Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Olešenka úspěšně za námi

Další ročník už tradičního ochranářského tábora skončil a všichni účastníci se i se svými zážitky rozjeli zpátky domů. Unavení, opálení a zas o něco lepší v práci s kosou, hráběmi i vidlemi.
Samozřejmě nešlo jen o dřinu. Užívali jsme si krás přírody, zkoumali rostliny a živočichy a koupali se v Olešence. Po večerech jsme se krom zpěvu u ohně scházeli i u přednášek před dataprojektorem. Úspěch měla přednáška Jiřího Malíka o Vodě v krajině, jako vždy jsme si užili akční líčení biologické dovolené Davida Čípa (letos ve Francii, ale došlo i na informace o přírodě Španělska) a velmi poutavě svoji činnost představil i spolek Pestré Polabí.

Tradiční středeční výlet nás tentokrát zavedl do Klopotovského údolí u Nového Města nad Metují. Spojili jsme příjemné z užitečným a rovnou jsme zde provedli sčítání již odkvetlých mečíků střechovitých, jejichž populaci se zde snažíme zachránit.

V neděli část tábora vyrazila ještě přes hranice, prozkoumat dvě rašeliniště v Polsku. Topialisko a Černé Bagno jsou dechberoucí a my se hned dali do plánování, jak na ně rozšířit svoje aktivity tak, aby jejich biodiverzita ještě vzrostla.
V návaznosti na tento výlet padlo rozhodnutí, že příští rok uspořádáme i jarní Olešenku, kdy budeme kosit louky u nás a pečovat o rašeliniště v Polsku. Už teď proto doporučujeme zaznamenat si do diářů první červnový víkend 2022, ať vám do toho nic nevleze a můžete se s námi potkat a užít si akci, na kterou se jen tak nezapomíná!