Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nová „rozletovka“ nejen pro čápy je před dokončením, ale teď potřebujeme i vaši fyzickou pomoc!

V loňském roce s obavami sledovali desetitisíce lidí u nás doma i v zahraničí příběh čápa Bukáčka, který přišel o svoji družku při výchově mláďat a proto mu s péčí o jeho mláďata pomáhali přímo na hnízdě obětaví dobrovolníci. Z financí od stovek lidí zbylo nakonec nejen dost peněz na krmení pro malá čápata, ale i pro pomoc čápům jinde a jinak. Konkrétně se peníze využily i na obnovu mokřadů v ptačím parku Josefovské louky a na kompletní rekonstrukci rozletové voliéry na záchranné stanici v Jaroměři.

Rozletovka je důležitým posledním stanovištěm před návratem léčených ptáků ze stanice na svobodu. Tam mají možnost trénovat let, posilovat k letu potřebné svalstvo a ukázat, že si dokáží ulovit živou potravu. „Ve dvanáct metrů dlouhé a šest metrů vysoké hale bude možné rehabilitovat jakéhokoli velkého ptáka, tedy nejen čápy,“ prozrazuje Alice Janečková, která má jaroměřskou stanici na starost. „Připravit na návrat do přírody budeme nově moct i volavky, výry nebo orly s rozpětím křídel až dva a půl metru. 

Zbudování haly se protahovalo, neboť se čekalo na zpracování projektové dokumentace od specialistů na realizace velkých hal. Bylo také velmi obtížné najít vhodného zhotovitele, protože situace ve stavebnictví je vlivem vpádu Ruska na Ukrajinu dosti divoká. Část prací jsme si nakonec museli i realizovat i sami. Jen pro představu – na voliéru byly použity téměř 3 tuny železa a i s demontáží nebo vybudováním trativodu pro svod dešťové vody, bude její rekonstrukce stát nakonec přes 700 tisíc korun. Dnes již stojí celá kostra, kterou se již také podařilo opláštit trapézovým plechem a zastřešit. Tato základní stavba už by měla být na rozdíl od své první generace před dvaceti lety „věčná“. Zbývá už „jen“ nainstalovat boční a střešní sítě a může začít sloužit svému účelu celá desetiletí.

Děkujeme všem, kteří mladobucké čápy a přestavbu rozletovky podpořili, a zároveň jejich pečovatelům, Šándoru Havránkovi a Jiřímu Zemanovi, kteří ani na chvíli neváhali a zbývající prostředky navrhli převést na dva nejen pro čápy prospěšné projekty.

Nyní sháníme pracanty!

Nejen pro dokončení této voliéry, ale i pro další údržbářské a ošetřovatelské práce na záchranné stanici nebo i v terénu, kde se snažíme pomáhat čápům, hledáme vhodné spolupracovníky. Protože jde nezřídka o fyzicky náročnější práci, hledáme zejména schopnější a silnější muže a případně i ženy, schopné pracovat s křovinořezem, bagrovat nebo řezat s motorovými pilami – ostatně takové ženy už u nás také pracují, ale jejich řady potřebujeme ještě rozšířit. 

Ochranářská skupina JARO působí na více než 350 lokalitách od jižního Polska, a středního Slovenska až po celé Rakousko a severní Itálii a také východní Švýcarsko a Německo. Tam všude se snažíme chránit nejen čápy a jejich potravu, ale i obnovovat a udržovat mokřady, podporovat opylovače nebo chránit orchidejové a motýlí louky. 

Pokud nám nemůžete pomoci jako profesionálové, kteří rozšíří naše řady, je možné pomoci alespoň dobrovolně:

O našich akcích pravidelně informujeme na našich webových a facebookových stránkách.