Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Čáp z Bohuslavic ošetřován na naší stanici

Čápík Slávek z Bohuslavic u Trutnova je od čtvrtka naším, doufejme jen krátkodobým, pacientem.
Díky kameře na hnízdu si mnoho diváků všimlo, že starý čáp přinesl mláďatům rybku s vlascem. Naneštěstí jedno mládě potravu sluplo a do dlouhého zbytku vlasce si zamotalo nohy. Rozhodování, zda zachránit zamotané čápě a riskovat nebezpečný seskok zbylých tří ještě nevzletných sourozenců, nebylo jednoduché. Zkušený ornitolog Petr Kafka to zvládl na jedničku. Dramatické chvilky na hnízdě, kdy největší mládě při kontrole hnízda odstoupilo až na samotný okraj, skončily happyendem. Zamotaného čapíka P. Kafka úspěšně snesl a zbývající tři si tak na hnízdě ještě pár dní mohou procvičovat křídla.
V pátek byl Slávek zrentgenován, miniaturní olůvko či obrtlík se již posunul za žaludek, vlasec pan veterinář vyjmul. Nyní se čapík láduje čerstvě nachytanými rybkami, aby se usnadnil průchod cizího tělesa. Jestliže vše půjde hladce, bude příští týden Slávek adoptován do čapí rodiny na naší záchranné stanici, jež má shodou okolností na den stejně staré mládě jako jsou ta v Bohuslavicích. Až čápata z Bohuslavic slétnou z komína a budou se potulovat poblíž, rádi bychom k nim Slávka připojili. Po předchozích zkušenostech z jiných hnízd se po takto krátké době členové rodiny poznají a mládě se úspěšně zařadí.
Vlasce, provázky a jiné odpadky jsou narůstajícím problémem ptačích hnízd. Ne všechny mají kameru, aby se podařilo rychle zasáhnout. Slávek byl z vlasce vymotán na poslední chvíli, již se mu ostré vlákno zařezávalo do nohou a časem by mu je jistě amputovalo.
Všem, kteří se podíleli na jeho záchraně, patří velký dík. Držme palce ať se kovové návnady brzy zbaví.

Video ze záchrany čápa na hnízdě zde:

čáp v Bohuslavicích se zamotal do vlasce

Zveřejnil(a) Jana Herinkova dne Čtvrtek 27. června 2019