Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Divoký noční mejdan přímo mezi divokými koňmi na Plachtě mohl stát životy zvířat i lidí!

Tento víkend jsme byli v šoku z toho, kam až může zajít lidská bezohlednost. V noci z pátku na sobotu si zatím neznámí vandalové uspořádali pijáckou párty s hořícím otevřeným ohněm přímo na pastvině mezi divokými koni z Exmooru. Navíc přímo v srdci přírodní památky a evropsky významné lokality Na Plachtě v Hradci Králové. A aby toho nebylo málo, tak v rámci zkracování si cesty na místo pařby pachatelé záměrně poškodili elektrický ohradník natolik, že jeden ze zdejších hřebců následně opustil pastvinu. A utekl kilometry daleko,  až do sousedního Pardubického okresu. 

To je situace velmi nebezpečná, nejen pro samotné zvíře, ale i pro lidi. Za normálních okolností se koně chovají mírně, ovšem vystrašené zvíře je nevyzpytatelné, může tedy i ublížit. Navíc hrozí nebezpečí, že kůň vběhne do silnice a způsobí vážnou dopravní nehodu. 

V tomto případě vše naštěstí dopadlo dobře. Všímaví a vstřícní lidé nám sami telefonovali, kde koně  zrovna viděli. Kůň „Milda“ totiž utekl několik kilometrů Novohradeckými lesy až do sousedního Pardubického kraje k vesnici Hoděšovice. Později se zase přesunul k restauraci Koliba u hlavního silničního tahu z Hradce Králové na Brno, kde se případná nehoda s vozidlem mohla stát osudná jemu i posádce vozu. Když bychom se k němu dostali jen o pár minut později, nechceme ani domýšlet, jak by to všechno bývalo dopadlo. Naštěstí se nám podařilo Mildu postupně vmanévrovat přes les zpět k Hoděšovicím, kam ho to přirozeně táhlo za stádem domácích koní, ke kterým se měl tendenci připojit. Zde nám s jeho následným odchytem i s využitím naší naháněcí ohrady pomohla celá rodina Jirešových – místní chovatelů koní. S jejich pružnou a nezištnou pomocí se nám podařilo Mildu nejen odchytit, ale i převézt zpátky na pastvinu v přírodní památce Na Plachtě. Jinak by koně musel složitě uspávat veterinář Zoo Dvůr Králové MVDr. Lukáše Pavlačík, který byl v pohotovosti připraven pomoci s narkotizační puškou. 

Po nočním reji zůstala vedle ohniště také hora poházených odpadků v podobě plechovek, lahví a střepů od piva, vína a dalších alkoholických nápojů. Včetně PET lahví částečně likvidovaných i spalováním v ohni, což jistě muselo být velmi „zdravé“. Policie, která případ vyšetřuje, má tak alespoň dostatek stop. Jen střepů jsme po okolí pařby později vysbírali přes půl velkého pytle na odpadky, další pytel byl plný nerozbitých vypitých lahví… 

V přírodní památce Na Plachtě již několik let s péčí o zdejší unikátní přírodu pomáhají koně. A nejsou jen tak ledající. Pocházejí z drsné oblasti Exmooru, ve Velké Británii a jsou skvěle přizpůsobení nepříznivým přírodním podmínkám. Jsou schopní spásat suchou luční stařinu, včetně třtiny křovištní, kterou jiní býložravci odmítají, protože ji nejsou schopni efektivně strávit. Divoký kůň z Exmooru je tedy vhodný pro obnovu druhově bohatých pastvin, díky jejich vlivu se degradované plochy mění na květnaté. V přírodní památce na Plachtě mají divocí koně mnoho obdivovatelů. Lidé se jimi chodí kochat, pozorují a fotografují si je. Pastviny se zvířaty jsou každodenně nejméně jednou kontrolovány sítí zejména dobrovolných strážců divokých koní. V sobotu 24.4.2021 jsme se poprvé za celou dobu setkali se špatným a nebezpečným chováním vůči koním. 

Nerozumné a nepromyšlené jednání může často způsobit velké komplikace. Pastviny s koňmi v přírodní památce nejsou zrovna vhodným místem pro mejdany. Byť všechny pastviny kde se zrovna koně na Plachtě nepasou jsou otevřené a přístupné pro všechny i nadále bez omezení. Návštěvníky Plachty vítáme a jsme rádi, že se jim Na Plachtě líbí. Je však nutné se chovat tak, aby nedošlo k nešťastným nebo i tragickým událostem. 

Ještě jednou děkujeme nejen rodině Jirešových, ale i všem kteří nás o pohybu Mildy v terénu informovali nebo pomáhali s jeho odchytem.