Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vylétají od nás poslední jiřičky!

Ze záchranné stanice v Jaroměři vypouštíme poslední vykrmená mláďata jiřiček. A že jsme jich letos měli požehnaně! Kromě mláďat chycených kočkami a hnízd shozenými větrem se bohužel našlo i vícero případů záměrně shozeného hnízda a to s celou rodinou těchto sympatických štěbetálků.
Jiřičky jsou velmi často našimi sousedy, mnozí z nás si už ani nedovedou představit léto bez rorýsího hvízdání a štěbetání jiřiček. Společné soužití lidí s ptáky ale přináší též komplikace. Nejčastějším problémem je špinění trusem pod hnízdem nebo nevhodně umístěná hnízda. Na tyto strasti existují osvědčená řešení. Nejjednodušší je instalace podložky pod hnízdo, která zachytí trus. Rady jak postupovat i v dalších případech naleznete na stránkách Birdlife.
Jiřičky žily v souladu s člověkem již po tisíciletí. Poslední dobou jsme tuto harmonii značně narušili velkoplošným hospodařením s masivním používáním postřiků, v důsledku čehož jiřičky s dalšími hmyzožravci přicházejí o potravu. Nyní zasazujem jiřičkám další ránu… shazujeme hnízda z fasád.
Přitom si jiřičky zaslouží spíše náš obdiv. Tak malá stvoření letí tisíce kilometrů, aby se na jaře vrátily přesně na svá hnízdiště, zbavují nás otravných much a letní obloha s jejich leteckými manévry není rozhodně fádní!