Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Hradecký útulek po mnoha peripetiích předán. Bude to stačit?

Hradecký útulek měl obrovskou příležitost, kterou zklamali někteří politici. Již dlouho k nám pronikaly problematické zprávy o provozu útulku pro psy a kočky. Technické služby v Hradci Králové tvrdily, že nemají potřebné dovednosti pro správu útulku a že by bylo lepší, kdyby ho řídili zkušení odborníci na péči o zvířata. Po mnoho let jsme odmítali převzetí útulku, protože jsme se sami potýkali s finančními problémy udržet v chodu Záchrannou stanici v Jaroměři, jejíž provoz s již více než tisíci pacienty ročně z většiny Královéhradeckého a části Libereckého kraje, je násobně složitější a náročnější, než provoz městského útulku.

Ale loni a letos se situace kolem útulku zhoršila a média se začala plnit kauzami o tom, že s provozem útulku opravdu není něco v pořádku. Prosby o naši pomoc ze strany města byly ještě naléhavější. Nakonec jsme se tedy rozhodli zapojit do výběrového řízení. K tomuto účelu jsme založili nový spolek s názvem Hradecký útulek. Navázali jsme spolupráci s odborníky, veterináři a dalšími partnery s cílem zlepšit podmínky pro zvířata i obnovit špatnou pověst útulku.

Bohužel výběrová komise náš projekt vyřadila kvůli drobným formalitám, zatímco druhá nabídka obsahovala vážné nedostatky a dokonce i lživé informace. Výběrové řízení bylo nakonec zrušeno a chystalo se druhé.

Ačkoli se přešlapování kolem zpackaného výběrového řízení vleklo měsíce, během ani ne 14 dní se město rozhodlo, že útulek předá Městským lesům bez dalšího výběrového řízení. Jsme znepokojeni tím, že se tak stalo, přestože ještě není jasné, kdo bude zodpovědný za útulek a jak budou řešeny věci ohledně zvířat. Obáváme se, že toto rozhodnutí může znamenat, že systém bude i nadále chybný a nefunkční.

Snad se podaří dosáhnout toho, aby útulek fungoval tak, jak jsme si my představovali, a aby byl vzorem pro ostatní. Ale momentálně v nás události posledních měsíců zanechaly hořkou pachuť z politických her, kterých jsme se v dobré víře a navzdory mnohým varováním stali součástí a které mohou v důsledku poškodit zvířata, která za to nemohou.