Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Návrat čápa černého

Došla k nám ta nejkrásnější zpráva pro naši stanici! 16.dubna se nejspíše z Afriky vrátil na své rodiště v Semechnicích čáp černý, který byl rok a půl v naší péči.
Náš čáp měl tedy skutečně štěstí a narozdíl od mnohých dalších se mu podařilo zdárně dokončit strastiplnou cestu ze zimoviště. Největší nebezpečí pro ptáky na tahu přestavují lidé – během migrace je jen v Evropě každoročně zabito pro maso nebo z pouhé lovecké vášně 25 milionů ptáků!
Zajímavostí na celém příběhu je také čapíkova silná věrnost k hnízdišti a obdivuhodná vrozená orientace. Čáp byl hospitalizován na podzim 2016 jako mládě přímo z hnízda v Semechnicích a teprve na jaře loňského roku jsme jej mohli vypustit na Josefovských loukách, kde měl doslova prostřený stůl a možnost postupně se aklimatizovat na „divočinu“. Asi po měsíci našel cestu domů a byl pozorován v Semechnicích. Pak se pravděpodobně připojil k hejnu dalších čápů, odletěl s nimi na zimoviště a nyní je zpět. Informace o našem čapovi máme díky speciálnímu odečítacímu kroužku od ornitologa Petra Kafky.

čáp se po vypuštění zdržoval na pastvině u exmoorů na Josefovských loukách