Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Mláďata handicapovaných poštolek se těší do přírody

Na záchranné stanici v Jaroměři hendikepovaný pár poštolek vyvedl tři zdravá mláďata, která co nevidět poletí ven! Ne že bychom neměli dostatečné množství mláděcích pacientů, kteří se nám zaručeně postrají o celodenní program, toto je ale trochu jiné kafe. 🙂

Poštolčí rodiče se již nemohou kvůli hendikepu navrátit zpět do přírody, ale když dostanou potravu, kterou by těžko sami nalovili, zvládnou péči mláďat dokonale. Do hnízdění tak nikterak nezasahujeme a poštolčata zůstanou plachá. Nyní trénují lov myší, aby byla dostatečně připravená a pak hurá ven!

Letošní rok příliš nepřál dravcům a sovám kvůli nízkým populacím hrabošů. Proto i mláďat poštolek je v přírodě letos mnohem méně, pro vzácné druhy jako jsou sýček nebo sova pálená může být letošní špatná sezóna posledním hřebíčkem do rakve. Početnost hrabošů kolísá ve zhruba tříletých intervalech, je též ovlivněna dalšími vlivy, např. suchem. Důležitými regulátory populací hrabošů a potažmo přirozenou ochranou zemědělské úrody jsou dravci, sovy, lasičky, čápi, zkrátka všichni lovci hrabošů. Používání jedů v době nárůstu populace hrabošů je tedy velmi krátkozraké. Otrávenými hraboši můžeme zabít i jejich predátory.