Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Budky pro kavku obecnou

Výroba a instalace budek pro kavku obecnou

Příčiny ohrožení kavky obecné:

* likvidace starých hájů s dutými stromy, ve kterých hnízdila (všechna její přirozená hnízdiště zanikla, v naší oblasti kavky přirozeně hnízdí už jen ve skalních městech Adršpašsko-teplických stěn)
* opravy střech, demolice nepoužívaných komínů a zabezpečování budov proti městským holubům (kavky přichází o svá tradiční hnízdiště i ve městech, která jsou jejich posledními útočišti)

Naše pomoc:

* kavkám nabízíme nová hnízdiště (v Hradci Králové, Jaroměři a Hořicích jsme vyvěsili 86 dřevěných i plastových budek)
* zabránili jsme zničení hnízdní kolonie během probíhající rekonstrukce kostela na Pecce
* spolupracujeme s pracovní skupinou pro výzkum kavky obecné ustanovené při České společnosti ornitologické, jejíž náplní je ochrana a výzkum těchto vysoce inteligentních ptáků

Kavka obecná je obecně dosti známý pták a dříve hojný obyvatel našich měst, skal a starých hradů. Ptáci s oblibou hnízdí v dutinách starých stromů, ve starých komínech a pod trámy střech vyšších budov. Bohužel je však starých doupných stromů stále méně (poslední známý strom, kde kavky hnízdili, byl v roce 2004 pokácen v Pardubicích), domy a kostely se škvírami pod střechami se opravují, nepoužívané komíny se nyní hromadně demolují a tak není divu, že kavky postupně nemají kde hnízdit.

Proto se snažíme ztráty jejich hnízdišť kompenzovat vyvěšováním budek. První čtyři budky byly vyvěšeny v Hořicích v Podkrkonoší v roce 1999. V roce 2001 už byly obsazené tři a kavky v nich úspěšně vyhnízdily, proto jsme k nim vyvěsili další čtyři. Jiné dvě budky byly nainstalovány v roce 2002 u kolonie kavek na kostele v Pecce. Zde jsme se v roce 2004 zasadili o to, aby při probíhající rekonstrukci kostela byla hnízdiště kavek zachována.

V roce 2003 jsme nainstalovali 9 dřevěných budek a 15 plastových budek z kanystrů v Jaroměři, konkrétně v areálu jaroměřské nemocnice, u Penny marketu a v městském parku. Rok od roku jsou budky stále ve větším počtu využívány k úspěšnému hnízdění.

V březnu 2004 jsme na čtyřech lokalitách v centru Hradce Králové nainstalovali 51 budek (plastové kanystry) pro kavky. O celé akci byla zároveň informována veřejnost prostřednictvím reportáže v Českém rozhlasu Hradec Králové a v deníku Hradecké noviny. V místě probíhajícího vyvěšování budek jsme kolemjdoucím rozdávali informační brožury vydané Agenturou ochrany přírody a krajiny ve spolupráci s Českou společností ornitologickou. Ještě ten rok bylo kavkami využito 17 budek ke hnízdění.

Realizátor projektu Jan Šolc, tel. 605 879 510