Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Staňte se součástí Mise za návrat krále motýlů

Zapojte se na svých výletech do přírody k naší misi na záchranu motýlího krále jasoně červenookého a jeho družiny. Stáhněte si aplikaci iNaturalist a pomozte nám s mapováním výskytu jeho živných rostlin. Jedná se nám v současné chvíli především o oblast (východních) Krkonoš a Podkrkonoší.

Že se bojíte, že rostliny nepoznáte? Nemusíte! Tato mezinárodní aplikace (přeložená také do češtiny) sdružuje miliony profesionáních i amatérských vědců a nadšenců do přírody, kteří nález potvrdí nebo upraví.

monitoring rozchodníků
„Aplikace iNaturalist je jednou z nejoblíbenějších přírodovědných aplikací na světě a pomáhá vám rozpoznávat rostliny a živočichy ve vašem okolí. Spojte se s komunitou více než milionu vědců a přírodovědců, kteří vám pomohou dozvědět se více o přírodě! Navíc zaznamenáváním a sdílením svých pozorování vytvoříte kvalitní výzkumná data pro vědce, kteří se snaží lépe porozumět přírodě a chránit ji.“

Postup

Živné rostliny

Momentálně jasoně v přírodě nepotkáte, ale jeho živné rostliny ano! Tato pozorování jsou pro nás právě teď velmi důležitá. Nejen že budeme moct vytipovat další vhodná území pro návrat motýlího krále, ale získáme tak další cenné poznatky o výskytu těchto rostlin a stavu jejich stanovišť.

Je to jednoduché a na svých procházkách budete potřebovat jen svůj chytrý telefon. Fotky a údaje do aplikace můžete nahrát klidně i později v teple domova nebo až se připojíte na wi-fi.

Stěžejní jsou pro nás nyní především 2 druhy – rozchodník velký (Hylotelephium maximum) a rozchodník bílý (Sedum album), avšak mapovat potřebujeme dlouhodobě všechny vhodné živné rostliny:

Proces sběru dat v rámci občanské vědy (Citizen science) probíhá souběžně s pozorováními prováděnými entomology a botaniky. Jedná se o jednu z mnoha akcí projektu, jejímž cílem je zapojit širší veřejnost do monitorovacích opatření na ochranu jasoně červenookého.

Více informací o projektu najdete na našich stránkách Pomáhám přírodě nebo odbornější informace zde.

Sledujte také stránky našeho LIFE projektu: https://parnassius-apollo.life

úvodní foto: Johana Drlíková, inspirace: Klub Przyrodników, https://parnassius-apollo.life/citizen-science-for-parnassius-apollo-join-now