Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Srpen v JARO

V srpnu se toho u nás (po celé republice) dělo spoustu, včetně několika skvělých společných dobrovolnických akcí a vypuštění náborového videa 🙂

https://youtu.be/qJBJRHLdUzA

Ve stanici je živo tak jako celé léto. Zajímavým pacientem tohoto měsíce byla mladá poštolka, která k nám přišla v katastrofálním stavu – chycená psem. Obalená hlínou, s okem opuchlým tak, že jsme si v prvních chvílích nebyli jisti, že ho vůbec má. Chuť do života (a jídla především ale neztratila), takže stačil týden a přesunula se do voliéry k přípravě na vypuštění zpět do volné přírody.
Zpět do přírody se vrátila i sýkorka, která se k nám dostala po pádu do kamen, ve kterých jí ohořelo peří na křídle. Po opatrném vytrhání peříček (která by sama vypelichala mnohem později) jí zanedlouho dorostla nová a modřinka se mohla bezpečně vypustit.
Ze smutnějších událostí jsme řešili hromadnou smrt čápa na sloupu vysokého napětí. Nové, méně nebezpečné sloupy se sice již aktivně používájí, stále je ale u nás spousta starých, které jsou mnohdy smrtící nástrahou.

https://www.facebook.com/csopjaro.jaromer/videos/1201971220164511/

No a co se dělo v terénu? Ani to nejde vypočítat. Pokračovali jsme v mozaikové seči a úklidu Černilova, uklidili jsme mokřadní louku u Zboží – Hrubá Luka, uklidili jsme na Malém Karlově i ve Vysokově.
Zásadní srpnovou akcí byl tradiční ochranářský tábor Olešenka, kdy se sešli milovníci přírody z celé republiky, aby společně mokli (aspoň dva dny teda pořádně), kosili, hrabali, výletovali a po večerech zpívali a popíjeli u ohýnku. No prostě jako vždy to byl parádní zážitek pro všechny.
Velkým úspěchem bylo připojení nové lokality do našeho „Velkého Jaroměřska“. Po Modlešovických sejpech u Strakonic jsme pokukovali už léta, ale nedostatek času nám vždy zabránil se pořádně chopit jejich údržby. Letos konečně došlo i na ně a tak jsme začali s managementem. Ty nejcennější rostliny jako světlík tuhý, kociánek dvoudomý a vrba rozmarýnolistá se naší péče už nedočkaly, pořád je ale naděje, že se dočkáme radostného překvapení ze semenné banky.

ČSOP Morava taky nelenilo a povedla se jim parádní akce „Senoseč pro cikádu“, jehož se zůčastnila slušná skupinka lidí. Nejen, že za víkend zvládli udělat vše potřebné, ale užili si i několikeré koupání a skvělé víno od pana Spielberga, jemuž sad, v němž se nachází jediná česká populace cikády viničné, patří.


Srpen byl také posledním měsícem, kdy se sbíraly podpisy na petici proti výstavbě silnice v přírodní památce na Plachtě. Stále je ale co podepisovat, protože v tomto měsíci spatřila světlo světa petice nová a snad ještě zásadnější – za záchranu tzv. Moravské Amazonie, soutoku Dyje a Moravy. Podepisovat se dá elektronicky, ale též fyzicky, takže se každý z vás může připojit a vysbírat podpisy ve svém okolí. Všem, kteří se zapojí, ze