Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nová „rozletovka“ nejen pro čápy na obzoru

Stovky lidí, kteří sledovali osud čapí rodiny bez matky na komíně v Mladých Bukách, poslali na jejich podporu tolik peněz, že stačily nejen na péči o mladobucké čápy, ale také na podporu Ptačího parku Josefovské louky a rekonstrukci rehabilitační voliéry pro velké ptáky jako jsou právě čápi v místní záchranné stanici Jaroměř.

Záchranná stanice Jaroměř přijme během jednoho roku necelou desítku čapích pacientů. Cílem je pak zvířata připravit do takové kondice, aby byla schopna plnohodnotného návratu do přírody, tedy i úspěšné cesty na a ze zimoviště. K tomu je třeba kromě profesionálů, kteří o zvířata pečují, také odpovídající chovatelské zázemí. Posledním krokem před návratem na svobodu je příprava čápů v rozletové voliéře. Tam mají čápi možnost trénovat let, posilovat k letu potřebné svalstvo a ukázat, že si dokáží ulovit živou potravu.

A právě takovou rozletovou voliéru teď díky čapím nadšencům, kteří sledovali a finančně podpořili „Bukáčky“ projektují v Jaroměři. „Ve dvanáct metrů dlouhé a šest metrů vysoké hale bude možné rozlétávat jakéhokoli velkého ptáka, tedy nejen čápy,“ prozrazuje Alice Janečková, která má jaroměřskou stanici na starost. „Připravit na návrat do přírody budeme nově moct i volavky, výry nebo orly s rozpětím křídel až dva a půl metru. Doposud jsme k tomuto účelu využívali zděnou halu, která ale není ideální,“ dodává Janečková. Kompletní projektová dokoumentace na novou rozletovací voliéru by měla být hotová do třech týdnů, nyní na projektu pracuje statik.

Děkujeme všem, kteří mladobucké čápy podpořili, a zároveň jejich pečovatelům, Šándoru Havránkovi a Jiřímu Zemanovi, kteří ani na chvíli neváhali a zbývající prostředky navrhli převést na dva, nejen pro čápy, prospěšné projekty. 

Návrh nové rozletové voliéry na velké ptáky záchranné stanice Jaroměř