Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Aktuality 2012

V článku najdete archiv našich aktualit z roku 2012.

Co se letos dělo na naší záchranné stanici…
vloženo 20. 12. 2012

Letošní rok byl opět náročný a jaroměřská záchranná stanice znovu po většinu roku praskala ve švech. Některé příběhy skončily šťastně, mnohé ale ne… Podívejte se na fotografie některých letošních pacientů v naší fotogalerii.

Důvodů, proč se k nám zvířata dostávají, je stále spousta a změnu k lepšímu (a chvíli, kdy záchranné stanice už nebudou potřeba…) vyhlížíme stále marně… Přitom nejčastejší příčiny jsou všeobecně známé a stále stejné – nákladní a osobní doprava, nástrahy lidské architektury, odpady v přírodě, zemědělská technika, elektrické vedení, pytláci nebo zbytečné „zachraňování“ mláďat…

Nakonec nám dovolte poděkovat všem našim letošním sponzorům – bez vás by to nešlo…!

  První ochutnávka z připravované kampaně „Nezabíjejme orangutany!
vloženo 17. 12. 2012

Palmový olej – spása nebo zkáza planety? Možná jste již něco zaslechli…

Palmový olej používáme denně. V jídle, kosmetice, pracích prostředcích, biopalivech… Většinou o tom ani nevíme – většina výrobců se tím totiž nechlubí. A ví proč! Skutečně se nemají čím chlubit… Pěstování palmy olejné je v současnosti jednou z největších příčin úbytku tropických deštných lesů (včetně biodiverzity na ně vázané) v globálním měřítku!

Proto se chceme této problematice hlouběji věnovat a zapracovat především na osvětě veřejnosti. Česká republika totiž v tomto směru výrazně pokulhává za ostatními vyspělými zeměmi…

Prozatím vám nabízíme náš krátký sestřih velmi úspěšného filmu GREEN, který tento problém celkem zdařile ilustruje a přibližuje. Zhlédnout ho můžete ZDE.

Dále doporučujeme k navštívení stránku Cesta za palmovým olejem, kde najdete některé další zajímavé informace nebo celý film GREEN.

  Dočkali jste se!
vloženo 16. 12. 2012

Poslední dobou jsme se často setkávali s dotazy, jestli nemáme ještě na prodej nějaká trička s logem naší organizace. Trička jsme samozřejmě už dávno neměli, ovšem přimělo nás to nechat vyrobit novou sérii.

První možnost zakoupit si naše tričko byla včera na Vánocích pro zvířátka na jaroměřské Stanici, nicméně pokud jste tam nebyli, nemusíte truchlit! Trička je možné ode dneška zakoupit i prostřednictvím našeho eshopu www.pomahamprirode.cz (v nabídce výrobků je to úplně dole), a to za sympatickou částku 150,- Kč, přičemž koupí trička přispíváte i na záchrannou stanici!

Prosíme, objednávejte si trička pouze prostřednictvím eshopu – je to kvůli tomu, aby nastavené skladové zásoby v systému odpovídaly skutečnosti, čili aby po vyprodání některých triček už nebylo možné tato trička dál objednávat. Děkujeme.

Trička je možné si po objednání převzít osobně v Jaroměři na Stanici nebo kdekoli jinde – stačí se domluvit e-mailem či telefonicky.

  Vánoce pro zvířátka máme úspěšně za sebou
vloženo 16. 12. 2012

Včera se na naší Záchranné stanici konal další ročník tradiční akce Vánoce pro zvířátka. Navzdory nepřízni počasí se sešlo celkem slušné množství návštěvníků, kteří si prohlédli stanici, vyslechli zajímavé přednášky o naší činnosti nebo povídání o tom, jak se sami co nejméně podílet na utrpení volně žijících živočichů, a v neposlední řadě přinesli našim pacientům něco dobrého na zub.

Nezbývá, než touto cestou poděkovat všem, kteří si našli v sobotu 15. prosince cestu na naší Stanici, a také všem, kteří se dlouhé týdny podíleli na přípravách této akce!

Několik fotografií z Vánoc pro zvířátka 2012 naleznete v naší fotogalerii.

  Vyšly nové aktualitky
vloženo 12. 12. 2012

Tak jsme se opět ozvali až po předlouhé odmlce – jako by se u nás zdánlivě vůbec nic nedělo. Opak byl opět pravdou. Aktivity jaroměřských ochranářů už jsou natolik rozsáhlé, že pokud byl loňský rok hektickým blázincem, ten letošní byl pak superhektickým hektincem. Snažíme se, dokud to ještě lze, využít maximum zdrojů pro aktivní ochranu nejcennějších Velkojaroměřských lokalit, a tak to podle toho také vypadá. Během letošního roku jsme tak úspěšně „expandovali“ s našimi ochranářskými projekty nejen na střední Moravu, ale dokonce už i na nejjižnější jih Moravy jižní.

OBSAH:

  • Uff!
  • Vánoce pro zvířátka již tuto sobotu.
  • Ještěrčí ráj – první soukromá rezervace pro ještěrky se právě začala líhnout – pomozte s jejím zrodem! Deset kilo slepýšů a dva koše lilií jsou na prodej.
  • Nemáte rádi ještěrky? Tak si kupte kus pralesa s tygry, slony, nosorožci a orangutany!
  • První výročí našeho nového webu Pomáhám přírodě.
  • A jedeme dál… Třeba na Moravu?
  • JARO je na Facebooku

Čtěte ZDE (.pdf verze)

  Pomozte, prosím, zachránit ještěrčí ráj v Brodě u Jaroměře!
vloženo 10. 12. 2012

Nedaleko Jaroměře, nad vesničkou Brod nad Labem, se zdvihá teplomilná stráň, které milovníci přírody přezdívají Ještěrčí ráj. Ta je domovem mnohým vzácných živočichům, kromě barevných ještěrek je to zejména množství různorodých denních a nočních motýlů, ale i zpěvného ptactva nebo pozoruhodných rostlin. Žije zde i atraktivní otakárek fenyklový, cela řada nápadných červenočerných motýlů – vřetenušek i mnohé samotářské včelky, hnízdí zde pták s neobvyklým jménem i neobyčejným způsobem života – krutihlav, chodí se sem ukrývat zajíci i srnky, roste zde nádherná lilie zlatohlávek i mizející divoká růže galská a nebesky modrý hořeček brvitý, v noci zde proletují jako vrčící torpéda mnohé velké druhy lišajů, na kterých se snaží pochutnat si roje netopýrů. Zkrátka jedná se o místo plné života – místo pro přírodu, o které se již od roku 2003 starají Jaroměřští ochránci přírody. Snaží se, aby tento ostrov teplomilného života nezarostl náletovými dřevinami a agresivními druhy trav. Proto zde likvidují nálety, pravidelně kosí květnaté teplomilné trávníky a pasou smíšené stádo ovcí a koz.

Motýlí stráň v ohrožení!

Bohužel je však zdejší idylický stav ohrožen. Ačkoli současní vlastníci pozemků mají pro přírodu i její obyvatele pochopení, vlivem aktuální finanční tísně mají záměr celou stráň i s navazujícími pozemky prodat. Na jednu stranu záměr vlastníků lidsky chápeme, ale na druhou stranu máme o lokalitu oprávněný strach. Tím spíše, když o dotčené pozemky již projevili zájem podnikavci s plantážemi rychle rostoucích japonských topolů. Vysázení topoliny by totiž způsobilo téměř okamžité zastínění i velký opad listový, což by celou lokalitu včetně téměř všech jejích dnešních zvířecích a rostlinných obyvatel zlikvidovalo. Podobným způsobem (jen s tím rozdílem, že místo topolů byly použity smrčky) již po celých východních Čechách zaniklo několik desítek, spíše však až stovek teplomilných strání. Ta v Brodě nad Labem je tak jednou z posledních, které nám v krajině ještě zbývají, a shodou okolností i jednou z největších (rozloha je více jak 5 ha). Živočichové i rostliny se tak už nemají kam přestěhovat, neboť nedokáží přežívat ani v lesních monokulturách, ani v zastavěných a zabetonovaných oblastech, ani na průmyslově obhospodařovaných polích.

Řešení existuje a je velmi jednoduché!

Vlastníci pozemků na naléhání ochránců přírody svolili, že s prodejem pozemků ještě chvíli počkají, aby se ochranáři mohli pokusit formou veřejné sbírky Místo pro přírodu získat prostředky, za které by alespoň nejcennější plochy odkoupili. Tím by byl zdejší teplomilný ostrov života zachráněn jednou pro vždy.

Podobným způsobem se již Českému svazu ochránců přírody podařilo zachránit desítky lokalit po celé České republice. Podařilo se tak již odkoupit před 90 ha přírodně cenných ploch. Ať už se jednalo např. o jedlobukový prales Sčúrnica v Bílých Karpatech, mokřad Trinagl v Praze, zatopenou pískovnu Chmeliště u Kutné Hory nebo mokřadní louku na střední Moravě. O všechny vykoupené plochy se ochránci přírody následně starají tak, aby jejich přírodní hodnoty zůstaly zachovány nejen pro živočichy a rostliny, ale i pro nás a ty, kteří přijdou po nás – tedy pro naše děti. A nejinak by tomu bylo i v tomto případě. Již dnes se členové ČSOP JARO Jaroměř starají o více jak 130 lokalit, které mají od vlastníků pozemků za tímto způsobem vypůjčené nebo pronajaté. Z tohoto velkého počtu lokalit se jedná zatím o první, která je takto ohrožena prodejem, a tím i možným zánikem, a zároveň o první východočeskou lokalitu vykupovanou z kampaně Místo pro přírodu.

Nemáte ještě dárek na Vánoce – kupte svým blízkým kus stráně i s motýly, ještěrkami a netopýry!

Jedná se o nejekologičtější dárek na českém trhu, nemusí se složitě a neekologicky vyrábět, balit a převážet na velké vzdálenosti. Navíc jím potěšíte každého, kdo má alespoň trochu rád přírodu. Nedarujete jen dárek, ale i život (živočichů a rostlin) a s hřejivým pocitem pomůžete přírodě. Je to dar, ze kterého se obdarovaný může radovat až do smrti. Přece jen zde nejsme na věky a je důležité, aby po nás zůstalo něco hezkého. A rozkvetlá louka, plná bzučícího hmyzu, plápolání motýlích křídel, šustění listovým od ještěrek a slepýšů a skrývanými tajemstvími ptačích hnízd je jednoznačně velmi krásná! A ke všemu ještě nakonec i ušetříte, a to dokonce hned dvakrát. Jednak ušetříte živočichy a rostliny, kterým by bez vaší pomoci hrozil zánik, a jednak vám ochránci přírody vystaví symbolický dárkový poukaz na kus stráně již od 300,- Kč. Protože není nutné, abyste koupili hned celou stráň, ale důležité je přispět svojí troškou do mlýna. Jestliže se národ dokázal po korunách poskládat na obnovu vyhořelého Národního divadla, proč by se po korunách nedokázal složit i na kousek místa pro přírodu. Věříme, že to spolu dokážeme!

Podpořte, prosím, výkup pozemků pro ještěrčí ráj v rámci kampaně Místo pro přírodu bankovním převodem nebo složenkou na účet veřejné sbírky: 9999922/0800, specifický symbol 112. Poté nás kontaktujte a my Vám zdarma vystavíme certifikát o zakoupení symbolické části lokality se jménem a designem dle Vašeho výběru (lze použít i jako velmi originální dárek!).

Více informací na www.mistoproprirodu.cz.

  Zajímá vás, jak jsme se letos postarali o lokality našeho Velkojaroměřského pozemkového spolku?
vloženo 3. 12. 2012

Práce to vskutku nebyla lehká, ale pro letošek máme hotovo! Všechny naše východočeské, středomoravské, jihomoravské, středočeské, jihočeské a slovenské lokality si mohou zase na pár měsíců oddychnout, než se na ně vrátíme a zatneme do nich znovu svoje kosy, pily, křoviňáky a sekačky… A boj začne nanovo!

Jak jsme se s neúprosnou sukcesí potýkali letos, na to se můžete podívat v naší fotogalerii.

  Vánoce pro zvířátka 2012
vloženo 21. 11. 2012
Srdečně vás zveme na tradiční akci „VÁNOCE PRO ZVÍŘÁTKA“, která se bude konat v sobotu 15.12.2012 od 13. hod. na Záchranné stanici pro zraněné volně žijící živočichy v Jaroměři.
PROGRAM:

13:00 – 13:45
Prohlídka vánočně vyzdobené Záchranné stanice s průvodcem.

od 13:45 – 14:00 – zpívání koled zvířátkům s Mladými ochránci přírody Puštíci

14:00 – 14:30
Promítání „trezorového filmu“ SILVA GABRETA – Jak se rodí šumavský horský les

14:30 – 15:00
Přijďte si zaplavat s vodní žouželí! Odemykání velkého, čerstvě dokončeného koupacího přírodního jezírka s možností koupele zdarma. Povídání o vodě v živých zahradách, možnost prodeje různých ptačích i savčích budek a krmítek z www.pomahamprirode.cz a také nových triček!

15:00 – 16:30
– Obskurní postřehy z cest asijských aneb přemůže lev tygra?
– Co je lepší – bělostné pláže s palmami nebo vysokohorská poušť? Žije ještě korálový útes? Dá se do Austrálie dojet vlakem? Doletět? Na kole? Doletět na kole? Byl tam někdy Jan Tleskač?
– Zkrátka velmi zajímavá přednáška ochranářského dobrodruha Břeňka Michálka, který se po šesti letech vrátil z putování po Austrálii a jižní a jihovýchodní Asii.

16:30 – 17:00
Přestávka na občerstvení

17:00 – ?
Jak jsme letos pomáhali přírodě
Členové JARO Jaroměř představí svoje letošní aktivity v ochraně přírody, mj. dodají i podrobnosti o aktivní ochraně prvních lokalit na střední a jižní Moravě.

Pacientům Stanice můžete nadělit dárečky, jako např.: psí a kočičí konzervy a granule, tvrdé pečivo, ovoce, zeleninu, piškoty, semena, kvalitní luční seno,. Čím více dárečků přinesete, tím déle budou mít zvířátka na Stanici Vánoce! Občerstvení zajištěno. Vstupné dobrovolné. Mapku, kudy na Stanici, naleznete v sekci Záchranná stanice

Akce je podpořena Krajským úřadem Královéhradeckého kraje

  JARO Jaroměř nově na Facebooku
vloženo 11. 11. 2012

Jdeme s dobou, a tak vzniknul profil ČSOP JARO Jaroměř na Facebooku.

Naleznete tu nejaktuálnější informace o naší činnosti i různé další zajímavosti.

Ovšem kdo si s Facebookem netykáte, nemusíte smutnit – budeme se snažit vše vkládat i sem, takže o nic nepřijdete:)

  Vojenská technika brázdí hradeckou přírodní památku Na Plachtě
vloženo 11. 11. 2012

Reportáž České televize, Události 26. 10. 2012

  Dneska je historický den…
vloženo 7. 11. 2012

Konečně jsme po letech začali dotahovat dokončení koupacího jezírka na stanici – už se napouští! Takže tam za a) už nebude ta děsivá díra a z b) se už můžete přijít vykoupat. Zatím sice bez žab, vážek a užovek, ale ty dorazí také!

No a zároveň se dnes první skupinka našich borců – brigádníků poprvé pustila do stepních porostů Národní přírodní rezervace Pouzdřanská step – Kolby. Po Kobylské stepní stráni u Čejče je to tedy již druhá jihomoravská lokalita, kde se aktivně angažujeme v praktické ochraně. A cca šestá moravská lokalita vůbec – naše expanze na Moravu zahájená letos na jaře tedy začala nadmíru úspěšně! A budeme pokračovat – už si můžete brousit pilky, sekery, mačety, kotouče na křoviňáky a řetězy na motorové pily – dříve nebo později hromadně vyrazíme i na Pálavu. Jen musíme polehoučku, abychom se zase nezahltili, přece jen už máme na krku hodně přes stovku lokalit…

Fotografie z akce na jižní Moravě naleznete ZDE.

  Již tuto sobotu (20. října) se koná podzimní brigáda na Plachtě!!
vloženo 14. 10. 2012

Srdečně vás zveme na tradiční podzimní brigádu v Přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové! Na programu jsou obvyklé činnosti jako likvidace náletových dřevin, vytváření ranných sukcesních stádií, úklid odpadků a poznávání přírody.

Akce začíná jako vždy v 9:00 na hrázi rybníka Plachta (blízko zastávky MHD Na Plachtě – trolejbusy č. 1 a 2 od hlavního nádraží). Nářadí a pracovní rukavice budou zajištěny, ovšem vlastní vybavení je rovněž vítáno.

Brigáda je určena pro všechny zájemce, kteří chtějí pomoci přírodě přírodní památky na Plachtě a jsou ochotni přiložit ruku k dílu… Je určena všem věkovým kategoriím a i ti, kteří nevládnou velkou fyzickou silou, mohou pomoci…

Jak je možné se zapojit? Potřebujeme pomocníky:

– při odklízení větví – s sebou rukavice
– při uklízení odpadků – s sebou rukavice, pytle na odpad zajistíme
– při kosení luk – Velmi bychom přivítali pomocníky s vlastním křovinořezem.
– při odklízení trávy a odstraňování stařiny z vřesovišť – s sebou hrábě
– při kácení a stříhání náletových dřevin – s sebou malé a velké zahradnické nůžky; pilky, sekerky…
– při obnově tůní – s sebou lopaty a rýče…

Během brigády bude možné v přírodní památce opéct buřtík na ohni…

Těšíme se na vaši účast, určitě se nám společně podaří udělat opět spoustu užitečné práce pro přírodu!

  „Nebeská modř hořkých krasavců“ – exkurze na nejlepší hořečkové lokality východních Čech již tento víkend!
vloženo 11. 9. 2012

Tento víkend se chystáme na tradiční objíždění hořcových a hořečkových lokalit východních Čech.

Začátek akce v 8:00, místo srazu bude upřesněno jen řádně předem přihlášeným zájemcům (hlaste se na e-mailu coracias@seznam.cz). Cena od 100 do 300 Kč (příspěvek na pohonné hmoty v závislosti na spotřebě automobilu a počtu účastníků).

Předběžný program:

Sobota 15. 9. :

Újezd pod Troskami, Vlčí Pole, Křešice, BVVP Milovice-Mladá, Polabské hůry, Kozí hůra, Dlouhopolsko, příp. Podvrdy (svítilny s sebou)
Neděle 16. 9. :

Chvojenec, Janovičky, Vinary, Městečko Trnávka, Pěčíkov, Hraničky, Vranová Lhota…

  Na Plachtě je unikátní příroda, začíná hned za městem
vloženo 31. 8. 2012

Arnika, 23. 8. 2012

Přírodní území Na Plachtě na jihovýchodním okraji Hradce Králové nabízí jedinečnou podívanou – několik desítek hektarů velkou bezlesou plochu s písčinami, tůněmi, trávníky a vřesovišti. Jsou zde více než tři tisíce druhů flóry i fauny, 107 z nich je vzácných a chráněných zákonem, 19 dokonce evropsky významných. S tímto bývalým vojenským cvičištěm je navíc spjat i příběh lidí, kteří zabránili zničení unikátního prostoru developerskou zástavbou. Zajděte si místo prohlédnout – třeba o nadcházejícím víkendu.

Celý článek + video ZDE.

  Vrátili jsme se ze slovenské „Olešenky“
vloženo 27. 8. 2012

Včera jsme se vrátili ze slovenských Bílých Karpat, kde jsme pomohli našim slovenských kolegům z občanského sdružení Pre Prírodu, posekali jsme 3 cenné lokality (PR Vršatské bradlá, PR Beckovské skalice a PP Borotová) a zvládli i něco navíc. Touto cestou děkujeme všem dobrovolníkům, kteří jeli s námi – bylo nás skoro až nezvykle hodně a na naší práci to bylo rozhodně znát! Další podobnou akci uspořádáme (bude-li ji za co uspořádat) nejspíše opět na jaře.

První fotografie z akce jsou v naší fotogalerii.

  Olešenka 2012 je za námi
vloženo 5. 8. 2012

Rádi bychom ještě jednou poděkovali všem letošním účastníkům, neboť se nám společně podařilo posekat a nakonec i sklidit 7 mokřadních luk. Navzdory mírně nižšímu počtu účastníků se nám tedy podařilo udělat stejné množství práce, jako tomu bylo v minulých letech. Pevně doufáme, že se letošní, poněkud náročnější Olešenka nepodepsala na vašem zdraví, že se naopak nesmazatelně vepsala do vašich vzpomínek, že jste ve zdraví přežili tvrdý návrat do reality a že se se všemi uvidíme i za rok!

První čerstvé fotografie z letošního tábora naleznete již nyní v naší fotogalerii.

  Nabídka letní brigády
vloženo 2. 7. 2012

ČSOP JARO Jaroměř nabízí práci při managementu přírodně cenných lokalit po celých východních Čechách

Náplň práce:

Sekání křovinořezem, sklízení biomasy

Stavba ohrad, stájí a seníků pro ovce a kozy, pastva

Případně záchrana a transport zraněných volně žijících živočichů a práce na záchranné stanici

Nabízíme:

Nástupní plat 40,- Kč/hod. (čistá mzda), v případě dobrého výkonu a velkého nasazení až 55,- Kč/hod.

Ubytování zdarma (ale spacák s sebou)

Flexibilní pracovní doba

Požadujeme:

Fyzická a psychická zdatnost

Ochota pracovat celý den nebo za zhoršeného počasí

Výhodou je:

Řidičský průkaz sk. B

Zkušenost s realizací podobných managementových zásahů

Zkušenost s prací s křovinořezem, motorovou pilou apod.

Alespoň základní botanické a zoologické znalosti

Zkušenost s chovem dobytka

Další informace:

O udržovaných lokalitách:  http://jarojaromer.cz/spolek/

e-mail:  coracias@seznam.cz

mobil:  603 847 189

Zájemci, hlaste se, prosím, na e-mailu coracias@seznam.cz nebo na tel. čísle 603 847 189

  Olešenka 2012 se kvapem blíží!
vloženo 24. 6. 2012

Srdečně zveme všechny přírodomily, místní i přespolní, na 22. ročník našeho tábora Olešenka!

Jedná se o tradiční pracovně-vzdělávací tábor zaměřený na péči o louky (ruční sečení jen za pomoci kosy a brousku jako za starých časů, pouze další dvě podobné akce v celé ČR!) se vzácnou květenou v údolí říčky Olešenky v podhůří Orlických hor. Dále poznávání a kroužkování ptáků, určování rostlin, vážek, plazů, obojživelníků, hry, večery u ohně s kytarou, nebo přednáškami o přírodě, plně funkční ukázka využití alternativních zdrojů energie (např. solární mrazák). Práce a poznávání půl na půl, ubytování ve vlastních či společných stanech.

Letošní Olešenka se koná ve dnech 28. července až 5. srpna – neváhejte a přijeďte!!

Bližší informace ZDE.

  Pojďte s námi poznávat noční přírodu v okolí Jaroměře!
vloženo 27. 5. 2012

Pátek 1. června 2012, sraz v 19:00 v Josefově u Poklasného mlýna (GPS: 50°20’33.678″N, 15°56’8.243″E)

Akce ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a A-ROCHA. Botanicko-herpetologicko-ornitologicko-entomologická večerní a noční exkurze na přírodovědně zajímavé lokality v okolí Josefova (teplomilné stráně, mokřadní louky a jezírka v Ornitologickém parku Josefovské louky,..).

Odchyt a kroužkování ptactva, poznávání rostlin, obojživelníků, hmyzu včetně jeho lákání na světelný zdroj. Ukázka některých pacientů záchranné stanice Jaroměř, předvedení průzkumu netopýrů za pomoci ultrazvukového detektoru.

Pozvánka:

vloženo 21. 4. 2012

Reportáž z dnešní brigády na Plachtě (začátek v čase 15 minut, 35 sekund)

Připravil Přemysl Šrámek, Česká Televize, 21. 4. 2012

  Den Země v Přírodní památce Na Plachtě
vloženo 16. 4. 2012

Již tento víkend, v sobotu 21. dubna 2012 od 9:00 se koná pravidelná brigáda na Plachtě!

Tradiční akce pořádaná ve spolupráci s tradičními organizacemi (AOPK HK, Muzeum VČ HK, SEVER HK). Na programu je likvidace náletových dřevin, vytváření raných sukcesních stádií, úklid odpadků a poznávání přírody.

Sraz v 9:00 na hrázi rybníka Plachta (blízko zastávky MHD Na Plachtě – trolejbusy č. 1 a 2 od hlavního nádraží). Nářadí a pracovní rukavice budou zajištěny, ovšem vlastní vybavení je rovněž vítáno.

Bližší informace naleznete v pozvánce.

vloženo 15. 4. 2012

Pořad České Televize o budoucím soukromém ornitologickém parku u Jaroměře, na jehož vzniku se podílíme

Česká Televize; 15. 4. 2012

vloženo 15. 4. 2012

První fotografie naleznete již nyní v naší fotogalerii. A ještě jednou velké díky všem zúčastněným a také organizátorům akce!

vloženo 11. 4. 2012

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) zruší původní souhlas se stanovením průzkumného území břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku. Nařídí nové projednání celé věci. V pondělí to oznámil na setkání se starosty v Božanově na Náchodsku. Proti vytyčení průzkumného území a případnému povolení průzkumu či těžby protestují zástupci desítek obcí a měst a také veřejnost.

Ekolist.cz; 11.4.2012

vloženo 4. 4. 2012

Pořad České televize Přidej se ze dne 1. 4. 2012 o aktuální situaci okolo hrozící těžby břidlicového plynu na Broumovsku

  První letošní víkendovka na Slovensku
vloženo 1. 4. 2012

O víkendu 13.-15. dubna vyrážíme na letošní první záchrannou misi k našim východním sousedům!

Jedná se o tradiční akci slovenské neziskové organizace KOZA (www.koza.sk) a my se tradičně pojedeme přidat a pomoci s údržbou přírodovědně cenných lokalit Bílých Karpat.

V plánu je údržba lokalit PR Krasín a PR Beckovské Skalice nebo Vršatec, půjde především o likvidaci náletových dřevin a sečení luk. Samozřejmostí budou poznávací výlety na okolní lokality.

Odjezd bude v pátek v odpoledních hodinách z Jaroměře, je možné po domluvě přistoupit i po trase. Návrat v neděli večer. Doprava na trase Jaroměř-Slovensko zdarma, rovněž tak ubytování (v tělocvičně ve vlastních spacácích) a strava.

Zájemci, hlaste se na tel. čísle 603 847 189 nebo meilu coracias@seznam.cz

  Mimořádná brigáda na Východočeské Sahaře již tuto sobotu!!
vloženo 29. 3. 2012

Entomologické vítání jara v Čeperce

31. března 2012 od 9:00

Již třetím rokem v předjaří se „zdatní jedinci“ z České společnosti entomologické (ČSE) a další příznivci ochrany vzácných písků, přezdívaných „Východočeská sahara“ (viz ZDE) scházejí na vítání jara s mačetami, sekerami a hráběmi na lokalitě Čeperka (obec na železniční trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Díky elektrovodům a normám udržet pod nimi vegetaci do 3m výšky se zde zachovala mozaika vzácných společenstev suchých trávníků a vnitrozemských dun (viz ZDE)  na jinak borovou kulturou zarostlých polabských terasách.

Pro ty co nevědí, tak od zastávky Čeperka se na místo dostanete po cca. 300 m po lesní cestě podél trati směr Pardubice – viz mapka. S sebou mačety, sekery, hrábě, rukavice (ale bude i nářadí k dispozici) a chuť pomoci zajímavé lokalitě.

Několik prvních zájemců se ještě vleze do auta – kontaktujte nás!

  Česká společnost ornitologická vyhlašuje konkurz na pozici Koordinátor projektu „Pod jednou střechou“
vloženo 29. 3. 2012

Projekt „Pod jednou střechou“ je společným projektem České společnosti ornitologické, Moravského ornitologického spolku a České společnosti pro ochranu netopýrů, podpořený z Programu švýcarsko-české spolupráce. Náplní projektu jsou aktivity zaměřené na zajištění ochrany rorýsů a netopýrů ohrožených stavebními úpravami budov na území Olomouckého a Zlínského kraje.

Bližší informace ZDE.

vloženo 14. 3. 2012

Jak se dají využít plochy pod vedením vysokého napětí? Například ke vzniku takzvané Východočeské Sahary. Tak se jmenuje projekt, se kterým přišly ekologické organizace na východě Čech. Terénní úpravy pod elektrickými dráty mají podpořit rozvoj pískomilných druhů rostlin a živočichů.

Velmi podařená reportáž Přemysla Šrámka (ČT 24, 14. 3. 2012)

  Aktuální informace o dění okolo průzkumů a těžby břidlicového plynu v CHKO Broumovsko
vloženo 6. 3. 2012

Těžbu plynu z břidlic nechceme! V Náchodě protestují dvě stovky lidí (Ekolist.cz, 6.3.2012)

Náchodsko proti těžbě plynu (Události ČT, 6.3.2012) – čas 41:00 – 42:40

400 odpůrců těžby břidlicového plynu protestovalo v Náchodě (ČT24, 6.3.2012)

Sledujte www.ne-plyn.hys.cz

  Aktualitky 4. března 2012 (PDF verze)
vloženo 4. 3. 2012

Vážení přátelé, první letošní aktualitky jsou tu. Více není co dodat 🙂

Obsah:

Chcete dostávat naše aktualitky e-mailem? Napište nám to, prosím, na e-mail coracias@seznam.cz.

=================================================================================================================================================

          Těžba břidlicového plynu – pěkný malér pro každého z nás

Oslovujeme Vás z důvodu, který se TÝKÁ NÁS VŠECH! Hrozí KONTAMINACE PITNÝCH VOD v ČR!

Proč a jak je to možné?

          1. Zahraniční firmy chtějí v ČR začít průzkum a následně těžbu břidlicového plynu.
          2. Břidlicový plyn by se tu měl těžit pomocí hydraulického štěpení (HF)
          3. HF je nebezpečná metoda hlubinných vrtů (několik km), kam se poté vhání obrovské množství vody, písku a chemikálií.
          4. Roztok HF chemikálií vždy obsahuje zdraví škodlivé, karcinogenní, mutagenní (toluen, benzen.) složky.
          5. Hrozí tu téměř jistota proniknutí těchto látek do pitných vod!
          6. Také je možné, že HF uvolní metan do pitných vod – v USA četné případy, kdy při spuštění vody z vodovodního kohoutku při přiblížení otevřeného ohně, metan unikající z

               vodovodních trubek vzplál!!
          7. Ministerstvo životního prostředí již povolilo průzkumy břidlicových plynů pomocí HF v ČR – na území Trutnovska, kde obce podaly rozklad na MŽP ČR a věc je v řešení!

Jak může pomoci každý z nás?

  • svým podpisem (seznam míst kde všude je možné podepsat bude každou chvíli zveřejněn na webu www.ne-plyn.hys.cz )
  • vytištěním podpisového archu a ulovením podpisů ve svém okolí. Nemusí být vyplněné všechny řádky, lepší poslat alespoň pár podpisů, než vůbec nic
  • vytiskněte podpisové archy a leták (obojí níže) a oslovte s nimi svého lékaře, veterináře, poslance, senátora, školu, zaměstnavatele, obecní či městský úřad, .zda by byli ochotni poskytnout ve svém objektu (čekárna, vestibul,vrátnice, …) 0,75 m2  plochy  pro vytvoření podpisového místa. Budete-li v tomto směru úspěšní, nezapomeňte nám dát vědět na cervusfil@seznam.cz

Podrobné informace:

Vážení přátelé, milí občané, narozdíl od šumu dění všedního dne, TOTO SE TÝKÁ KAŽDÉHO Z NÁS, protože VŠICHNI PIJEME VODU. Nikdo by neměl být takový blázen, aby si do vody, kterou pije, lil jedovaté látky.

Přesně to nám však chtějí udělat. A stát (konkrétně ministerstvo životního prostředí), který by měl pro lidi vodu chránit, pootevřel jedům ve vodě dveře: Začíná povolovat průzkumy břidlicových plynů HF metodou v ČR. HF (hydraulické štěpení) je metoda hlubinných nejprve vertikálních a poté horizontálních vrtů vedených do hloubek několika kilometrů. Často se při těžbě používají stovky jedovatých chemických látek v roztoku o hmotnosti desítek tun na jedno štěpení, z nichž některé jsou silně jedovaté nebo mohou vyvolat rakovinu anebo jsou mutagenní, což znamená, že mohou poškodit plod dítěte v těle matky!! Pokud sem firmy provozující HF pustíme (jde zatím o americké a australské společnosti), zničí nám krajinu i pitnou vodu, tak jako se to stalo v USA. Tam se probrali pozdě. Prodali své pozemky těžařům a nyní některým teče jedovatá voda. Až pochopíme, že se peníze nedají jíst a jedovatá voda pít, může být pozdě.

A nenechte se prosím zmást těžařským lobby o markantním zvýšení nezávislosti ČR na zdrojích plynu z východu, nebo že se chemie dostane tak hluboko, že je vyloučeno znečistit pitné vody, nebo že jejich chemie je zcela neškodná, protože se používá v běžné kosmetice apod. To vše jsou lži pro manipulaci veřejného mínění.

Pomozte nám prosím i Vaším podpisem pod petici zastavit HF metody v naší zemi, podobně jako se to nedávno podařilo ve Francii či Bulharsku.

Petice STOP HF je cílena na vládu, obě komory parlamentu a Ministerstvo životního prostředí ČR. Text petice poukazuje na všechna známá rizika HF metody a na střet užití HF s legislativou ČR. Žádá okamžité zrušení průzkumového území Trutnovsko i dalších nyní ohrožených území a navrhuje zástavu HF pro ČR.

Děkujeme za Váš čas
Za Koalici STOP HF
Jiří Malík
více info na: http://www.ne-plyn.hys.cz/

Leták:

Podpisový arch ke stažení ZDE.

=================================================================================================================================================

          Přepeticováno?? Ano!

Máte také pocit, že různých peticí koluje poslední dobou až dost? Bohužel je to asi tak. Je třeba to však chápat, že to není proto, že se autoři peticí nudí a tak si založí petici, ale proto že se problémy v oblasti ŽP neustále stupňují. Stručný a přitom velmi výstižný přehled, co se v tomto směru událo během roku 2011 na území ČR naleznete zde. Zoufalý stav nadále panuje na Šumavě – stručné shrnutí zde, další absurdita třeba zde.

Rozumná petice je zejména v případě velkých projektů, kde proti veřejnému zájmu stojí velmi velké peníze, často jedinou možností, jak se pokusit něco změnit ku prospěchu životního prostředí, ale i ku prospěchu většiny lidí, proti daleko slabší skupině těch, co si chtějí jen na uvažovaném záměru bez ohledu na ostatní namastit kapsu. A jak ukázal případ málem téměř jisté zástavby přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové, petice v tomto směru spolu s nezištnou buldočí vytrvalostí hlavních aktérů dokázala změnit zdánlivě téměř nemožné. A sice s pomocí otevřeného srdce, ale přitom i „holého zadku“ zastavit záměr, ve kterém doslova „létaly miliony“. Navzdory faktu, že stále v tomto směru není dobojováno, první obrovský úspěch již je za námi. Díky tomu si budou moci všichni milovníci přírody mj. dovolit s námi oslavit během letošního Dne Země na Plachtě i menší recesní oslavičku – viz níže kapitola Kričkobranie zrušeno, ale bude alespoň Keřobraní II, ale i další akce. Na výše uvedeném případě je vidět, že podobné aktivity mají smysl! Masu tvoří jednotlivci takže bez vás to ale prostě nepůjde!

Takže prosíme věnujte něco málo svého času nejen petici proti těžbě břidlicových plynů, ale podpořte prosím i (stačí podpis v elektronické podobě) Výzvu vědců na zastavení stavebních činností s významným dopadem na přírodu Národního parku Tatry, do doby než bude přijata zonace dle mezinárodních standardů. Více: zde. Podpora pak zde.

=================================================================================================================================================

          Žabí mobilizace 2012 – aneb Záchrana zakletých princezen

Pokud se výrazně nezlepší či naopak hodně nezhorší počasí, povoláváme příští sobotu statečné rytíře a rytířky k záchranně zakletých princezen – tedy k instalaci dočasných bariér s odchytovými vědry podél silnic. Začínat budeme úsekem Miletín – Hořice, u rybníka Buben v PR Miletínská bažantnice. Dopravu dobrovolníků z Jaroměře a zpět zajistíme, stejně jako pracovní nářadí a další nezbytnosti.. Pro bližší informace prosím pište na coracias@seznam.cz nebo 603847189.

=================================================================================================================================================

          Kričkobranie zrušeno, ale bude alespoň Keřobraní II, ale i další akce

Z důvodu úspor jsme museli zrušit plánovanou akci na likvidaci náletů na přírodovědně mimořádně bohatých lokalitách na Slovensku. Nicméně díky prvnímu úspěšnému letošnímu grantíku, si můžeme dovolit alespoň druhé letošní Keřobraní (první proběhlo již v lednu v BVVP Milovice a na Přerovské hůře – fotografie ve fotogalerii na našem webu ). Těšit se můžete na malebnou stráněčku v Malejově u Vysokého Mýta, kterou se nám za vteřinu dvanáct podařilo zachránit před likvidací (myslivci zde plánovali vysázet smrčky, projektanti pro změnu vést trasu rychlostní silnice R 35). Populaci vzácného vstavače vojenského tvořila poslední jedna rostlina, díky naší péči jich však už je šest. To sice není mnoho (slovenští kolegové by se nám asi smáli), ale určitě je to lepší než nic – šance na záchranu jedné z pěti východočeských populací tohoto druhu je tak přece jen o něco větší. Dopravu na trase Jaroměř – Malejov zajistíme zdarma, stejně jako pracovní nářadí a další nezbytnosti. Vyrážíme v sobotu 17.3.2012, zájemci o účast nechť se hlásí na coracias@seznam.cz nebo 603847189.

Jinak bychom snad měli zvládnout jak po stránce organizační, tak i finanční, i další naše tradiční akce a někdy i nové akce. Zatím připravujeme tyto:

– březnová sobotní brigáda v Malejově

– březnová brigáda na Plachtě  v HK

– alespoň jedna pracovně-vzdělávací víkendovka na Slovensku

– dubnový Den Země na Plachtě v HK (pozor. historicky okamžik, neboť budeme poprvé pracovat na pozemcích které měly být dávno zastavěné sídlištěm a díky fenomenálnímu úspěchu milovníků přírody byly nedávno vráceny zpět ministerstvu obrany, které nám již udělilo písemný souhlas s péčí o tuto část lokality!!!, součástí akce tak bude tentokráte i menší oslova s trochou recese – nechte se překvapit!)

– jarní i podzimní botanicko-zoologické exkurze na přírodovědně cenné lokality

– noční příroda Ornitologického parku Josefovské louky

– pracovní víkendovky

– pracovně – vzdělávací tábor Olešenka 2012 a pokud se nám podaří sehnat finance tak i pracovně – vzdělávací tábor na Slovensku

Bližší informace v seznamu akcí.

=================================================================================================================================================

          Zajímavé hnízdění

Ačkoli jaro začíná teprve nyní tak vlivem teplého prosince 2011 došlo v Hradci Králové k pozoruhodnému jevu. Kos černý, který začíná hnízdit nejdříve od půlky března, zde prokazatelně úspěšně vyhnízdil už na přelomu letošního roku. Do naší stanice se totiž dostalo jedno z čerstvě vyvedených kosích mláďat, které se nám úspěšně podařilo odchovat. Vzhledem k tomu, že nedlouho po příjmu pacienta udeřily arktické mrazy, je otázkou, jak to skončilo s jeho sourozenci. Podobný případ byl letos zaznamenán ještě i v Brně a Praze.

=================================================================================================================================================

          Náš nový web Pomahamprirode.cz spuštěn v ostré verzi

Hmyzí hotely i hotýlky, ježčí pelíšky, ptačí hostince, budky pro sršně i netopýry, sýkorky i morčáky, hnůj i široká škála služeb pro podporu přírody (připravujeme už i ekomasáže J), ale také první informace o vhodné péči o cenné přírodní lokality – to vše už je k nalezení i zakoupení na našem novém webu www.pomahamprirode.cz. Hlavním cílem nového webu je vzdělávat návštěvníky webu v možnostech a vhodných způsobech ochrany přírody.  Druhým cílem je méně důležitými (leč zcela jistě prospěšnými!!!) aktivitami pro ochranu přírody, získat finanční prostředky pro více důležité ochranářské cíle (zejména praktická péče o cenné přírodovědné lokality ve volné krajině, kampaně na podporu ochrany přírody i životní prostředí časem snad “po celém světě“ – viz kapitola A to nejhorší nakonec). Stránku budeme i nadále doplňovat o další ochranářské informace i rozšiřovat sortiment zboží a služeb, byť to teď půjde pomaleji neboť nám nejen začíná hlavní sezóna (už vylezly první žáby, v polích jsou už i první čejky, skřivani, před ptačími budkami hvízdají navrátivší se špačci,.) ale navíc již musíme vyřizovat i první objednávky.

Takže pojďte s námi pomáhat přírodě!

=================================================================================================================================================

          A to nejhorší nakonec

Pokud jste spolu s námi nelehko prožívali osud labutě Zpěvanky (viz aktualita z 1.3.2012 níže), věřte že ve srovnání s tím co se děje okolo nás, je to jen heřmánkový odvárek. V případě postřelené labutě je to ještě paradoxně “docela jednoduché“. Můžeme „imaginárního“ střelce jednoduše odsoudit, zanadávat mu z plných plic. a je to, žádné výčitky svědomí, naopak uspokojující pocit, že jsme lepší než on a že tohle bychom nikdy udělat nemohli. Ale odsoudit sebe sama a donutit se ke změně svých některých zažitých návyků, to už je už o dost těžší. Tím spíše, má-li to být dlouhodobá záležitost. Pokud nechceme být stejní, vlastně dokonce možná i horší, než lovci labutí, je nejvyšší čas s tím začít něco dělat. V praxi totiž nakonec není bohužel žádný rozdíl v tom, zda zabíjíme pro svoji zábavu a potěšení, anebo jen “krajně neradi“ z pouhé neznalosti či neochoty zamyslet se nad důsledky svého chování a pak i změnou chování. Přitom je to první, zdánlivě minimální, ale přitom zcela základní krok.tedy prosím zhlédněte níže uvedený film, přepošlete jeho odkaz vašim přátelům, vyvěste jej na vaše weby a alespoň trochu změňte své chování, jestliže tak již nečiníte. Začít můžete třeba tím, co si každý den namažete na chleba (biomáslo už je běžně k dostání), tím, na čem smažíte (řepkový olej v kuchyni je smysluplnější využití než z něj vyrábět biopaliva – viz. třeba zde), tím co zítra koupíte (místní výrobky) a nebo tím, že pojedete do práce na kole místo auta – zkrátka každá změna se počítá.

http://www.outdoorguide.cz/cesta-za-palmovym-olejem-1295.html

No a pokud je Vám bližší Africká zvířena, doporučujeme čerpat neméně alarmující informace  o snižujících se stavech velké zvěře třeba z tohoto webu:

http://www.saveafricananimals.org/

Omlouváme se, že tyto aktualitky jsou tentokráte poněkud pesimističtější, ale bohužel takový je dnešní stav. Nicméně nevěšme hlavy, naděje umírá poslední a se vším se dá něco dělat, musí se jen chtít. Pokud chcete také tak nám s tím pomozte také, ať už změnou svého chování (příklady táhnou),  nebo i třeba aktivní pomocí s připravovanými kampaněmi. Jednotlivec dokáže ovlivnit daleko více než si myslíme, snad jsou tím i naše aktivity dobrým důkazem!

  Tisková zpráva: Zvonivý hlas labutě Zpěvanky umlkl navždy
vloženo 1. 3. 2012

V podvečer 27.února 2012 jsme na pohotovostním telefonu jaroměřské Záchranné stanice pro zraněné volně žijící živočichy byli informováni, že se u Slavětína nad Metují na podmáčením poli objevila labuť zpěvná s křídly bezvládně táhnoucími za sebou. Pohotovostní telefon pak se stejnou zprávou drnčel ještě dlouho do noci, kdy už bylo dávno po záchranné akci. Další vývoj okolností byl pak již jen dalším smutným příběhem.

Celá zpráva ZDE.

Fotografie:

Případ z 27. února 2012:

       

Jiný případ z roku 1999:

 

  Poděkování sponzorům
vloženo 7. 2. 2012

Dovolte nám co nejsrdečněji poděkovat za Vaši přízeň. Dnes jsme poštou rozeslali sponzorské smlouvy a tady je poděkování s informacemi o naší činnosti (čtěte ZDE). Opožděně (ve stálém shonu – jako vždy) přejeme alespoň dodatečně úspěšný i krásný nový rok 2012.

Pozdravů co nejvíce přejí ježci, lelci, skorci, cvrčci a lidští cvoci ze záchranné stanice.

Za JARO Jaroměř David Číp

  Dobrovolná ochrana přírody šetří státu desítky milionů. Přesto se má omezovat
vloženo 25. 1. 2012

(Ekolist.cz, 25.1.2011)

Zajímavý článek, který poodkrývá, kam směřuje ochrana přírody v ČR… (čtěte ZDE)

  21. ledna 2011 – Keřobraní – Bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice – Mladá
vloženo 15. 1. 2012

21. ledna vyrážíme likvidovat náletové dřeviny do Milovic. Doprava na trase Jaroměř – Benátky nad Jizerou zdarma, odjezd v 9:00, návrat v cca 18:00 až 19:00 hod. Na tuzemské rozměry pozoruhodně veliká lokalita, krajinářsky i biologicky velmi zajímavá – bližší info ZDE.

Ideální akce zejména pro všechny Olešenkáře, co se nemůžou dočkat našeho letního tábora…:) Hlaste se na e-mailu coracias@seznam.cz (David Číp)

  Zahájen provoz e-shopu!
vloženo 1. 1. 2012

Nabízíme Vám možnost zakoupit si od nás vlastnoručně vyrobené ptačí budky, krmítka pro ptáky, budky pro hmyz a další výrobky, kterými můžete nejen oživit svou zahradu či své okolí, ale také přispět na provoz naší Záchranné stanice v Jaroměři nebo na péči o biologicky cenné lokality v našem Velkojaroměřském pozemkovém spolku.

Veškerý výtěžek z prodeje našich výrobků (min. 20 – 30%) je použit na péči o přírodu, či na zajištění chodu záchranné stanice!

Navštivte náš internetový obchod www.pomahamprirode.cz

Napsat komentář