Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jarní Olešenka za námi, připravte se na tu letní!

První ročník Jarní Olešenky je za námi a je jasné, že vznikla krásná nová tradice. Sešli jsme se na již tradičních místech o skoro dva měsíce dřív než obvykle, abychom pokosili část luk tak, aby vznikla při letní seči ta nejkrásnější mozaika pro hmyz i kvítí. To, co jsme posekali teď totiž do července zase krásně rozkvete a tak místním živočichům nehrozí nedostatek nektaru v žádné době.

Louky nás přivítaly záplavou prstnatců májových, suchopýrů či žlutých upolínů. S kosami jsme proto zacházeli s nejvyšší opatrností, aby žádná z vzácných květin neutrpěla. Něco kolem 15 účastníků stihlo vytvořit mozaikovou seč nejen na všech tradičních Olešenkových loukách, ale i na hořečkovém palouku na polské straně Orlických hor. Zde jsme udělali speciální management přímo pro tyto kriticky ohrožené rostliny, aby se tu mohly úspěšně šířit i do míst, kde jich dříve tolik nerostlo. Mimo kosení a hrabání u nás i na polské straně hor jsme také vyvěšovali budky pro ptáky a netopýry. Jsme zvědaví, kolik jich bude příští rok obsazených!

Sobotní večer bylo možné zúčastnit se exkurze za noční přírodou Josefovských luk. To zahrnovalo odchyt ptáků, netopýrů, lákání nočního hmyzu na světlo a přehlídku odlovených plazů a obojživelníků. Ačkoli jsme se zpět do tábora vrátili až kolem půlnoci, stejně jsme si našli čas na to strávit poslední společnou noc u ohně.

Přidejte se k nám na letní Olešenku poslední týden v červenci (22. – 31.7.22) a zjistěte spolu s námi, jak letošní jarní příprava loukám prospěla!