Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Aktuality 2015

V článku najdete archiv našich aktualit za rok 2015.

Zachránili jsme Vachtu!
vloženo 2. 1. 2016

Díky všem dárcům, kteří pozitivně reagovali na výzvu ČSOP JARO Jaroměř, se podařilo získat peníze na výkup a záchranu jedné cenné přírodní lokality – Malé Vachty v Orlických horách, o kterou se náš spolek stará již 25 let! Více o kampani zde – https://www.jarojaromer.cz/vachta.htm

Cílová částka byla 60 000 Kč a k dnešnímu dni bylo vybráno 70 268 Kč. Největším darem 20 000 Kč přispěla firma ELEKON, s.r.o., která tak získala právo přejmenovat lokalitu, která se proto od nyní bude jmenovat Ňufova Malá Vachta (zkráceně „Ňufinka“).

10 000 Kč přispěl Boris Procházka, 8000 Kč Celie Korritová, 7 000 Kč Alena Mašková, 5 000 Kč Jan Pohanka, 4000 Kč Šárka Kazdová. Další dárce najdete na transparentním účtu.https://www.fio.cz/ib2/transparent.

Všem Vám mockrát děkujeme a doufáme, že Vám naše dárky udělaly radost!

Kampaň zatím nekončí, protože zjišťujeme, že Váš zájem finančně podpořit záchranu Malé Vachty také nekončí a odměn pro Vás máme stále dost. Proto všechny peníze, které se vyberou nad rámec cílové částky, využijeme na zajištění kvalitní péče o Malou Vachtu a další podobné lokality, tedy na realizaci tábora Olešenka, v rámci kterého lokality kosíme.

Závěrem ještě musíme poprosit dárce, kteří nám dosud nesdělili svou adresu, aby tak učinili, neboť jinak budeme nuceni jim dar poslat zpět. Jsou jimi pan A. Bouší, D. Bubik, M. Stuchlík, J. Deutsch, B. Procházka a paní J. Spilková. Prosíme, ozvěte se nám na e-mail kalous.roman@seznam.cz. Děkujeme!

 

  Zachraňme Vachtu!
vloženo 12. 11. 2015
 

Vážení příznivci, přátelé, kamarádi…

Nestává se často, abychom se na Vás obraceli s prosbou o finanční pomoc. Tentokrát ale musíme udělat výjimku – jedna z našich nejcennějších lokalit, Malá Vachta v Orlických horách, čelí bezprostřednímu riziku zániku a jedinou možností, jak ji zachránit, je vykoupit ji do vlastnictví Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř. Samozřejmě na Vás čeká spousta zajímavých odměn!

Oficiální videospot ke kampani je ke zhlédnutí ZDE.

 

  Zazimujme spolu Josefovské louky!
vloženo 30. 10. 2015

Nenechte si ujít poslední akci tohoto roku na Josefovských loukách!

Vůbec poprvé budeme zazimovávat ptačí park! Naposledy oživíme model říční krajiny a následně ho uložíme ke spánku. Připravíme josefovské megakrmítko pro ptáky, aby v zimě hostilo co nejvíce opeřenců a my všichni na ně měli parádní výhled z nové pozorovatelny.

Po další službičce ptákům, vyčištění jejich budek, bude následovat zasloužený oheň i s kusem něčeho dobrého k zakousnutí. Akce je to pro všechny a zdarma!

7. listopadu 2015 v 9:00 ve vstupním areálu Ptačího parku Josefovské louky. Od silnice ve Starém Plesu budou k místu srazu ukazatele. Nezapomeňte pracovní obuv a oděv.

Kontakt: Břeněk Michálek, 734 226 037,

josefovskelouky@birdlife.cz

 

  Podzimní brigáda na Plachtě
vloženo 29. 9. 2015

Podzimní brigáda na pomoc přírodě na hradecké Plachtě se bude konat v sobotu 17. října 2015 od 9:00. Sraz je tradičně na hrázi rybníka Plachta, blízko zastávky trolejbusů č. 1 a 2 „Na Plachtě“. Přijďte přiložit ruku k dílu 🙂

 

  Další akce v ornitologickém parku se blíží
vloženo 15. 9. 2015

 

  Poděkování
vloženo 4. 9. 2015

Děkujeme obchodnímu řetězci TESCO a jeho zákazníkům, kteří svým hlasováním přispěli k tomu, že naše organizace získala významný sponzorský dar.

Získané prostředky byly či budou využity na provoz záchranné stanice, realizaci tábora Olešenka a ochranu přírody.

Děkujeme, vaší přízně si velmi vážíme!

 

  Ohlédnutí za Olešenkou
vloženo 21. 8. 2015

Rádi bychom poděkovali všem, kteří dorazili na letošní Olešenku! Letošní ročník byl, i díky skvělému počasí, jedním z nejpohodovějších v dějinách této akce, kterou pořádáme již přes čtvrt století, takže jsme si to všichni skvěle užili a udělali rekordní množství práce.

Díky všem!

V naší fotogalerii už jsou první fotografie z akce, podívejte se! Budeme rádi i za další vaše fotografie, prosíme, posílejte je na e-mail kalous.roman@seznam.cz, děkujeme.

A ZDE a ZDE jsou ještě nějaké články z novin, narazíte-li ještě na něco dalšího, dejte taky vědět 🙂

 

  Kde se daří vážkám? Na místě těžby mědi!
vloženo 3. 7. 2015

V loňském roce jsme obnovili několik tůní, prořezali nálety, obnovili narušené povrchy na odkališti Jívka. I letos v projektu pokračujeme. O tomto zajímavém a cenném místě a naší práci šla včera reportáž na ČT – sledujte ZDE.

 

  Zveme vás na Olešenku!
vloženo 4. 6. 2015

 

  Přijďte si užít noční přírodu Josefovských luk!
vloženo 20. 5. 2015

Noční příroda Josefovských luk, tradiční, ale nevšední akce v ptačím parku. Pohled do málo viděných zajímavostí ze života živočichů aktivních v noci.

Sraz účastníků a odborníků na přírodu je 5.června 2015 v 19:00 před Poklasným mlýnem u Josefova. Svítilny velmi doporučeny.

Vstupné zdarma. Vhodné pro celou rodinu. Setrvání do pozdních nočních hodin není podmínkou.

 

 

  Pojeďte s námi zachránit Pouzdřanskou step!
vloženo 13. 4. 2015

Pobrobné informace ZDE.

 

  Tradiční Den Země na Plachtě – přijďte pomoci přírodě!
vloženo 3. 4. 2015

 

  Vážený pane, vážená paní, vážení sponzoři, drazí dobrovolníci, milí přátelé a kamarádi…
vloženo 23. 3. 2015

Tak jako každý rok jsme tu s bilancováním předchozí sezóny. V loňském roce touto dobou jsme s nadějí a vírou na zlepšení hleděli do roku 2014. Těšili jsme se, že konečně dojde ke zmírnění dlouhodobě neudržitelného hektického tempa, které některým našim vedoucím pracovníkům znemožňuje jakýkoli odpočinek, takže vlastně ani neznají něco jako víkendy a svátky či osmihodinovou pracovní dobu. A jak to nakonec dopadlo?

Čtěte ZDE!

 

  Přijeďte vypustit divoké koně do přírody!
vloženo 19. 3. 2015

Mapka ZDE.

 

  Ukliďte s námi Josefovské louky!
vloženo 9. 3. 2015
Druhý ročník VELKÉHO ÚKLIDU na Josefovských loukách 28. 3. 2015

Odborníci vysvětlí konflikt mezi cizorodými předměty v přírodě a ptáky, předvedou některé oběti takových nástrah a vyrazí s námi na velký sběr odpadků, do míst, kam jsme se při prvním úklidu nedostali. Vyčistíme též ptačí budky, vyřežeme a spálíme některé přebujele  rostoucí dřeviny, opečeme buřty a nakonec … prohlédneme zbrusu novou pozorovatelnu.

Pracovní rukavice a buřty zajištěny. Pevnou a odolnou obuv, případně holiny, doporučujeme.

 

 

  Dobročinný bazar knih aneb ukliďte si v knihovně (a podpořte tím naši záchrannou stanici!)
vloženo 6. 3. 2015

Hromadí se vám doma knihy, ke kterým se už nevrátíte? Rádi byste pro ně našli ještě využití a nechce se vám je jen tak hodit do kontejneru, byť by to byl kontejner na papír? Máme pro vás tip. Bazar knih aneb ukliďte si v knihovně – tak se jmenuje dobročinná akce pěti dětí z hradeckých základních škol.

Vše začalo tím, že se k dětem dostala výzva Nadace Via určená pro děti do 18 let, která má za cíl naučit děti filantropickým hodnotám. Smyslem celé akce je, že si děti vymyslí dobročinnou akci a výtěžek z akce, kterou samy uskuteční, jim Nadace Via zdvojnásobí. Konečná částka poté poputuje neziskové nebo příspěvkové organizaci, kterou si děti vyberou.

Naše skupinka (Katka, Viky, Jáchym, Anežka a Radka) si vybrala za cíl, komu by ráda peníze věnovala, a tím je jaroměřská záchranná stanice zvířat. „Líbí se nám, co dělají pro zvířata a víme, že moc peněz na svoji činnost nemají,“ shodují se děti. A nápad sbírat knížky a následně je prodávat vznikl také zcela spontánně. Naše dobročinná akce se zalíbila i na Městském úřadě v Jaroměři a umožnili nám umístit krabici na sběr knih v jejich prostorách. Za to jsme velmi rádi. Knihy sbíráme již na mnoha místech v Hradci Králové, podařilo se nám shromáždit již přes tisíc knih všech žánrů. Podporu jsme našli i v Knihovně města Hradce Králové, kde nám poskytnou prostory na náš Bazar knih, který se uskuteční 20.-21.3.2015. Se svým programem tam vystoupí i jaroměřská záchranná stanice.

Tímto srdečně zveme všechny, kdo se chtějí přijít podívat a zakoupit nějakou z knížek a přispět tím na dobrou věc. A samozřejmě budeme rádi i za všechny nasbírané knihy v budově Městského úřadu v Jaroměři, kde je v přízemí vedle bufetu umístěna sběrná krabice. Knihy můžete nosit až do 13. 3. 2015.

Děkujeme, že si uklidíte ve vaší knihovně.

Katka, Viky, Jáchym, Anežka a Radka (10-12 let), bazarknih@seznam.cz

 

  Máte doma nevyužité jízdní kolo?
vloženo 13. 2. 2015
 

A pokud nevěříte, že i obyčejný Čech může pro ochranu africké přírody hodně udělat, nebo stále nejste přesvědčeni o smyslu sběru kol pro Afriku, podívejte se na toto video!!

 

  Máte rádi přírodu a nevšední zážitky?
vloženo 23. 1. 2015

Pak pro vás máme jedinečnou možnost, jak efektivně pomoci ochraně přírodovědně cenných lokalit v České republice!

A odměnou vám může být jeden z mnoha neopakovatelných zážitků – podívejte se na jednu ze zachráněných lokalit, vyfoťte se sovou v záchranné stanici nebo ji rovnou vypusťte zpátky do volné přírody!

Klikni ZDE!

 

  Zapaříme pro dobrou věc!
vloženo 15. 1. 2015

Ano, ani letos nás naši kolegové z pardubického ekocentra PALETA nenechají ve štychu a opět na podporu naší záchranné stanice připravují ANIMALFEST.

Žádný ochranář, který je srdcem také trochu punker (a punker je vlastně každý ochranář…), nesmí na této skvělé akci chybět!

Sejdeme se proto již 29. ledna v pardubickém ABC klubu!

 

  Vánoce pro zvířátka jsou za námi
vloženo 30. 12. 2014

Letošní Vánoce pro zvířátka máme zdárně za sebou a nutno říci, že se velmi vydařily! Navzdory pršlavému počasí se sešlo slušné množství návštěvníků, kteří našim pacientům nadělili spoustu pamlsků v podobě konzerv, ovoce, zeleniny, tvrdého pečiva apod., jiní pro změnu podpořili naši práci finančním darem.

Velmi se vydařilo také symbolické spálení našich zásob slonoviny, kterým jsme chtěli upozornit na narůstající problém s nelegálním lovem slonů v Africe, o tomto našem počinu a vůbec naší snaze o záchranu afrických slonů vznikla i pěkná reportáž ve večerních Událostech (sledujte ZDE).

Všem, kteří nás poctili svou návštěvou, mnohokrát děkujeme, doufáme, že si chladné předvánoční odpoledne užili s námi a dorazí i příští rok!

Fotografie z akce si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Vaše JARO

 

  Nedej se: Společenstvo katránů
vloženo 9. 11. 2014

Foto: ČT

V dnešním vydání pořadu „Nedej se“ jste měli možnost vidět zdařilý dokument o Pouzdřanské stepi.

O tuto unikátní lokalitu jsme se před několika lety museli začít starat, aby zdejší cenná společenstva nezanikla vinou spontánní sukcese a liknavosti úředníků. Jak se nám v tomto nerovném boji daří a zda se ledy konečně pohnuly, na to se můžete podívat v tomto videu.

Dokument můžete zhlédnout ZDE.

Další informace o této lokalitě naleznete např. na webu našeho pozemkového spolku ZDE.

Pokud se Vám naše snaha líbí a chtěli byste podpořit péči o tuto i jiné lokality, podpořte nás nákupem našich výrobků na www.pomahamprirode.cz, nebo sledujte naše akce a vyražte s námi přímo na louku!

 

  Tankem za ochranu přírody
vloženo 29. 10. 2014

Foto: ČT

Tanky a obrněné transportéry rozjezdily chráněnou přírodní lokalitu Plachta v Hradci Králové. Aby pomohly ohroženým obojživelníkům a rostlinám.

TV reportáž Vlastimila Weinera sledujte ZDE! (Česká Televize, Události, 25. 10. 2014)

Článek na Ekolist.cz naleznete ZDE.

 

Napsat komentář