Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Čapí květen

Květen je už pravidelně měsíc čápů. Není tomu jinak ani letos. Našemu čapímu páru na stanici se vylíhnula již čtvrtá generace mláďat! První mládě se vyklubalo v pátek 7.5. a v rozmězí několika dnů následovala další dvě. Čapí máma má po nárazu nepohyblivé křídlo, takže si čápi staví netradičně hnízdo na pařezu. Přes všechny své hendikepy jsou ale vzornými rodiči a sledovat komunikací čapí rodiny je radost. Po dosažení vzletnosti tak mohou být bez obav vypuštěna do přírody. K naší radosti již v okolí Jaroměře hnízdí potomci našich hendikepů.

„Krkonošský národní park uveřejnil 10.5. zprávu o postřelení čápa černého v ochranném pásmu parku v obci Horní Maršov na Trutnovsku. Pytlák, který má tento ohavný čin na svědomí, zničil nejenom život jednomu z nejzajímavějších čápů východních Čech, ale i letošní hnízdění jednoho z několika málo párů na území parku. Čím byl tento čáp černý tak zajímavý? Předně tím, že letos by měl 18. rok života ve volné přírodě. V roce 2003 byl označen kroužkem Praha Bx 13858 na hnízdě v Adršpašsko-teplických skalách jako jedno ze 4 mláďat. Jeho rodné hnízdo na buku ještě existuje, ale je již delší dobu opuštěné. Od roku 2010 jsme pravidelně zjišťovali jeho přítomnost v oblasti Žacléřska, kde hnízdil až do roku 2017 u obce Bernartice. Tehdy jsme jej určili jako samce. Následně se čáp přemístil o 5 km severozápadně pod Rýchory na Žacléřský hřbet, kde měl nové hnízdo na modřínu a hnízdil v posledních dvou letech úspěšně. Odsud létal za potravou například až do obce Velké Svatoňovice, což je skoro 18 km daleko. Střelné poranění křídla a následná amputace čápovi vzala možnost života ve volné přírodě. Paradoxní je, že k tomu došlo zhruba dva týdny po jeho návratu ze zimoviště a na okraji národního parku. V místě, kde by těmto ptákům nemělo hrozit žádné nebezpečí, na rozdíl od tahové cesty přes Blízký východ“ (ornitolog Josef Vrána)
Tento čáp se zdárně vyléčil v naší záchranné stanici a jakmile vyhnízdí náš páreček čápů bílých, bude přesunut do čapína, ve kterém strávím zbytek života. Kdybychom měli hodně velké štěstí, mohl by vytvořit pár s naší černou čápicí a přivést na svět ještě nějaké potomky i u nás – ale nebudeme předbíhat, uvidíme, jak se v naší stanici aklimatizuje.