Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Aktuality 2013

V článku naleznete archiv aktualit z roku 2013.

Více informací v POZVÁNCE.

 

 

  Letní aktualitky z JARO Jaroměř
vloženo 2. 8. 2013

Vážení přátelé,

konečně jsme zde s novou várkou aktualit, které jsme z časových důvodů předlouho odkládali. Díky tomu jsou tyto aktuality „o něco delší“ a to se nám do nich stejně nepodařilo vměstnat všechny aktuální novinky. O důvod víc, proč si o tom poklábosit během některé z našich akcí, na které Vás tímto srdečně zveme! Sbalte spacák a ještě dnes s námi vyražte pomáhat přírodě, vždyť přece nejsme tady sami!

Aktualitky stahujte ZDE.

S přáním „alespoň mírně podmračených“ letních dnů za JARO Jaroměř David Číp

 Sháníme brigádníky
vloženo 29. 6. 2013

I letos nás čeká spousta práce při údržbě našich již více než 130 lokalit. Proto sháníme brigádníky…

Náplň práce:

Sekání křovinořezem, sklízení biomasy

Stavba ohrad, stájí a seníků pro ovce a kozy, pastva

Dle situace záchrana a transport zraněných volně žijících živočichů a práce na záchranné stanici

Nabízíme:

Nástupní plat 50,- Kč/hod. (čistá mzda)

Ubytování zdarma (ale spacák s sebou)

Flexibilní pracovní doba – možnost přijet a odjet kdykoli během sezóny…

Výhodou je:

Řidičský průkaz sk. B

Zkušenost s prováděním managementu chráněných území

Zkušenost s prací s křovinořezem, motorovou pilou apod.

Alespoň základní botanické a zoologické znalosti

Zkušenost s chovem dobytka

Další informace:

O udržovaných lokalitách:  http://jarojaromer.cz/spolek/

e-mail:  coracias@seznam.cz

mobil:  603 847 189

Studenty prosíme o dodání potvrzení o studiu.

Zájemci, hlaste se, prosím, na e-mailu coracias@seznam.cz nebo na tel. čísle 603 847 189

 

 Ještěrčí ráj je zachráněn!!!
vloženo 27. 6. 2013

Děkujeme všem, kteří přispěli na záchranu Ještěrčího ráje!

Naši dárci si opravdu pospíšili, a to dokonce tak, že máme vykoupený nejen první hektar, o který nám šlo především, ale právě v těchto dnech finišujeme (podepisování smluv) odkoupení dalších více jak 3 ha!!! A to dokonce včetně navazujícího neúrodného a kamenitého pole (léta to byl pro špatnou obhospodařovatelnost úhor), kam již letos budeme rozšiřovat pastviny, a tím i připravovat podmínky pro obsazení tohoto místa ještěrkami i řadou dalších zdejších živočichů a rostlin. V příštím roce bychom zde rádi navíc zbudovali i periodické vodní tůně, abychom sem přilákali také vážky a další vodní bezobratlé (ti se objeví zcela určitě) a snad i žáby a mokřadní druhy ptáků – zejména čejky, které máme v našem logu a jejichž stavy každoročně rapidně klesají (v minulosti klesly už o více jak 90% a negativní trend nadále pokračuje).

Tím je hrozba likvidace lokality topolovými plantážemi definitivně zažehnána a lokalita zachráněna „na věky věků“ – máme z toho ohromnou radost!!! Takže poslední, co nám zbývá dokoupit, je cca 5 ha navazujících strání, které sice nejsou akutně ohroženy topoly, ale tvoří logický celek ještěrčího ráje, který by měl jednou pro vždy zpečetit ochranu celého území.

Začali jsme již připravovat opatření, která by měla lépe zpřístupnit celou lokalitu široké veřejnosti – např. i v návaznosti na zdejší cyklostezku. Protože péči o Ještěrčí ráj mají na starost naši „profesionální specialisté“ (stádo koz a ovcí) a realizujeme zde tzv. rotační pastvu, kdy jsou během sezony postupně přepásány různé plochy, je celý Ještěrčí ráj rozparcelován na sedm (v budoucnu nejméně osm) jednotlivých výběhů. A aby návštěvníci ještěrčího ráje nemuseli prolézat mezi elektrickými ohradníky (které jsou navíc někdy i pod proudem získávaným z našich solárních panelů), tak je třeba zde vytvořit i systém vrátek, kterými půjdou jednotlivé výběhy pohodlně projít. A na škodu jistě nebudou ani značené chodníčky, aby nám na zdejší čím dál rozlehlejší lokalitě návštěvníci nebloudili, navíc doplněné infopanely upozorňujícími na zdejší přírodní zajímavosti.

Díky mozaice ohrad máme zaručeno, že v případě, kdy je konkrétní výběh přepásán, mohou nejen ještěrky, ale i motýli a další živočichové dočasně „vyklidit pole“ a přesunout se do zbývajících výběhů, kde budou k vidění kdykoli během sezony. Zde mají od pasoucích se zvířat na čas naprostý klid. Tento způsob pastvy je dokonce přímo blahodárný pro naprostou většinu zdejších zvířecích i rostlinných obyvatel. Kromě zmíněného klidu jim zaručuje velmi členitou a pestrou přírodní mozaiku, kde si snad každý živočich i rostlina najde ty svoje nejlepší podmínky. A důkazy, že se tomu tak opravdu je, zde můžeme vidět doslova na každém kroku. Zejména lidé, kteří vědí, jak tato stráň vypadala, než jsme se o ni začali starat (tzn. před rokem 2002), nepřestávají žasnout nad tím, jaká zde narůstá druhová bohatost živočichů a rostlin. Když na jaře vykvetou zdejší petrklíče (prvosenky jarní), tak jsou některá místa zalita zlatavým leskem, jež jim propůjčují stovky těchto pohledných květů. Z několika posledních trsů mateřídoušky jsou dnes doslova voňavé mateřídouškové koberce, ozdobené stovkami fialově kvetoucích vítodů chocholatých. Taktéž několik skomírajících rostlinek nádherného jetele alpínského bylo nahrazeno hned několika kvetoucími „jetelovými koláči“ a nechybí zde ani pohledné kozí brady, lilie zlatohlavé, čičorky, úročníky, dymnivky a celá řada dalších. Taktéž silně ohrožený na podzim kvetoucí hořeček brvitý, který se zde objevil teprve pár let po tom, co jsme zde obnovili odbornou péči, nám každoročně alespoň mírně přibývá.

Populace denních motýlů se zde již před lety zečtyřnásobily oproti dřívějším počtům a od té doby se drží na podobné výši. Byť jich letos je a i nadále bude přece jen méně, protože vlhké jaro jim vůbec nesvědčí a navíc podobné výkyvy počasí v předchozích letech – např. loňský květnový sníh – způsobily velmi citelné celoplošné poklesy po celých východních Čechách. O to větší význam však podobná místa mají, protože v případě, že se povětrnostní podmínky zlepší, mohou se zde zase začít intenzivně množit v urputné snaze o zachování druhu a obnovení početnosti na dřívější úrovni. Proto až na své zahradě spatříte letos motýla, kdo ví, jestli se některý z jeho předků nenarodil právě v Ještěrčím ráji!

A ještěrky jsme si nechali na závěr. Pochopitelně i jim letošní průběh jara připadá poněkud nešťastný. Jakmile se však jen trochu oteplí, začnou hnedle vylézat ze svých úkrytů a nastavovat svá těla blahodárným slunečným paprskům. A že ještěrčí ráj je opravdu hoden svého jména, tak o tom svědčí i např. 58 beznohých ještěrek – slepýšů, které jsme našli během cca půl hodiny při opravě ohrad. Celková početnost slepýšů na zdejší lokalitě tak bude nejméně několik set jedinců!

Tímto Vás srdečně zveme k návštěvě Ještěrčího ráje, který se nám společným úsilím podařilo zachránit. V případně zájmu jsme schopni zajistit i průvodce (pochopitelně zdarma). Možná už letos, spíše však až v roce 2014, kdy se nám podaří dokončit systém vrátek, chodníčků i infopanelů, pak začneme i s přípravou organizovaných akcí pro veřejnost, která by se chtěla seznámit s hodnotami zdejšího krásného koutku naší země. A ještě jednou děkujeme všem, kteří svým dílem přispěli k zachování tohoto nejen ještěrčího ráje!

Další informace o Ještěrčím ráji ZDE.

 

 Letošní Olešenka se kvapem blíží!
vloženo 26. 6. 2013

Vážení přátelé…

Jak se říká, rok se s rokem sešel, a opět je tu čas, abychom vás srdečně pozvali na akci, na kterou se celý rok tešíme a těšíte… Olešenka je za dveřmi!

Letos se bude konat od soboty 3. srpna do neděle 11. srpna. Tedy o něco později, než tomu bylo v předchozích letech, ale třeba se tím konečně vyhneme slejvákům, které náš tábor na přelomu července a srpna každý rok urputně sužovaly…

Budeme moc rádi, pokud na akci pozvete i své kamarády a známé, nebo pokud budete třeba sdílet naši pozvánku na našem facebookovém profilu. Také nám velmi pomůže, pokud nám dáte předem vědět, na zhruba jak dlouho a v jakém počtu dorazíte – kvůli naplánování práce, programu, množství jídla…

Další informace ZDE.

Těšíme se na brzké setkání na konci světa – tedy na Olešence!

 

 

 Nedej se: Břehy pro břehuli
vloženo 2. 6. 2013

Doporučujeme ke zhlédnutí moc pěkný pořad České televize o ochraně břehule říční, který se natáčel i na naší záchranné stanici a na hnízdišti u Smiřic, o které se staráme. Pořad naleznete ZDE.

 Noční příroda Ptačího parku Josefovské louky
vloženo 23. 5. 2013

Vážení přátelé, dovolujeme si vás pozvat na akci „Noční příroda Ptačího parku Josefovské louky“, která se koná v pátek 31.5. od 19:00.

V průběhu večera budete moci poslouchat zpěv slavíka a dalších opeřenců, podívat se na kroužkovaní ptáků, dozvědět se něco o rostlinách a zvířatech a na závěr se zúčastnit odchytu nočních motýlů a dalšího hmyzu. S sebou si vezměte dobrou obuv a baterku.

Těšíme se na setkání v ptačím parku.

Akci pořádá Česká společnost ornitologická.

  Seminář Člověk a ptáci bez kolizí
vloženo 19. 5. 2013

Středisko ekologické výchovy SEVER zve všechny zájemce na seminář „Člověk a ptáci bez kolizí, aneb jak zajistit soužití (ne)chráněných živočichů po boku člověka.“

Seminář se koná 5. září 2013 v Ekocentru DOTEK v Horním Maršově. Bližší info ZDE.

  Další úspěšný Den Země je za námi
vloženo 23. 4. 2013

V sobotu se v hradecké Přírodní památce Na Plachtě konal další ročník tradičního Dne Země na pomoc této lokalitě. I přes lehce pošmourné počasí nakonec dorazilo okolo stovky dobrovolníků, kterým tímto děkujeme za pomoc a doufáme, že se akce všem zúčastněným líbila. Snad se zas všichni sejdeme na podzimní brigádě nebo opět příští jaro!

Několik fotografií z akce naleznete v našem fotoalbu.

 

  Vyšel Zpravodaj ekologických nevládních informací
vloženo 3. 4. 2013

Číslo 03/2013 čtěte ZDE. Zpravodaj vydává Zelený kruh o. s.

 

  Den Země v Přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové
vloženo 29. 3. 2013

V sobotu 20. dubna 2013 se uskuteční již tradiční brigáda v přírodní památce Na Plachtě. Srdečně zveme všechny, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu a pomoci této jedinečné lokalitě!

Pozvánka:

 

  Pozvánka na kurz Ochrana primátů a na miniworkshop o palmovém oleji
vloženo 21. 3. 2013

Rádi bychom vás pozvali na jubilejní ročník kurzu Ochrana primátů a tropických ekosystémů, který letos proběhne popáté, respektive už desátým rokem.

Tak jako několik předchozích ročníků i letos to bude na půdě České zemědělské univerzity v Praze. Protože náplň kurzu rok od roku pomalu roste, bude letos rozdělený na dva víkendy. Novinkou ale tentokrát bude půldenní monotematický miniworkshop, ve kterém se budeme věnovat tématu, které se dotýká opravdu nás všech – totiž palmovému oleji a důsledkům jeho spotřeby na tropickou přírodu.

 

  Zapojte se do mapování zlatohlávka huňatého ve východních Čechách!
vloženo 20. 3. 2013
Tropinota hirta hirta Na území východních Čech bude letos probíhat mapování výskytu zlatohlávka huňatého.

Až budete zjara (konec dubna-počátek května) na spraších nebo na písčinách, tak se podívejte na květy, jestli na nich náhodou nesedí nějaký chlupatý krasavec.

Bližší informace ZDE, případné dotazy a informace o nálezech směřujte, prosím, na kontakt:

Josef Mertlik, mertlik@elateridae.com

http://www.elateridae.com

 

  Entomologické vítání jara na Východočeské Sahaře
vloženo 20. 3. 2013

Východočeská pobočka České společnosti entomologické zve všechny členy ČSE z východních Čech na valnou hromadu, která se koná v sobotu 6.4.2012 od 15:00 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, Opletalova 334 (areál Gayerových kasáren), 500 01 Hradec Králové 1. GPS: 50°12’46.760″N, 15°50’3.290″E

Proběhne neformální diskuse o práci Východočeské pobočky ČSE  a  promítání s přednáškami z entomologických cest. Prosíme, připravte si případné náměty a pokud možno nahlaste svou účast (kapacita prostor)

Již čtvrtým rokem v předjaří se „zdatní jedinci“ z ČSE a další příznivci ochrany vzácných písků, přezdívaných „Východočeská sahara“ scházejí na vítání jara s mačetami, sekerami a hráběmi na lokalitě Čeperka (obec na železniční trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi). Díky elektrovodům a normám udržet pod nimi vegetaci do 3m výšky se zde zachovala mozaika vzácných společenstev suchých trávníků a vnitrozemských písčin. V Čeperce pomáháme zachovat vyváženou mozaiku odstraňováním náletu. Protože je rozumné spojit příjemné s užitečným, „svolávám“ na dopoledne od 9:00 před členskou schůzí ČSE „vítání jara v Čeperce“. Pro ty, co nevědí, tak od zastávky Čeperka se na místo dostanete po cca. 300 m po lesní cestě podél trati směr Pardubice. S sebou mačety, sekery, hrábě, rukavice a chuť pomoci zajímavé lokalitě.

Mgr. Tomáš Kopecký, email: kopido@seznam.cz

 

  Jihomoravské keřobraní je za námi a vydařilo se!
vloženo 19. 3. 2013

Historicky první Jihomoravské keřobraní, které jsme uspořádali ve spolupráci se Správou CHKO Pálava, máme úspěšně za sebou a můžeme být spokojení – účast byla nad očekávání dobrá (zvláště pokud uvážíme, že podmínky spíše než panonské Termofytikum připomínaly sněhovou bouři na hřebenech Krkonoš!), takže se za dva dny odvedlo s pomocí zhruba 40 dobrovolníků více práce, než se na Pouzdřanské stepi udělalo za posledních několik let… Hrubým odhadem se nám podařilo posekat a sklidit trávu na cca 2 hektarech a vyřezat náletové dřeviny na cca jednom hektaru.

Největší poděkování tedy patří dobrovolníkům, kteří přijeli pomoci a nenechali nás v tom samotné… Dále bychom rádi poděkovali SCHKO Pálava za spolupráci, ZŠ ve Vranovicích za ubytování a vřelé přijetí a v neposlední řadě zákazníkům našeho e-shopu www.pomahamprirode.cz, za jejichž peníze jsme celou akci mohli uskutečnit a materiálně zajistit!

Zde si můžete prohlédnout fotografie z akce.

Pokud se vám naše aktivity líbí a rádi byste podpořili mj. příští ročník Jihomoravského keřobraní, přispějte nám zakoupením našich výrobků!

 

  První letošní aktalitky
vloženo 11. 3. 2013

Vážení přátelé a kamarádi, dovolujeme si vám nabídnout první letošní várku aktualitek z (nejen) našeho ochranářského snažení. Nějak se toho tentokráte sešlo vícero…
Věříme, že řada informací pro vás bude zajímavá i že se s mnohými potkáme na našich akcích (např. hnedle tento víkend na Pouzdřanské stepi) a nebo při naší práci na některých kampaních. Krásné nadchazející jaro s co nejpestřejší paletou zvířecí i rostlinné žoužele přeje za JARO Jaroměř David Číp

Obsah:

 • Plnou parou vpřed na Pálavu i na Národní přírodní rezervaci Pouzdřanská step!
 • Ještěrčí ráj se stává skutkem – první hektar je náš, respektive „našich“ ještěrek!
 • Kukačka v kleci
 • Dobrá zpráva pro bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko na Českolipsku
 • Velké Jaroměřsko v Praze? Nemožné se stává skutkem..
 • Naše budky už jsou také v Praze.
 • Novinky v „orangutaní kampani“
 • Nový a velice zdařilý web jednoho z našich členů
 • Krev v mobilech
 • Novinky o plánované těžbě břidlicového plynu
 • Video s Václavem Cílkem, které určitě stojí za zhlédnutí!
 • Poděkování na závěr

PDF verze ZDE

 

  Pojeďte s námi na Pouzdřanskou step!
vloženo 24. 2. 2013

Rádi bychom Vás pozvali na zbrusu novou akci na jižní Moravě, zaměřenou na záchranu nejcennějších přírodních lokalit v České republice!

Akce se bude konat 16. až 17. března a nese název „Jihomoravské keřobraní na Pouzdřanské stepi a Pálavě“.

Konkrétně se jedná o dobrovolnickou pracovně-poznávací akci v Národní přírodní rezervaci Pouzřanská step-Kolby na jižní Moravě (v případě velkého množství zájemců i na jiných lokalitách), jejímž cílem je provést na této lokalitě nejnutnější managementové zásahy pro zachování či zlepšení současného stavu, který se stává stále více neuspokojivým… Velkým problémem je šíření náletových dřevin, invazních trav a chybějící extenzivní pastva, což jsou pro stepní lokality zcela zásadní faktory… Důsledkem je vymírání populací rostlin a živočichů, které mnohdy na jiné lokalitě v České republice téměř nenalezneme!

Lokalita již několik let nemá platný plán péče (což je obzvlášť smutné, uvedomíme-li si, že se jedná o jednu z botanicky nejcenějších lokalit v ČR!), a proto není jiná možnost, jak zde provádět nějaké zásahy na podporu biodiverzity stepních druhů, než zapojit dobrovolníky a veřejnost a zbylé náklady uhradit z vlastní kapsy, neboť jakákoli forma pomoci z veřejných zdrojů je právě kvůli neexistenci plánu péče vyloučena. Naše dobrovolnická akce proto bude technicky zajišťována z prostředků, které získáváme sami například prodejem ptačích budek, hmyzích hotelů, ježčích pelíšků apod. – viz www.pomahamprirode.cz.

Začátek akce je v sobotu i v neděli v 10:00 na vlakové zastávce v Pouzdřanech, zájemcům nabízíme ubytování ze soboty na neděli zdarma v nedaleké obci Vranovice. Na akci je vhodné se předem přihlásit na e-mailu jarojaromer@seznam.cz (není to nezbytná podmínka účasti, ale uvítáme to – zejména z organizačních důvodů…).

Mimo pracovní náplně akce, kterou bude zejména kosení a sklízení travních porostů a likvidace náletových dřevin, budou součástí programu exkurse po lokalitě za účasti zkušených biologů a ekologů a také lákání nočního hmyzu na světlo. V sobotu večer potom proběhne v budově základní školy ve Vranovicích volně přístupná přednáška pro účastníky i širokou veřejnost o přírodě Pálavy a také přednáška Stanislava Lhoty, jednoho z našich předních odborníků zaměřených na tropické oblasti, o jihovýchodní Asii a problematice palmového oleje.

Bližší informace v pozvánce.

Rychlým zájemcům můžeme nabídnout dopravu na trase Jaroměř-Pálava zdarma (tam v pátek 15.2., zpět v neděli 17.2.).

 

  Poděkování sponzorům, dobrovolníkům a všem ostatním, kteří nám v loňském roce pomáhali…
vloženo 14. 2. 2013
Čtěte ZDE!

 

  Chystáme se opět na Pouzdřanskou step
vloženo 8. 2. 2013

Pomalu se blíží jaro, a tak můžeme opět pomalu plánovat, na které lokality se letos vydáme nejdříve. Už teď je téměř jisté, že nás na jaře čekají hned dvě akce pro dobrovolníky.

První z nich bude patrně 15.-17. března v NPR Pouzdřanská step na jižní Moravě. Proto kdo máte zájem jet s námi, můžete se hlásit již nyní (coracias@seznam.cz)! Doprava na trase Jaroměř-jižní Morava bude jako vždy zdarma, ubytování rovněž (zřejmě na Správě CHKO Pálava v Mikulově).

Druhá akce bude tradičně na Slovensko, bližší informace ještě zveřejníme.

Obě akce budou financovány s pomocí výtěžku z prodeje našich služeb a výrobků v našem e-shopu

 

  Virtuální prohlídka záchranné stanice
vloženo 8. 2. 2013

Po roce a půl práce je konečně hotová virtuální prohlídka naší záchranné stanice v Jaroměři! Snad ji ocení zejména ti, kteří ještě neměli příležitost se na stanici podívat osobně. Už teď je ale zřejmé, že se od nafocení stanice mnohé změnilo (například přibylo 7 nových voliér) a brzy se ještě mnohé změní (právě budujeme např. velkou voliéru pro čápy), takže nejpozději do dvou let se můžete tešit na novou aktuálnější verzi…

Prohlídku naleznete v sekci Záchranná stanice. Přejeme veselé bloudění…

 

  Rosteme…
vloženo 26. 1. 2013

S radostí se můžeme pochlubit, že jsme právě otevřeli novou „pobočku“ našeho e-shopu www.pomahamprirode.cz, s jehož pomocí se snažíme financovat stále náročnější provoz naší záchranné stanice a péči o cenné přírodní lokality.

Ode dneška je možné si naše výrobky nechat dovézt do Prahy do hlavního sídla ČSOP na adrese Michelská 5, Praha 4. Brzy navíc přibude nabídka výrobků, které budou k odběru v Praze ihned (některé budky jsou už na místě – viz fotografie z prvního transportu…).

 

  ANIMALFEST 2013
vloženo 22. 1. 2013

Letos již potřinácté pořádá Ekocentrum PALETA ve čtvrtek 31. ledna v ABC Klubu v Pardubicích každoroční benefiční koncert ANIMALFEST, na kterém zahraje mimo jiné pardubická kapela Vypsaná fixa. Všechny kapely hrají bez nároku na honorář a celý výtěžek z akce bude rozdělen mezi naši záchrannou stanici a záchrannou stanici ve Vendolí u Svitav.

Takže budete-li mít cestu okolo, určitě se zastavte! Atmosféra bude jistě jako každý rok naprosto neopakovatelná, navíc přispějete na dobrou věc!

  Cesta k penězům na péči o zraněná zvířata
vloženo 12. 1. 2013

Naše organizace se již před časem rozhodla k neobvyklému kroku, jak se pokusit získat peníze na provoz naší záchranné stanice pro zraněné volně žijící živočichy v Jaroměři, kterou provozujeme od roku 1998, a na péči o přírodovědně cenné lokality. Tyto naše aktivity se snažíme financovat s pomocí výtěžku z prodeje našich vlastních výrobků, zejména ptačích budek, nebo našich služeb.

Naší snahy si všimli i v České televizi, a tak nám udělali malou reklamu – zde naleznete včerejší reportáž Přemysla Šrámka (začíná v čase 7:02). Díky!

Máte-li chuť nás podpořit a pomoci nám přežít nynější období, které ochraně přírody moc nepřeje, kupte si některý náš výrobek! K tomuto účelu provozujeme vlastní e-shop www.pomahamprirode.cz, který je co do nabídky podobných výrobků největší v České republice, dost možná i na světě…

 

  Co se loni dělo na naší záchranné stanici…
vloženo 1. 1. 2013

Loňský rok byl opět náročný a jaroměřská záchranná stanice znovu po většinu roku praskala ve švech. Některé příběhy skončily šťastně, mnohé ale ne… Podívejte se na fotografie některých letošních pacientů v naší fotogalerii.

Důvodů, proč se k nám zvířata dostávají, je stále spousta a změnu k lepšímu (a chvíli, kdy záchranné stanice už nebudou potřeba…) vyhlížíme stále marně… Přitom nejčastejší příčiny jsou všeobecně známé a stále stejné – nákladní a osobní doprava, nástrahy lidské architektury, odpady v přírodě, zemědělská technika, elektrické vedení, pytláci nebo zbytečné „zachraňování“ mláďat…

Nakonec nám dovolte poděkovat všem našim sponzorům – bez vás by to nešlo…!

Napsat komentář