Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Evropské volby se blíží!

Volme přírodu v evropském parlamentu – je to důležitější než to vypadá!
Již celá desetiletí se snažíme co by ochránci přírody změnit věci „od spoda“. Jde to, ale je to obří rasovina a nemalé oběti v našem volném čase, rodinách i rodinných rozpočtech. Mnoho z nás chrání přírodu „z donucení“. Nemůžeme se prostě už dál dívat na to, jak se lidstvo slepě řítí do záhuby, jak nezodpovědně se chováme a řežeme pověstnou větev nejen našim dětem, ale už i nám samotným. Když by nám pomohli „ti nahoře“, šlo by rázem daleko lépe.
Jenže když budeme lhostejní koho si zvolíme „nahoru“, tak to nadále bude těžké jak pro nás a naše děti, tak pro přírodu. Proto prosíme pojďme všichni přírodmilové k volbám do evropského parlamentu a hoďme to těm, kteří pro přírodu už něco udělali, nebo to aspoň mají v plánu.

Hodnocení jednotlivých stran a jejich programů už zpracovali kolegové z Hnutí Duha a můžete se je přečíst ZDE. Nezahrnuje ale otázky pozměňovacích návrhů, proto není zcela stoprocentní. Téma klimatické změny zpracovala ve své studii organizace CAN, a my jako Česko jsme z nich úplně dobře nevyšli.

Z našeho pohledu ochrany přírody vidíme tři nejlepší možnosti a náš výběr se shoduje i s názorem Jiřího Dlouhého, uveřejněným v Ekolistu – prosíme, přečtěte si ho, povedl se a mluví nám z duše.

V prvé řadě chceme zmínit ty, kteří na úrovni EU už něco vykonali a máme s nimi nejlepší osobní zkušenosti – už roky spolupracujeme se europoslancem Pavlem Pocem, kandidujícím za ČSSD, který se v EU aktivně podílí na boji proti palmovému oleji a řeší i  další environmentální otázky jakými jsou klimatická změna, biodiverzita, welfare hospodářských zvířat a další. Vzhledem k tomu, že je vzděláním biolog (etolog), témata ochrany přírody mu nejsou cizí.

Za nejlepší program hnutí Duha vyhodnotilo program spojenců pro Evropu, kde jsou hned dvě zelené strany – Zelení a LES. Otázka je, nakolik se jim ho bude dařit prosazovat ve frakci Evropských křesťanských demokratů, kteří zatím aktivnějším snahám o ochranu životního prostředí nejsou příliš nakloněni.

Poslední stranou, která v nás vzbuzuje naději, jsou Piráti. S komunálními politiky této strany máme dobré zkušenosti a aktivně se podílejí na ochraně přírody a tak chceme doufat, že v tom budou pokračovat i v Evropském parlamentu. Jejich kandidát Lukáš Blažej, s nímž občas spolupracujeme, dal rozhovor Asociaci soukromého zemědělství, o pirátských představách týkající se zemědělství, který si můžete přečíst ZDE. Podle svých vyjádření by se taky chtěli dostat v příštím volebním období mezi „Climate defenders“ (dle studie CAN).