Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Červenec v JARO

Léto je v plném proudu, stejně jako terénní práce i dřina na stanici. Na stanici je červenec obdobím, kdy se do přírody vrací spousta zachráněných mláďat. Vlaštovky, rorýsi, jiřičky už svobodně létají po krajině a stejně tak i mladé poštolky a kalousi, jejichž vypuštění muselo předcházet období tréninku lovu živé kořisti. Slavětínské čapí mládě se také úspěšně vrátilo k rodině a my doufáme, že se zdárně zařadí do klanu. Smutnou zprávou byl úhyn čápěte z Mladých Buků, které nezvládlo deštivé počasí a po několika dnech u adoptivní rodiny zahynulo. Bohužel i to k přírodě patří a letošní vlhké počasí dalo čápům zabrat.

No a co se dělo v terénu? Pěkně jsme zapracovali v Ralsku ať už na Kuřivodech, Vrchbělé či v Zahradách královny Mateřídoušky. Proběhlo mapování lokality Dehetník a seč na polovině jejího území. Mozaiková seč také čekala rašelinnou louku Malý Karlov, kde narostla spousta ostřice. Úklid nám dal zabrat, spousta biomasy společně s náročným terénem je smrtící kombinace. Posekali jsme také mokřadní louku u Černilova, jedno ze dvou posledních míst výskytu kriticky ohrožené violky vyvýšené v východních Čechách. V Ještěrčím ráji v Brodu nad Labem jsme likvidovali vyvrácené smrky a v Jaroměři Na cihelnách došlo k druhé letošní seči.

mokřadní louka u Černilova

Ani naše spřátelené pobočky nezahálely. Arioni uspořádali tradiční Martinické kosení, v rámci něhož se postarali hned o čtyři lokality – Borovou u Poličky, mokřadní louku v Martinicích, Rváčov a Bor. Tábor jako vždy doprovázely výlety a skvělá nálada. Navíc spustili kampaň na pořízení oveček. Pomoci jim můžete i vy, vybráním odměny na stránkách Pomáhám přírodě. ČSOP Pardubice posekalo Červeňák a Nemošickou stráň. ČSOP Morava se věnovalo seči na Kamenném Vrchu u Kurdějova, trhání invazního zlatobýlu v PP Hochberk a samozřejmě ovečkám.

Martinické kosení
magická seč na Kamenném Vrchu