuálně nenáročné manuální práce přirozeně komunikovat v uvolněné a pohodové atmosféře, čímž daleko snadněji vyřešíte vzájemné problémy a spory.

A navíc budete mít skvělý pocit, že jste pomohli užitečné věci. Věděli jste, že na každoroční pomoci našich dobrovolníků záleží přežití nejméně několika set ( ! ) druhů živočichů a rostlin? To jinými slovy v praxi znamená zachování každoroční existence až několika tisíc jedinců ptáků (např. ťuhýci, strnadi, krutihlavi, pěnice, čejky,…), savců (např. ježci, zajíci, lasičky,…), plazů (např. ještěrky, slepýši, užovky,…) i „zakletých princezen = žab i čolků!  A pokud bychom se měli bavit o motýlech, čmelácích, tesařících, samotářských včelách, našich orchidejí či třeba nebesky modrých hořců, stoupá počet každoročně našimi dobrovolníky zachraňovaných jedinců na nejméně miliony jedinců!

Až budete navrhovat ve své firmě zapojení se do moderního fenoménu firemního dobrovolnictví, nezapomeňte zdůraznit důležitá fakta:

  • nejnovější zkušenosti předních managerů, kteří se zabývají zvyšováním efektivity práce firem, ukazují, že firemní dobrovolnictví je ještě účinnější nástroj na podporu výkonu firmy, než některé mnohé nesprávně vedené teambuildingové akce
  • pracovníci firmy získají větší úctu ke svému zaměstnavateli, protože oceňují, že se neorientuje jen a pouze na tvrdý zisk, ale snaží se v rámci svých možností pomáhat – v tomto případě hlavně přírodě
  • jestliže firma dostatečně veřejně informuje o zapojení do firemního dobrovolnictví, zvyšuje si tím prestiž jak před obchodními partnery, tak před svými klienty a zákazníky i vlastními pracovníky
  • jedná se o jeden z nejlevnějších, nejjednodušších a nejúčinnějších nástrojů na zvyšování výkonu firmy a motivace jejich pracovníků
  • je třeba si ale pochopitelně i dobře vybrat nevládní organizaci, kde chcete pomáhat, protože zbabrat je bohužel možné i práci s dobrovolníky – v oblasti pomoci v ochraně přírody naše ochranářská skupina JARO tvořená několika základními organizacemi Českého svazu ochránců přírody mezi ty s nejprofesionálnějším přístupem (fungujeme přes 30 let, organizačně dokážeme zvládat akce až pro 150 lidí naráz, disponujeme pracovním nářadím, technikou, terénními auty, sehraným týmem,…)
  • máme proto i velmi dobré reference (informujte se na nás např. u Hestia, KPMG, Vodafone, T-Mobile, VZP ČR pro Královéhradecký a Pardubický kraj,..)
  • krom vlastního zapojení dobrovolníků standardně na každé akci zajišťujeme i doprovodný, zábavně-vzdělávací program
  • neváhejte nás kontaktovat (603 847 189, coracias (zavináč)seznam.cz a určitě se nějak domluvíme – když se chce, všechno jde 😉

Nabídka volných termínů akcí pro firemní dobrovolníky Ochranářské skupiny JARO:

Květen až listopad

Severovýchodní Čechy – Český ráj
Srdce Českého ráje ve stínu ikonické zříceniny hradu Trosky
Připravme podmínky pro podzimní ráj nebesky modrých hořců pod kvetoucími třešněmi.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, většinou provoněného bylinkového sena.
http://www.jarojaromer.cz/spolek/ujezd_tresnovka/

Široké okolí Prahy – Nymburské Polabí
Zem praturů, zubrů, divokých koní a komorního orchestru mistrů cvrčků.

Polabské hůry – tzv. svědecké vrchy, které se od pradávna tyčí nad úrodným krajem Polabí a hostí na svých svazích vzácné orchideje, bylinky i nebesky modré hořce a také bývalý vojenský prostor Milovice, kam se podařilo ochráncům přírody navrátit velké přežvýkavce, které zde můžete potkat v bizarní kombinaci s tanky a obrněnými transportéry, monster trucky, terénními auty a kulometnou salvou.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, odklízení větví z vyřezávek náletů, budování hnízdišť pro včely samotářky, vytváření a údržba zoo-stromů, údržba motýlích letovisek.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/milovice/
http://www.jarojaromer.cz/spolek/bristevni_hura/

http://www.jarojaromer.cz/spolek/prerovska_hura/

Střední Morava – Českomoravské pomezí
Krajinářský drahokam Malé Hané – Motýlí království nad Třebůvkou
Mateřídouškou provoněné stráně, které jsou Eldorádem mimořádně vzácných motýlů balancujících na samé hraně jejich další existence. Buďte těmi, kdo zvrátí jejich tragický osud v příběh se šťastným koncem! Za odměnu možná na vlastní oči spatříte kudlanku nábožnou přímo na některé ze zdejších mateřídouškových strání!

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, místy i bylinkového sena, odklízení větví z vyřezávek náletů, budování hnízdišť pro včely samotářky, vytváření a údržba zoo-stromů, údržba motýlích letovisek.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/pecikov_hranicky/
http://www.jarojaromer.cz/spolek/plechtinec_horni/

Severní Čechy – Českolipsko
Ralsko – Motýlí království Vlčích vřesovišť

Krajinářsky i přírodovědně mimořádně bohatý bývalý vojenský výcvikový prostor. První místo, kam se v Čechách navrátili vlci. Unikátní motýli, zajímavé kapradinky vratičky, tajemná rostlina ptačí noha maličká, nedozírné lesy, kde můžete slyšet rochat daňky, při troše štěstí je i přímo zahlédnout na vlastní oči. A hlavně – jedno z mála míst v ČR, kde můžete doopravdy „lelkovat“ – tedy poslouchat i pozorovat tajemné lelky lesní. Každý si myslí, že „chytat lelky“ je hračka, ale jen ten, kdo je chytal doopravdy, moc dobře ví, jak daleko je tato představa od pravdy. O tom, kdo a jak smí odborně chytat lelky, se dozvíte přímo od odborníků, kteří za život „vlastnoručně“ chytili lelků hned několik.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, odklízení větví z vyřezávek náletů, budování hnízdišť pro včely samotářky, vytváření a údržba zoo-stromů, údržba motýlích letovisek.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/bela_vrchbela/
http://www.jarojaromer.cz/spolek/hradcanyskelna-hutkurivody-pisciny-vresoviste-a-mokrady-lokality-kralovstvi-vlcich-vresovist-vychodni-cast/
http://www.jarojaromer.cz/spolek/ralsko-kurivody-strelnice/
http://www.jarojaromer.cz/spolek/ralskobrehynedoksy/

Jižní Morava – Vinařské Hustopečsko

Kvetoucí orchideje a mandloňové sady na Hustopečsku

Jihomoravský klenot, kde žije kromě kudlanky nábožné i největší kobylka Evropy – ikonická kobylka sága – více jak 10 cm velká trnitá obluda, jež je obávaným predátorem hmyzí říše. Pokus o záchranu jednoho z nejohroženějších středoevropských motýlů – modráska ligrusového.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy – nejčastěji voňavého bylinkového sena, budování hnízdišť pro včely samotářky.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/kvuk/

Znovuzrození věhlasných jihomoravských kavylových stepí

Jihomoravské stepi jezdili obdivovat milovníci přírody nejen z celé ČR. Bohužel se ale o ně řadu let nikdo nestaral, a proto je začaly pohlcovat náletové dřeviny a agresivní trávy jako třeba třtina nebo ovsík. A ale co je ještě horší – začaly být zarůstány i cizími invazivními vetřelci, jako jsou zejména kanadský celík, středomořská lékořice, severoamerické astry a akáty a čínský strom z pekla – pajasan.

Následkem toho se bohatě kvetoucí stepi, kde se ve větru vlnily dlouhé vousy stepních kavylů, změnily na neprostupnou džungli křovin a stinné monokultury cizáckých rostlin, takže zde už proto bohužel vymřela celá řada našich vzácných motýlů, brouků i bylinek a ti ostatní balancují na pokraji vyhynutí. Dali jsme si za úkol, že ani jeden jediný původní druh zde od roku 2015 už nesmí vymřít a zoufale se snažíme zachránit, co se dá. Pojďte s námi sledovat, zda a jak se nám dílo bude dařit, jak rychle zdejší stepi rozkvetou a zda se na ně začnou vracet některé druhy motýlů, včel i vzácných brouků – majek.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, likvidace náletů s využitím pákových nůžek, odklízení větví, obnova hnízdišť pro včely samotářky.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/popice/

Mutěnice – stepní trávníky – PP Bílý kopec u Čejče

Hovorany – Hovoranské Úlehle – panonské sprašové trávníky


http://www.jarojaromer.cz/spolek/kobyli/

Východní Čechy – Podkrkonoší a Podorlicko

Ještěrčí ráj – prosluněná mateřídoušková stráň

Lokalita, na které se to jen hemží ještěrkami, ale i čmeláky, motýly nebo lučními koníky na dohled od vyhlášené památky Hospitál Kuks.

Ještěrčí ráj na Jaroměřsku je první nevládní rezervace pro plazy v ČR, zachránili jsme jej za pět minut dvanáct a každoročně nám teď zraje do krásy jako to nejlepší víno.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, odklízení větví z vyřezávek náletů, budování hnízdišť pro včely samotářky, vytváření a údržba zoo-stromů, údržba motýlích letovisek.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/jesterci_raj/

Jaroměř – záchranná stanice pro divoká zvířata

Natírání a renovace voliér. Možno zkombinovat i s péčí o část Pevnosti Josefov, návštěvou Ptačího parku Josefovské louky nebo Ještěrčího ráje – první nevládní rezervace pro plazy v ČR.

Pracovní náplň: natírání a čištění ubikací pro zvířecí pacienty s prohlídkou záchranné stanice, odklízení pokosené trávy, likvidace náletů na pevnostních hradbách, při nepřízni počasí natírání ptačích budek, výroba hmyzích hotelů.

http://www.jarojaromer.cz/stanice/
www.Josefovskelouky.cz

Josefov, teplomilná společenstva na severních svazích a vojenském cvičišti


http://bohemiaorientalis.cz/josefovsky-cvicak/
http://www.jarojaromer.cz/spolek/josefov_hradby/

Válečná vřava na obranu východočeského klenotu s využitím tanků, pil i plamenů – Na Plachtě v Hradci Králové

Unikátní prostor, který se podařilo vyrvat ze spárů komunistických plánovačů i novodobých developerských pirátů, kteří jej chtěli zabetonovat a zaasfaltovat. A dnes tuto věhlasnou lokalitu Na Plachtě chráníme nanejvýš pozoruhodným způsobem. Pravidelně ji totiž necháváme rozjezdit tanky, vypalujeme ji, rozjíždíme ji naším vlastním buldozerem nebo ji jinak „ničíme“ naším bagrem a také stádem koz a ovcí. Tato lokalita je už nejen mezi ochranáři opravdový pojem a její sláva sahá až daleko za hranice našeho státu. Ostatně jedná se o nejbohatší lokalitu na výskyt vážek ve střední Evropě a o jednu z prvních, kde ochranáři začali stavět ochranu přírody na hlavu, či vlastně spíše na nohy. Nejen za pomoci pastvy koz a ovcí, ale i za pomoci motorových pil, které nemilosrdně vymýtily zdejší březové lesíky a nahradily je metodami „spálené země s využitím ohně“, tanků, obrněných transportérů, terénních náklaďáků, bagrů, buldozerů, stromů, ze kterých zůstávají jen pahýly,…

Jedná se o místo, kde se v ČR původně mírumilovná konzervační ochrana přírody zvrhla v sadomasochistku urvanou ze řetězu. A právě díky tomu za posledních 20 – 25 let nebylo přírodní bohatství lokality Na Plachtě nikdy v tak výtečném stavu, jako je tomu právě dnes. A přesně tohle zkrátka musíte vidět na vlastní oči!

Pracovní náplň: protože se to ale ani s ohněm, ani tankem nesmí příliš přehánět, ani na této lokalitě se neobejdeme bez cílených zásahů. I zde potřebujeme proto přírodě pomoci zejména s klasickým odklízením pokosené trávy či sena, ale také s údržbou tzv. zoo-stromů, tůní, písčin, hmyzích hotelů, hnízdišť včel samotářek a motýlích letovisek.

Pro snazší pochopení doporučujeme zejména fotogalerii zde nebo zde.

Další informace zde: http://www.jarojaromer.cz/spolek/naplachte/.

Orchidejové louky kousek od Afriky v srdci Evropy

Údržba luk, kde kromě bohatého výskytu orchidejí rostou také nápadná „buličí oka“ neboli „boubelky“, ale i celá řada léčivek s poetickými názvy „chlapice“, „kominíčky“, „bouřka“ nebo třeba „zavřiprdel“. Tyto druhy Vás naučíme poznávat a některé nejedovaté i ochutnáme ;). Vše jen pár kilometrů od vyhlášené východočeské Zoo Dvůr Králové – Safari, kterou je možné na závěr akce s námi navštívit.

Pracovní náplň: je možné obnovovat či hloubit tůně pro zakleté princezny, jinak hlavně hrabání a odklízení trávy. Většinou je to už seno, které ale často nebývá ani příliš voňavé, ani zrovna heboučké – ne nadarmo se tomuto místu už od pradávna říká „Hrubá luka“. Je to proto ideální lokalita pro mírné drsňáky, kteří si chtějí zocelit kondičku a nebojí se občas šlápnout i do louže, protože se jedná o lokalitu někdy méně, někdy ale i o něco více mokřadní. Není to však nic, co by se nedalo přežít, na rozdíl od lokality následující.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/hruba_luka/

Pravé hard core ochranářské peklo Malý Karlov – brána do závěrečného levelu nevirtuální reality

POZOR! Jen pro nejdrsnější z nejdrsnějších ochranářských fundamentalistů, kteří rozhodně nejsou žádná ořezávátka. Pro chlapy, kteří mají nejen pořádné „gule“, ale hlavně „páru jak bejk“, a taky pro pořádné ženské, co utáhnou pluh. Zkrátka pro všechny, kteří si chtějí sáhnout až na dno svých možností – jde o nejnáročnější lokalitu z více jak 200 míst, o která pečujeme od severu Čech po střední Slovensko – je to tedy něco, co si prostě nemůžete nechat ujít!

Bažinaté rašeliniště s bultovými ostřicemi, o které se tak krásně zakopává, obzvláště když s sebou vlečete vidle plné mokré „trávy“ ostřice, která Vás řeže do rukou. Ale alespoň se po ní hezky vylézá, když nečekaně zapadnete do půlky stehen do bahna. K tomu komáři, bzikavky i tuční ovádi hovězí, prostě něco, co v klimatizované kanceláři opravdu nezažijete, a je proto třeba si to do sytosti vyzkoušet naživo.

Když to přežijete, tak Vám za odměnu ukážeme vzácnou rostlinu s příznačným jménem pro tento divoký kout – ďáblík bahenní ;). Pokud myslíte, že jste s námi zažili už opravdu všechno, tak dokud jste s námi nebyli na Malém Karlově, tak jste se zatím jen procházeli růžovými zahradami…;). Těšíme se proto na Vás!

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy v extrémně těžkém terénu, likvidace náletů, obnova tůní pro obojživelníky.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/maly_karlov/

Východní Čechy – Pardubicko

Duny a vodní oázy Východočeské Sahary.

V létě extrémně prosluněné písčiny nedaleko vyhlášené rekreační oblasti u zatopených písníků Oplatil na Lázněbohdanečsku, kde se po dobře odvedené práci můžete smočit i Vy. Tedy pokud byste náhodou opovrhli osvěžující koupelí v některé z místních pouštních oáz – některém z mnoha místních jezírek, které jsme zde už obnovili či nově vybudovali. A protože se jedná o jednu z nejbohatších východočeských lokalit žabích princezen, tak o společnost při koupeli rozhodně nebudete mít nouzi.

I když se jedná o poněkud obskurní lokality nalézající se pod elektrovody, je to jedna z nejcennějších mokřadních a písčitých lokalit na Pardubicku. Žijí zde i vzácné „modré žáby“ i ve východních Čechách kriticky ohrožení motýli, které jsme zachránili za vteřinu dvanáct (jde např. o poslední lokalitu okáče ovsového v Pardubickém kraji). Zároveň se jedná o v ČR první a zatím zcela ojedinělou ukázku toho, jak lze relativně bezvýznamný prostor pod elektrovody maximálně využít pro podporu divoké flóry a fauny (podle tohoto našeho projektu se dnes už připravují další podobné a to jak v ČR, tak i v zahraničí). Možná to už trochu vypadá jako „vyrábění“ přírody, ale spíše je to o tom, že víme, jak to v přírodě funguje, a proto vytváříme co nejideálnější prostředí, které pak spontánně osídlují cenné druhy živočichů a rostlin.

Navíc tu po vzoru slavného hollywoodského chodníku slávy vzniká Východočeské tůňoviště a dunoviště slávy, kde bude mít každý pořádný ochranář svoji tůň či dunu (a každý ropák roku své zimoviště). Připravujeme zde i vznik dětského hřiště pro dospělé a další zajímavé věci.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy – většinou ne příliš kvalitního (borového) sena, odklízení větví z vyřezávek náletů, budování hnízdišť pro včely samotářky, vytváření a údržba zoo-stromů.

Více zde: http://www.jarojaromer.cz/spolek/sahara/ a nebo zde: http://www.jarojaromer.cz/spolek/ceperka_pisciny/, zejména doporučuji zhlédnout TV reportáž, jejíž odkaz naleznete na konci této stránky).

Červen až prosinec

Praha

Skalní stepi zalité květy

Na jihozápad od Prahy v neuvěřitelně romantických místech, o kterých většina Pražanů nemá ani tušení, i když jsou více „venkovská“ než na „pravém“ venkově, jsme spustili ojedinělý projekt http://www.prazskapastvina.cz/docs/kozy_clanek.pdf.

V roce 2017 jsme úspěšně završili práce pro závěrečnou etapu projektu prvního komunitního spolku pražských spásačů nazvaného Pražská pastvina. Málokdo věřil tomu, že se nám naše vize podaří zrealizovat. Někteří nás dokonce označovali za šílence a snílky, ale zdá se, že jsme v cílové rovince!

Byl to často krutý boj s trny šípků a trnek a bylo kvůli tomu prolito už mnoho krve i potu, ale to nejtěžší je snad už za námi!

Tam, kde jsme původně bojovali s nálety a agresivními druhy trav, nás nyní nahrazují kozy a ovce, časem snad i koně. Potřebujeme však ještě pomoci se stavbou a údržbou ohrad a přípravou míst, kde pást zatím ještě nemůžeme.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, vystřihávání náletů pákovými nůžkami, odklízení větví z vyřezávek náletů, vytváření a údržba zoo-stromů, stavba a opravy ohrad, instalace síťových ohradníků.

www.PrazskaPastvina.cz
http://www.prazskapastvina.cz/docs/Zahajeni_Radotinske_udoli.pdf
http://jarojaromer.rajce.idnes.cz/A_je_to_tady_-_spoustime_pastvu_v_Praze/
http://www.jarojaromer.cz/spolek/radotinske-udoli/

http://www.jarojaromer.cz/spolek/cerne-rokle/

Začátek června a druhá polovina září

Střední Morava – Českomoravské pomezí

Tajemná stráň v Karpatech (Svitavských)

Zachraňme zanikající, ale zatím pořád ještě bohatě kvetoucí a bylinkami provoněné stráně Motýlího království Svitavské Karpaty. Orchideje, hořce, hořečky, úročníky, mateřídoušky, chrpy, máty, chrastavce, krvavce, zvonky a spousta dobromysle pro dobrou náladu.

Pracovní náplň: vyřezávání a odklízení náletových dřevin, které lokality s motýly pohlcují a tím je i nenávratně zabíjejí, hrabání a odklízení posečené trávy – nejčastěji krásně voňavého bylinkového sena.
http://www.jarojaromer.cz/spolek/radimer-i/

Červenec

Střední Morava – Podhůří Jeseníků

Krajina útulná – Růžový potok v rezervaci Růžová

Vlhká prameniště i sušší loučky obklopené pásy dřevin, na kterých roste mimořádně vzácná bylinka – kociánek dvoudomý, spolu s orchidejí prstnatcem májovým nebo „hořkým jetelem“, ze kterého se dá uvařit skvělý čaj na kocovinu. Bez patřičné péče by však nepřežily, tak jako zde už bohužel dříve vymřel hořec jarní i masožravá rostlina tučnice.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/pr_ruzova/

Srpen až září

Východní Čechy – Broumovsko

Obskurní místo pro zelené fundamentalisty – orchidejová odkaliště

Z laické veřejnosti by na bývalých odkalištích rud původní přírodu hledal málokdo, ale opak je pravdou – hned čtyři druhy orchidejí, jedna z nejbohatších lokalit výskytu vážek na celém území CHKO Broumovsko, unikátní brouci i samotářské včelky a kutilky, lokalita našeho největšího, až 18 cm dlouhého čolka velkého a celá řada dalších paradoxů a zajímavostí. To prostě musíte vidět.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, odklízení větví z vyřezávek náletů, budování hnízdišť pro včely samotářky, vytváření a údržba zoo-stromů, údržba motýlích letovisek.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/jivka_odkaliste_jih/

Začátek září

Střední Morava – Podhůří Jeseníků

Staré sady a výslunné motýlí stráně na úpatí Jeseníků

Zanikající stráně, které se snažíme zachránit i s jejich vzácnými obyvateli, kriticky ohroženými modrásky, ale i třeba s velmi hojnými kudlankami nábožnými.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy, likvidace náletů s využitím pákových nůžek, odklízení větví.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/stedrakova-lhota-sad/

 

Říjen – prosinec

Severní Čechy – Lounské středohoří

Ikonické sopky – záchrana nejohroženějšího denního motýla ČR

Na vrcholcích zdejších nejznámějších vyhaslých sopek, jako je Raná, Oblík či Milá, se snažíme zachránit kromě řady jiných i vymírajícího okáče skalního. U toho nemůžete chybět.

Pracovní náplň: hrabání a odklízení trávy na prudkých sopečných svazích.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/rana/

http://www.jarojaromer.cz/spolek/oblik/

Střední Čechy – Karlštejnsko

Srdce Českého krasu – Motýlí království Svatojánská údolí

Jedna z nejkrásnějších lokalit v ČR, která pozvolna zanikala pod hradbou náletů. To se rozhodl změnit milovník motýlů Pavel Skala a dobrovolně osamoceně bojoval s nálety jako princ snažící se osvobodit Šípkovou Růženku…a zvládl tam spravit obrovský kus práce. Je mimořádně inspirativní vidět, kolik toho jeden jediný dobrovolník zvládne udělat, když má velké nadšení a pevnou vůli. Od roku 2017 se snažíme Pavlovi pomoci, aby už na to nebyl zcela sám, a výsledkem by pak měl být naprosto famózní zásah, který migračně propojí tuto lokalitu s okolím a pomůže obnovit zdejší hanebně zanedbané části Národní přírodní rezervace Karlštejn ve zcela jedinečnou oázu života – kterou bývala, už není, ale zase může být. Výhledově bychom se pak chtěli pokusit i navrátit sem některé druhy motýlů, kteří zde pro děsivou absenci vhodné péče v posledních desetiletích vymřeli. Ale než se budeme moci pustit i do tohoto závěrečného kroku, potřebujeme zde právě ještě co největší pomoc – a to je přesně úkol jako stvořený pro další nadšené dobrovolníky!

Krajinářsky i turisticky mimořádně atraktivní srdce Chráněné krajinné oblasti Český kras, ale přitom jde zároveň o místo, kam se běžný turista bojí vstoupit, aby nebyl pokutován za to, že vkročil do rezervace s nejpřísnějším režimem ochrany.

Pracovní náplň: výřez a úklid náletů, odklízení pokosené trávy. http://www.jarojaromer.cz/spolek/karlstejn/

Pro vážnější zájemce jsme schopni zajistit i speciální dobrovolnické akce na západním Slovensku, v severním Rakousku, jižním Polsku a na Borneu v Indonésii.

http://www.jarojaromer.cz/spolek/vrsatske_bradla/

Lúka/Hrádok – Tematín – EVL Tematínské vrchy (NPR Tematínská lesostep a Přírodní rezervace Kňazí vrch)

Beckov – Přírodní rezervace Beckovské Skalice (Slovenská republika)


www.ZatokaNosatychOpic.cz

Akce jsou vhodné pro skupiny dobrovolníků v počtu optimálně (3) 5 – 20 osob, jsme však schopni organizačně zvládnout i skupiny do 150 osob.

Součástí každé akce je krom vlastní akce na pomoc přírodě i poutavý výklad o místních zajímavostech, zejména jaké vzácnější druhy tam rostou a žijí, jaké mají pozoruhodné životní projevy a co je potřeba činit pro jejich ochranu. Pokud možno je ukazujeme živé přímo v terénu.

Navíc nezřídka sdělujeme i novinky z dalších témat, kterými se zabýváme, např. z kampaně proti palmovému oleji a o snahách o záchranu Zátoky nosatých opic na Borneu nebo nejohroženějších středoevropských denních motýlů.

Nářadí, pracovní rukavice a další nutné pomůcky zajišťujeme sami. Téměř vždy (snad s výjimkou období veder na stepních lokalitách) nabízíme přímo na lokalitách v naší péči využít možnosti založení ohně za účelem opečení občerstvení. Snažíme se dobrovolníky prací úplně nezničit, aby jim na zpáteční cestě zbyly ještě nějaké síly pro návštěvu místních zajímavostí (např. rozhledny, jeskyně, hrady, zoologické zahrady, výběhy divokých koní, zubrů a praturů,…).

Nepodařilo se Vám zatím přesvědčit Vaše kolegy o tom, že by bylo fajn vyzkoušet firemní dobrovolnictví? Nevadí – můžete se zapojit i individuálně. Kontaktujete nás a něco určitě vymyslíme:

www.JaroJaromer.cz

www.csopArion.cz

www.csopMorava.cz

www.PrazskaPastvina.cz

www.csopPodjestedi.cz

www.csopPardubice.cz

www.ZatokaNosatychOpic.cz