Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Poděkování za Záchrannou stanici a ohlédnutí za rokem 2021

Milí přátelé a příznivci Záchranné stanice v Jaroměři,
díky Vaší podpoře jsme v roce 2021 mohli pomoci 932 živočichům v nouzi, z nichž 426 se vrátilo zpět do přírody. Nejčastěji jsme léčili pacienty po srážce s auty, po nárazech do skel, popálené od elektrického proudu, zamotané do vlasců a poraněné kočkami. Vypustili jsme mnohé poštolky, káně, kalouse, krahujce, strakapoudy, ježky, netopýry, včelojeda….Vypiplali jsme desítky mláďat veverek, zajíčků a mláďat opeřenců. Dařily se též přímé adopce ptačích mláďat do hnízd náhradních rodičů. Bohužel některým pacientům jsme již pomoci nedokázali. Mezi nimi byli i vzácný netopýr velkouchý, slučka malá poraněná kočkou a trochu kuriózní případ klokana rudého sraženého autem.
Přímo na stanici vyvedl náš čapí hendikepovaný pár již čtvrtou generaci čápátek. Nyní jsme z kroužkovací stanice obdrželi jednu radostnou a druhou naopak smutnou zprávu. Ta skvělá je, že jedno naše mládě bylo během tahu pozorováno v hejnu divokých čápů na Moravě. Druhé mládě bohužel takové štěstí němělo a stalo se při cestě na jih obětí sloupů vysokého napětí. Ročně hynou na sloupech vysokého napětí miliony ptáků na světě. Příběh Bukáček je bohužel jedním z mnoha. Nyní máme šanci i my ovlivnit, aby se nebezpečné úseky linek zabezpečily co nejrychleji. Vytipováním sloupů s nejčastějšími úhyny se nejrizikovější úseky mohou zabezpečit přednostně.  V tomto nám můžete pomoci i Vy. V případě, že naleznete spáleného ptáka pod sloupem, stačí nám zavolat a sdělit přesnou lokaci nezabezpečeného sloupu. Společně bychom tak mohli do budoucna snížit počty popálených jedinců. 
Ještě jednou díky všem přispěvovatelům za finanční a materiální pomoc naší stanici, bez které bychom zvířatům v nouzi pomáhat nedokázali.

Náš hendikepovaný čapí pár vyvedl již devět mláďat. Všechna mláďata byla úspěšně vypuštěna. O některých máme díky odečítacím kroužkům zprávy, že se jim daří a jedna samice dokonce hnízdí poblíž Jaroměře.
Kulíšek nejmenší se po nárazu do auta zotavuje na stanici.
Vypuštění uzdraveného čápěte po nárazu do hromosvodu ve Slavětíně.
Kolonie netopýrů pestrých probuzená při zimování.