Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Skupina JARO stojí za Ukrajinou

Přejeme mír všem lidem, zvířatům a přírodě. Odmítáme násilí, agresi, ničení a šíření strachu a nepravd. Přáli bychom si co nejrychlejší ukončení bojů a stažení ruských vojsk, ať se můžeme zase každý plně soustředit na to, co umíme nejlépe. Pro nás je to ochrana přírody pro lepší zítřky nás i našich dětí.

Mnozí z vás jistě poznali přírodní krásy Ukrajiny a pohostinnost jejích obyvatel. Řada z našich kolegů se také podílí na zdejší ochraně přírody a mají zde plno přátel. Nejen proto nám pomoc přijde jako ta nejpřirozenější věc na světě.

Ústředí ČSOP daruje veškeré letošní členské příspěvky na pomoc Ukrajincům strádajícím válkou. Očekává se, že půjde o částku min. 1,2 mil. Kč. Může to být ale i více, pokud se stanete členy i vy na https://bit.ly/clenstvi-csop.

My v nejbližší době odjíždíme pro rodinu našeho kamaráda a kolegy na moldavskou hranici. Zajistíme jim ubytování a placenou práci i azyl pro jejich domácí mazlíčky.

Válečné konflikty přinášejí utrpení nejen lidem, ale i zvířatům

S problémy se potýká například nejstarší stepní rezervace v Evropě, Askania Nova. Pohyb ruských vojsk jí znemožňuje dovoz krmiva pro zvířata, která je teď na konci zimy nezbytné přikrmovat. Jedinou možností je nakupovat jim krmivo od místních farmářů. Organizace je nesmírně vděčná za každý sponzorský dar, který jim pomůže zvířata uživit. Účet ředitelky rezervace pro dary v eurech je DE48 1505 0500 1102 8918 31 jméno Olga Denyshchyk (for Askania Nova).

Svou pomoc domácím zvířatům z Ukrajiny můžete nabídnout zde:  https://bit.ly/36StrA9

Finančně podpořit ukrajinské útulky, záchranné stanice a zvířecí azyly můžete zde: https://www.darujme.cz/projekt/1205979, zvířata v ukrajinských zoologických zahradách pak ve sbírce: https://bit.ly/3hCgpJ8.

Možností, jak pomoci zdejším lidem, je mnoho

Vlna pomoci je dechberoucí, ale kdo tak ještě neučinil, nebo neví jak, tady je rychlý přehled. Můžete přispět do jedné ze sbírek nebo pomoci aktivně vlastními silami. Určitě však nejezděte na hranice tzv. na blind, zapište se radši do databáze dobrovolníků. Pomoc s ubytováním či jinou pomocí běžencům v ČR koordinujte přes iniciativu https://www.pomahejukrajine.cz/. Můžete také třeba pomoci jako tlumočníci a překladatelé – odvoz běženců je sice zajištěn, koordinace na hlavních nádražích a ve městech ale zatím selhává. Pokud jste z Prahy, můžete kontaktovat např. Iniciativu Hlavák, která pomáhá lidem na útěku do bezpečí již 7 let.

Nejdůležitější odkazy:

Rozcestník s přehledem možností: https://www.stojimezaukrajinou.cz/

Koordinační web pomoci zde: https://www.pomahejukrajine.cz/

Tabulka pro řidiče-dobrovolníky: http://bit.ly/autonaukrajinu

FAQ – často kladené otázky: https://www.facebook.com/pomocprouprchliky/posts/5224806267564765


ČSOP JARO Jaroměř, ČSOP Arion, ČSOP Morava, Pražská pastvina, Pestré Polabí, Spolek Třesina, ČSOP Pardubice, ČSOP Hradec Králové, ČSOP Severní Čechy, JARO Österreich, JARO Slovensko