Péče o hnízda čápa bílého a černého, vytváření nových hnízdních příležitostí pro tyto druhy
Některá hnízda čápa bílého bývají často ohrožena negativními faktory, kterými jsou zejména:
* havarijní stav komína s čapím hnízdem
* čápi hnízda každoročně přistavují, u letitých hnízd proto hrozí jejich zřícení z důvodu vysoké hmotnosti či nestabilního těžiště
* u stromových hnízd mnohdy vadí zarůstání větvemi
* nevhodné umístění hnízda (např. používané komíny, sloupy elektrického napětí, …)
Většinu čapích hnízd v okrese Jičín a částečně i Mladá Boleslav, Náchod, Trutnov a Hradec Králové jsme se proto snažili pravidelně kontrolovat a v případě potřeby se snažili čápům s jejich hnízdy pomoci. Tímto způsobem jsme již opravovali devět ohrožených čapích hnízd. Od roku 1999 jsme se podílíme i na pravidelném sčítání mláďat čápů v okrese Jičín a Mladá Boleslav. Podobným způsobem monitorujeme (v případě potřeby i zasahujeme na hnízdech) některá hnízdiště čápa černého.
Dále se snažíme nabízet čápům i nové hnízdní příležitosti a proto pro ně stavíme na sloupy, stromy i komíny umělé hnízdní podložky. Již jsme takto vyrobili a nainstalovali 12 hnízdních podložek. I přesto, že provedení umělých podložek bylo hodně věrohodné a pro čápy z našeho pohledu dosti vhodné, nebyla prozatím žádná z podložek čápy obsazena déle než jeden rok. Z tohoto důvodu od instalace podložek pro čápy nyní upouštíme.
Rok 2000
Opravena a snižována hnízda čápa bílého v Jičíně (u Lidického náměstí – včetně ubourání zchátralé části komína), Kovači, Chotči, Ostružně a Červené Třemešné. Umělá hnízdní podložka pak byla nainstalována v Tetíně, Běluni, Tuři a Rakově.
Rok 2001
Opravena (včetně ubourání zchátralých částí komínů) dvě hnízda. První v Jičíně (komín městských lázní), druhé na sušičce v Dolních Černůtkách. Instalace hnízdních podložek v Libštátě, Ostroměři, Boharyni, Žabokrkách a Sobotce.
Rok 2002
Instalace hnízdních podložek ve Lhotce u Lanžova a ve Smiřicích. Dále jsme společně s dalšími kolegy propagovali ochranu čápů v televizi (např. TV Prima, pořad Miláčci – metodický pokyn, jak postavit čápům podložku) i v místním tisku.
Rok 2003
Oprava hnízdní podložky v Červené Třemešné (byla o tom natočena televizní reportáž do pořadu Receptář nejen na neděli, který byl již několikrát odvysílán na TV Prima). Vyrobili a instalovali jsme pak ještě další hnízdní podložku a to na strom u Miletínka.
Rok 2004
V předjaří jsme opravili bortící se hnízdo na komíně bývalého zemědělského družstva v Holohlavech. Oprava byla provedena téměř o hodině dvanácté, neboť hned ráno (cca 15 hodin po dokončené opravě) stál na svém nově připraveném hnízdě čáp, který zrovna dorazil z dalekých jižních zemí.
Rok 2005
Dne 24.května 2005 se během noční vichřice zřítilo patrně nejpopulárnější čapí hnízdo východních Čech. Nalézalo se totiž na starém topolu stojícím za obcí Blešno, těsně při kraji velmi frekventované silnice Hradec Králové – Ostrava. Hnízdo bylo i s čápi velmi nápadné a viditelné zdaleka, povšiml si ho proto téměř každý, kdo někdy po této trase projížděl. Pochopitelně jsme se o této tragédii dozvěděli jako první a proto jsme ihned zajeli na místo. Při torzu hnízda leželo pět čapích vajíček, z toho tři rozbitá, nebo naražená. Protože dvě vajíčka se zdála být nepoškozená a byla zde určitá šance na jejich záchranu, rozhodli jsme se je po poradě s členy České společnosti ornitologické odvézt do umělé líhně v ZOO Dvůr Králové nad Labem. Potom jsme se podíleli na zorganizování stavby sloupu s umělou hnízdní podložkou. Protože se do celé akce spontánně velice ochotně zapojila celá řada dalších lidí, zejména pak starosta obce a pracovníci VČE Hradec Králové, podařilo se stavbu sloupu s hnízdní podložkou zrealizovat vskutku velice rychle. Již během dopoledne následujícího dne pracovníci VČE za pomoci těžké techniky nainstalovali sloup s hnízdní podložkou, na kterou jsme za pomoci vysokozdvižné plošiny zhotovili nové hnízdo (použit byl výhradně materiál z původního hnízda). Čápi tedy měli zhotovený nový domov téměř do 24 hodin.
Od roku 2006 až do roku 2016 jsme se věnovali úpravě několika dalších čapích hnízd – např. jsme opravovali komín i s hnízdem v obci Mokrovousy, snižovali hnízdo v Dolních Černůtkách a Petrovicích, dozorovali přesun hnízda ve Dvoře Králové – areál JUTA, řešili konflikt s čapím hnízdem na funkčním komíně v Miletíně atd. nicméně z časových, finančních i personálních důvodů
Na další pokračování těchto rozjetých projektů nám v posledních letech došly finance i lidské síly. Respektive tím, jak jsme začali řešit ještě akutnější a důležitější projekty (záchrana celé řady vymírajících druhů živočichů i rostlin na území ČR, někdy i Slovenska, respektive ve střední Evropě a v tropických oblastech, problematika palmového oleje, zadržování vody v krajině a obnovování mokřadů i s využitím těžké techniky, příprava celosvětových ochranářských kampaní,…), tak jsme je museli chtě nechtě odsunout „do pozadí“. Uvítáme však dobrovolníky, kteří by chtěli navázat na naši práci a v projektech pokračovat, případně dárce a sponzory, kteří by rádi podpořili opětovné oživení těchto nikoli zcela nejzásadnějších, přesto však i nadále velmi důležitých projektů.
Realizátor projektu David Číp, tel. 603 847 189, email: coracias(zavinac)seznam(tecka)cz