Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vyzvěte naše europoslance, aby hlasovali za zdravou zemědělskou politiku

Nesprávně nastavené zemědělství je největší ranou pro naši přírodu, vodu, půdu i naše zdraví, na které pak útočí úplný koktejl chemikálií z postřiků. Pojďme to změnit – je to zásadnější, než to vypadá. Europoslance Pavla Poce asi o tomto není nutné přesvědčovat neboť se sám snaží tuto situaci řešit. U ostatních europoslanců to ale smysl má.

Dobrý den,

děkujeme za váš zájem o petici za zdravé zemědělství Vraťme život do krajiny. Společně se nám podařilo získat už přes 11 tisíc podpisů a podporu více než 40 nevládních organizací, jejichž přehled najdete na webu petice: https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/signatari/

Abychom však měli šanci ovlivnit podobu zemědělských dotací, je třeba udělat mnohem víc. A nyní máme jedinečnou příležitost!

Evropský parlament v současnosti reformu Společné zemědělské politiky projednává –  už tento čtvrtek 14. února bude Výbor pro životní prostředí rozhodovat o klíčových změnách, které mohou zásadním způsobem ovlivnit výsledek reformy.

Prosíme, pošlete českým poslancům Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin zprávu, v níž je požádáte, aby přijali správné rozhodnutí a hlasovali za politiku, která bude chránit přírodu. Návrh vám posíláme níže.

Děkujeme!

Česká společnost ornitologická

===============
Email europoslancům:

Komu:

pavel.poc@europarl.europa.eukaterina.konecna@europarl.europa.eu;

stanislav.polcak@europarl.europa.eujiri.mastalka@europarl.europa.eu

Předmět:

Hlasujte pro přírodu v nové Společné zemědělské politice

Text emailu:

Vážení europoslanci Výboru pro životní prostředí,

obracím se na Vás v souvislosti s hlasováním Výboru pro životní prostředí o reformě zemědělské politiky EU. Chci Vás požádat o podporu ochrany přírody a udržitelného zemědělství.

Živá příroda, která má svoji nenahraditelnou hodnotu, ať už se jedná o ptáky, hmyz nebo rostliny, nám mizí před očima. Hlavní příčinou je průmyslové zemědělství. Velmi mě trápí, že Společná zemědělská politika (SZP), která představuje největší položku v rozpočtu EU, v současnosti nedostatečně podporuje zemědělské systémy a praktiky, které chrání přírodu.

Za posledních 30 let jsme v České republice svědky úbytku dříve běžných druhů, jako jsou skřivani, vlaštovky nebo čejky, které u nás byly tradičními průvodci hospodáře při polních pracích. Podle údajů ornitologů ubyla populace koroptve polní za poslední tři desetiletí dramaticky o více než 90%!

Považuji tuto reformu za poslední příležitost zabránit tomu, aby z našich luk a polí úplně nevymizely další druhy. Je načase, aby zemědělství přestalo být problémem pro naši přírodu, ale stalo se součástí řešení. Jedná se skutečně o poslední příležitost zastavit závratný úbytek biodiverzity. Při hlasování dne 14. února máte příležitost podpořit změny, které povedou ke zlepšení návrhu Komise, a proto Vás prosím o podporu pozměňovacích návrhů, které zaručí:

1. Vyčlenění specifického objemu zdrojů SZP pro ochranu přírody – na podporu systémů, které jsou šetrné k přírodě a na opatření, která povedou k ochraně druhů a stanovišť.

2. Povinnost pro všechny zemědělce, kteří dostávají dotace ze zdrojů SZP, vyčlenit alespoň 10% farmy pro přírodní plochy s cílem poskytnout opylovačem a ptákům prostor na život a získávání potravy.

3. Ambiciózní cíle v oblasti ochrany biodiverzity, které zajistí, že zemědělská politika bude přispívat k naplňování legislativy EU v oblasti ochrany přírody.

Upřímně doufám, že podpoříte volání občanů po radikální reformě SZP, která navrátí přírodu do naší země a poskytne pozitivní a udržitelnou alternativu nejen pro naše zemědělce, kteří jsou dnes uvězněni v průmyslovém modelu zemědělství, ale i pro venkovské komunity.

S pozdravem