Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Ač pálenka k Silvestru patří, naší pálence Silvestr štěstí nepřinesl

Na Náchodsku velmi vzácná sova pálená už nebude po silvestrovských radovánkách kralovat noční obloze.

Nádherná bílá sovička, ornitology důvěrně nazývaná pálenkou, byla přijatá naší Záchrannou stanicí v Jaroměři 3. 1. 2019. Je pravděpodobně jednou z mnoha obětí Novoročních ohňostrojů. Většina chovatelů domácích zvířat zná velmi dobře stres, který střelba rachejtlí jejich mazlíkům způsobuje. Dopředu se na to připravují uzavřením zvířat v bezpečném úkrytu, omámením sedativy apod. Ale co divoká zvířata? Kam utéci před barevným hřmoucím peklem?

Zejména ptáci, často vylekaní, vylétnou ze svého úkrytu a ve tmě pak naráží do různých bariér např. mostů, trolejí či elektrického vedení.

Naše pálenka po nárazu utrpěla otevřenou zlomeninou na křídle. Přestože pan doktor křídlo ihned odborně zafixoval a sovička na stanici prospívá, křídlo po těžkém úraze nebude schopná natolik používat, aby se mohla vrátit zpátky do přírody.

Ubyl tak další jedinec ze stále se zmenšující populace sovy pálené. Dříve hojná sova, jejíž skřeky bylo možno slyšet z většiny kostelů či stodol, patří dnes k těm nejvíce ohroženým. Její početnost se v Česku odhaduje již jen na 100 hnízdících párů.


Chvilkové silvestrovské veselí tak přináší našim spoluobyvatelům nemálo stresu, zranění někdy i smrt. Stojí nám to za to? Nyní máme možnost svým podpisem podpořit omezení používání zábavní pyrotechniky.

E-petici je možné „podepsat“ (zde)

písemnou verzi petice je možné podepsat na naší Záchranné stanici v Jaroměři