Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Díky Anele zavodňujeme Východočeskou Saharu!

Díky nebývale štědrému daru v částce 182 543 Kč od firmy Anela, vyrábějící přírodní kosmetiku, jsme mohli toto předjaří vyrazit na Východočeskou Saharu s našimi bagry a buldozery a vytvořit tam rozsáhlé tůně. Než jsme se mohli vrhnout na reálné činy, nezbylo než se prokousat stohy lejster a byrokratických úkonů, ale nakonec jsme dostali všechna potřebná razítka a mohli se vrhnout na věc.

V současnosti vypadají zásahy dost drsně až brutálně, ale nebojte, jen se trochu zazelená vše začne hýřit životem na březích i ve vodě. Ostatně spousta rostlin a živočichů právě tyto „zhuntované“ plochy ocení, protože zde můžou zakořenit, slunit se či lovit.

Nové tůně fungují nejen jako skvělá místa pro rozmnožování žab, čolků, vážek a dalších živáčků, ale také jsou zásadním prvkem, který zde zadržuje vodu. Tato oblast je totiž kvůli síti odvodňovacích kanálů vysušená mnohem více, než by správně měla být a naším cílem je to změnit. Tůně jsme proto budovali mimo jiné i zaslepováním kanálů. Na fotce si můžete všimnout, jak vysoká je úroveň vody v nově vybudované tůni oproti zbytku kanálu.

Voda v tůni je minimálně o půl metru výše než ta v kanálu. Vodu zadržuje namísto toho, aby ji z místa odváděla.
Tůňe a bezlesí pod elektrovody můžou být pro mnoho živočichů otázkou přežití

Nemůžeme se dočkat, až nově vytvořené tůně osídlí modří skokani ostronosí, kuňky, rosničky či vzácné vážky jasnoskvrnné, kteří díky těmto zásahům mají zase mnohem více prostoru k životu. Děkujeme našemu generálnímu partnerovi, firmě Anela, bez níž bychom to nedokázali.

Zajímá vás více o tom, proč jsou oblasti pod elektrovody překvapivě hodnotným územím pro ochranu přírody a co všechno je ohrožuje? V tom případě mrkněte na díl Nedej se! který se tímto tématem zabýval a redaktoři v něm navštívili i naši Východočeskou Saharu.