Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

PF 2024

V předvánočním čase pro naše pacienty uspořádala ZŠ Na Ostrově, Gymnázium Jaroměř a ZŠ Josefov sbírku krmení, kde se nasbíralo neuvěřitelných 200 kg kvalitních granulí, konzerv, semen a dalších dobrot. Též na akci Vánoce pro zvířátka návštěvníci zahrnuli naše svěřence bohatými dary.

Milí přátelé a příznivci stanice, děkujeme vám za vaší celoroční podporu,které si nesmírně vážíme. Těžko bychom zvládali bez vaší pomoci odolávat peripetiím, které sužují většinu nevládních organizací.

I díky vám jsme v roce 2023 pomohli 1123 zraněným zvířatům v nouzi v Královéhradeckém a Libereckém kraji.

Během vánočních svátků jsme obdrželi radostnou zprávu. Náš pacient čáp černý, o kterého jsme na stanici pečovali více než rok a vypustili jej na jaře 2018, zahnízdil v roce 2023 v přírodní rezervaci na jihu Německa!

Tento čapík, který se k nám dostal jako mládě ze Semechnic, nám díky odečítacímu kroužku poskytuje bohatě informací o svém nynějším životě. První rok se po úspěšné migraci vrátil zpět na Jaroměřsko, kde byl vícekrát pozorován místními ornitology. V roce 2020 jako pětiletý zalétl do Německa, kde se usadil a pravidelně se sem po zimování vrací.

Takto detailní informace o vypuštěných pacientech jsou spíše vzácností, na čápy číhá spoustu nástrah v podobě sloupů vysokého napětí, střelby během migrací, trpí ale také změnami v krajině. Je proto skvělé, že toto vše náš dnes již osmiletý čáp překonal, přejeme nejen jemu do dalších let co nejméně kolizí s lidskými výdobytky. 

Mladý čáp černý, nalezený v Semechnicích, se v roce 2017 dokrmuje a rehabilituje v rozletové voliéře na stanici v Jaroměři.
Na jaře 2018 jsme čápa již v plné kondici vypustili v Ptačím parku  Josefovské louky, kde si oblíbil pastvinu Exmoor pony a dlouho se zde zdržoval.