Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Další tuhý boj o přírodu v Poslanecké sněmovně – tentokráte stavební zákon

Tlak na naše zákonodárce snad už definitivně uchránil naše národní parky před jejich faktickou likvidací a to navzdory prezidentskému vetu (více viz včerejší události zde). Dnes to až tak slavně bohužel nedopadlo.

Právě skončilo finální hlasování Poslanecké sněmovny o stavebním zákonu. Nejprve dobré zprávy. Dva návrhy poslance Foldyny (F1 a F2), které by vyloučily veřejnost z řízení bez EIA neprošly, když se proti nim postavil i garanční výbor pro veřejnou správu. Pro byly jen dvě desítky poslanců.

Mírně dobrá zpráva: Prošel PN poslance Bohnische a jeho výboru pro ŽP, že zůstává podmínka 200 podpisů k účasti v řízeních pro nově vzniklá sdružení (vláda ji chtěla zvednout na 500).

Převažují ale zprávy špatné. Začněme tou nejhorší:  Prošel Foldynův návrh (F3), kterým je vyloučena účast občanských spolků v řízeních podle zákonů lesního, o obchodování s ohroženými druhy, o geologických pracích. Lidé tak ztratí možnost ovlivnit, zda a za jakých podmínek, bude pod jejich domy stanoveno průzkumné území pro těžbu břidlicového plynu, uranu nebo pro vyhledávání konečného hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Prošly také další zhoršující návrhy. Zvýhodnění autorizovaných inspektorů a ustanovení umožňující investorům vyhnout se správnímu řízení o výjimce ze zásahu do biotopu chráněného druhu.

Nyní tedy leží osud občanských práv v rukou senátorek a senátorů.

Velmi útočné a často věcně nesmyslné výroky pronášeli ve sněmovně tradičně zejména poslanci ODS a KSČM. Přidali se k nim ale také jednotlivci z ČSSD (Foldyna) či ANO (Okleštěk). O jakémsi raketýringu mluvil i poslanec Kalousek (TOP09). Občanů se zastali hlavně poslanci Bohnisch a Zemek (ČSSD), Gabal a Junek (KDU-ČSL), Kučera a Nováková (TOP09). Záznam naleznete zde.

Podrobnosti, co vše může novela o stavebním zákonu přinést, naleznete zde:

Pokusme se ještě negativní vývoj zvrátit v Senátu!

 

Napsat komentář