Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Labuťata přežila otravu botulotoxinem

Po dvouměsíčním léčení z otravy smrtící bakterií jsme ze Záchranné stanice pro divoká zvířata v Jaroměři úspěšně navrátili do přírody již vyspělá mláďata labutí. Na rozdíl od jiných podobných případů dopadl tento dobře.  

Za vše původně mohl botulotoxin neboli „klobásový jed“, který je nechvalně znám nejen z přírody, ale třeba i z potravin. Tato látka je jedním z nejtoxičtějších přírodních jedů a produkuje ji bakterie Clostridium botulinum. Mláďata měla velké štěstí, protože je všímaví lidé objevili v počátečním stavu otravy a zavoláním pracovníkům naší stanice jim zachránili život.

I labutě totiž doplácí na neradostný stav našich rybníků a vodních nádrží. Přestože nejsou tolik závislé na čistotě vody jako např. potápky, nevyhýbá se bohužel otrava botulinem ani jim. Zelenou této bakterii dává  bezohledný přístup k zemědělské krajině včetně velkochovů zvířat, příliš velké přerybnění vodních nádrží, stejně jako znečištění vod fosfátovými tabletami do myček na nádobí. 

V letních měsících si asi všichni, co milujeme koupání uvědomujeme, v jak špatném stavu naše vodní plochy jsou, přitom v minulosti se lidé v rybnících a jezerech oplývajících vodními rostlinami a hlavně čistou vodou, běžně koupali. Dnes nás zakalená, brčálově zelená voda moc neláká. Čím to je?  Průmyslová hnojiva splachovaná dešti z rozlehlých polí i znečištěné vody z domácností chrlí do našich vod velké množství živin – zejména pak fosforu. K tomu většina vodních ploch jsou dnes spíše káděmi na ryby, především kapry, kterým neunikne při honbě za planktonem žádná perloočka ani larva vodního hmyzu. Když voda přijde o tyto drobné obyvatele, není kdo by požíral řasy, které pak začnou bujet a dělat neplechu. K tomu kapři zlikvidují vodní rostliny, které jinak vodu čistí a výsledek je jasný – zakalená voda bez přístupu vzduchu, ideální prostředí pro rozvoj bakterie libující si ve špatně okysličené vodě. 

V důsledku toho padlo botulismu za oběť již tisíce vodních ptáků, pro nějž se jejich rybniční domov stane smrtícím koktejlem, jehož požití zabíjí. 

Většina napadených ptáků botulismem uhyne. Botulotoxin způsobuje jak ochrnutí svalů, které může vést k utopení se, tak selhání srdečních a dýchacích funkcí.

Každý z nás se přitom může podílet na nápravě. Začít můžeme tím, že na mytí nádobí i praní budeme používat ekologicky šetrnější prostředky bez obsahu fosforu. Ještě více pomůže, když dáme přednost potravinám z ekologického zemědělství.